Zift Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar ?

Ana Sayfa » Güncel » Zift Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar ?


Asfalt malzemesinin ana maddesi zifttir. Zift lekesi oluşumu genel anlamda otoyolda giderken yeni atılan asfalttan fazlaca süratli geçilmesi ile oluşur. Bu zift lekesi beyaz arabalardan çıkarmak neredeyse işkencedir. Bu lekelerden kurtulmak için yapılması gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Zift Lekesi Iyi mi Çıkarılır?

1. Arabadaki Zift Lekesi Iyi mi Çıkar?

Arabadaki zift lekesini çıkarmak için acele olmak gerekiyor. Arabanızla yeni dökülmüş asfalttan geçtiğinizi fark ettiğiniz anda en yakındaki otomobil yıkamacıya gitmelisiniz. Zifti çıkarmak için benzin ve tiner kullanılır. Otomobil yıkamacılarla birlikte, arabanın boyasına zarar vermeden benzin ve tineri arabadaki zift lekelerine uygulayın. Bir süre sonrasında zift lekeleri yumuşayarak otomobilden çıkacaktır. Hemen sonra oto yıkamacılarda bulunan otomobil temizleme noktalarına otomobilinizi yerleştirip güzelce yıkatın.

Eğer evde kendi imkanlarınızla zift lekesini çıkarmak istiyorsanız, marketten 3-4 paket margarin satın alın. Margarinleri otomobilde bulunan zift lekelerine uygulayın. Margarinleri lekenin üstünde otuz dakika kadar beklemeye alın. Otuz dakika bekledikten sonrasında margarin sürdüğünüz kısımları fırça yardımı ile paklayın. Ondan sonra otomobilinizi köpüklü su yardımıyla sudan geçirin. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde zift lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

2. Giysilerden Zift Lekesi Iyi mi Çıkar?

  • Vazelin Yöntemi

Giysilerinize bulaşan zift lekesi için lekeli bölgeye vazelin uygulayın. Vazelini ortalama olarak bir saat süresince lekeli alanda beklemeye alın. Ondan sonra bıçağın keskin olmayan kısmı ya da çorba kaşığı yardımıyla vazelini giysinizden kazıyın. Bu işlemin peşinden temiz bir kapta sirke ve bulaşık deterjanını karıştırın. Zift lekesinin üstüne bu karışımı uygulayın. Sirke deterjanın fazla köpürmesini engelleyecek ve lekenin kolay çıkmasını elde edecektir. Giysinizi bolca güneş altında kuruttuktan sonrasında çamaşır makinesinde sudan geçirin. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde giysinizdeki zift lekesinden büyük olasılıkla kurtulabileceksiniz. Eğer bu yöntemi uyguladığınız halde zift lekesinden kurtulamadıysanız daha kuvvetli yöntemlere geçebilirsiniz.

  • Limon Suyu Yöntemi

Bu yöntemi uygulamak için 4-5 tane limon sıkın. Sıkmış olduğunuz limonların suyunu bir kapta biriktirin. Bu suyu mikro fiber bir beze dökün. Limon suyu ile ıslatmış olduğunuz bezi giysinizdeki lekeli alana uygulayın. Bu yöntem zift lekesi için en kolay ve ideal yöntemdir

  • Tiner Yöntemi

Bu yöntem her ne kadar etkili bir kir çıkarma yöntemi olsada, uygularken oldukca dikkatli olunması gerekiyor. Tineri uygulayacağınız giysinin görünmeyen bir yüzünde tineri deneyin. Tiner giysinizde herhangi bir lekeye sebebiyet vermediyse, lekeli alanda tineri kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için temiz bir bezi tiner ile sudan geçirin. Tinerli olan bezi giysinizdeki lekeli alana kompres şeklinde uygulayın. Tiner kolay bir halde lekeyi giysinizden çıkaracaktır.

3. Halıdan Zift lekesi Iyi mi Çıkar?


Halıdaki zift lekesinden kurtulmak için sabun ya da bulaşık deterjanı kullanılabilir. Halı yıkama talimatlarına uygun olarak temizleme işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye etmekteyiz. Eğer yazımızda halı yıkama talimatlarına ters ya da uymayan bir tavsiye var ise bu öneriyi es geçin.

Ilk olarak bulaşık deterjanını bir leğen suyun içine damlatıp köpürtün. Su yüzeyinde oluşan köpükleri süngerinize alıp halıdaki lekeyi hafifçe şekilde bastırarak ovalayın. Bu işlemi halıdaki kir geçene kadar tekrarlayın. Halıdaki kir geçtikten sonrasında ılık su yardımıyla lekenin bulunmuş olduğu alanı durulayın. Durulama işlemi esnasında halıda deterjan kalmamasına itina gösterin. Şundan dolayı deterjan kalan noktalar halıda fena bir görüntü oluşturacaktır. Halınızdaki fena görüntüden kurtulduktan sonrasında halınızı hususi bir halı yıkama şirketine vermenizi tavsiye etmekteyiz eğer temizleme işlemi esnasında zift halı diplerine doğru itildiyse, halını ömrünü kısaltacaktır. Halınızda derinlemesine bir temizlik yapılması halınızın daha temiz ve güzel gözükmesini elde edecektir.

Bir önceki yazımız olan Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ? başlıklı makalemizde ayakkabıdaki lekeler nasıl çıkar, çimen lekesi kıyafetten nasıl çıkar ve çimen lekesi kottan nasıl çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

Zift Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Trileçe Nefis Yemek Tarifleri Video HAKMAR 11 OCAK 2018 AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU Sezona Hızlı Giriş Yapıp Erken Final Yapan Diziler | 2017 Facebook’tan Eşinizi Hemen Silin Yoksa … Nar Suyunun Saça Faydaları Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!!

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır