Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yüzünüzde Şişme Ve Pembeleşme Mi Var ?

Ana Sayfa » Sağlık » Yüzünüzde Şişme Ve Pembeleşme Mi Var ?

Stres hormonu olarak malum kortizol hormonunun vücutta aşırı yükselmesi, Cushing sendromuna niçin olabiliyor. Yüzde pembeleşmeyle beraber damarların belirgin hale gelmesi, anormal kilo alınması, sivilcelenme ve saç dökülmesi şeklinde emarelerle kendini gösteren Cushing sendromu, tedavi edilmediği takdirde beyin felci ve kalp krizi riskini artırabiliyor. 

Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Kısmı’nden A. Nadir Yılmaz, Cushing sendromu ve tedavi şekilleri hakkında informasyon verdi.

Değişik hastalıkların tedavisi esnasında da ortaya çıkabilir
Kan basıncının düzenlenmesine, kalp damar sistemi fonksiyonlarının düzgüsel tutulmasına, strese cevapta, karbonhidrat, yağ ve proteinlerin enerjiye dönüşümünde destek olan kortizol hormonunun böbrek üstü bezlerinden fazla üretilmesi Cushing sendromuna niçin olabilmektedir. Beyindeki hipofiz bezinin böbrek üstü bezini uyaran hormonunun fazla üretildiği durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Kortizol hormonu bazı romatizmal hastalıklarda, eklem iltihaplarında, organ nakli yapıldıktan sonrasında organ reddini engellemek için kullanılan kortizon ilaçlarının etkisiyle yaşanabilmektedir. Tedavi amaçlı kullanılan kortizonun Cushing sendorumuna niçin olabilmesi için uzun süre ve yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir.

Yüzde “Ay dede” görünümü oluştuysa…
Cushing sendromunun en belirgin emaresi “ay dede” yüzü denilen yüzün şişman, şiş ve pembe bir görünüm almasıdır. Bunun yanında;
Anormal kilo alma
Tane düzensizlikleri
Bel çevresinde anormal kalınlaşma
Kemiklerde erime ve kaslarda zayıflık
Gerilim yükselmesi
Sivilcelenme, saç dökülmesi ve tüylenme
Bitkinlik ve bitkinlik
Omuzlar içinde yağ dokusu
Kolay moraran zayıf ve narin cilt
Damarların belirginleşmesi
Bel ve diz ağrıları
Gerilim ve kolesterolün yükselmesi
Karaciğer yağlanması, mide ülseri, bağırsak hareket bozuklukları
Kalp krizi riskini artırabilir

Hanımlarda erkeklere oranla daha çok ortaya çıkan Cushing sendromu, çoğu zaman 20-40 yaş aralığında görülmektedir. Kati tanıyı koyabilmek için kortizol ve ACHT hormonlarının ölçülmesi gerekmektedir. Hormon oranlarında anormal bir yükseklik belirlenirse bunun geçici bir durup olup olmadığı saptamak için ikinci bir incelem yapılmaktadır. Kortizol hormonunun nereden salgılandığını bulmak için ek olarak kontrol ve MR şeklinde görüntüleme şekillerinden faydalanılmaktadır. İç organlardaki yağ dağılımını değiştirebilen yüksek oranda kortizol; karaciğer yağlanması, insülin direnci, şekere eğilimi, yüksek gerilim, beyin felci ve kalp krizi riskini artırabilmektedir.

Tedavide ilk tercih cerrahi
Cushing sedromunun tedavisi rahatsızlığın sebebi ortaya konulduktan sonrasında yapılmaktadır. Radyoterapi, kemoterapi ve ilaç tedavisi uygulansa da ilk tercih cerrahi yöntemle rahatsızlığa yol açan adenomun çıkarılmasıdır. Cerrahi yönteme uygun olmayan hastalarda öteki yöntemler tercih edilebilmektedir. Değişik hastalıkların tedavisi için kullanılan kortizonun niçin olduğu Cushing sendorumunda verilen kortizon miktarı düşürülerek tedaviye destek olunabilmektedir. Denetim sağlandıktan sonrasında ilaç miktarı yine düzenlenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Fazla Kiloların Asıl Sebebi Bulundu başlıklı makalemizde Değil, Fazla ve fazla kilo hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yüzünüzde Şişme Ve Pembeleşme Mi Var ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Tarihteki En Popüler Ve Başarılı Film Serilerinden Jurassic World’ün Devam Filmi: ”Jurassic World: Yıkılmış Krallık” Burun Törpüleme Nasıl Yapılır ? Yüz Yıkarken Yapılan 8 Hata Üşümeyi Önleyen Yiyecekler Nelerdir ? Mayonez Kısırlık Yapar Mı ? 17 Nisan Pazartesi Referandum Sonrası Okullar Tatil Edildi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: