Yüzde Tümör Görseller

Ana Sayfa » Güncel » Yüzde Tümör Görseller

Yürümede dengesizlik, yüzde ağrı, kulak çınlaması, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı benzer biçimde emareler, kafa tabanı tümörlerinden kaynaklanabiliyor. Hissedilen hastalıkların değişik hastalıklarla karıştırılması ve kafa tabanı tümörlerinin erken dönemde emare vermemesi ise teşhisi geciktirebiliyor. 

Memorial Şişli Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Kısmı’nden Prof. Dr. Gökhan Akdemir, kafa tabanı tümörleri ve tedavileri hakkında data verdi.

Her yaşta ortaya çıkabilir
Kafatasının koruması altında bulunan beyin, kafatasının alt kısmındaki deliklerden, sinirler ve omurilikle dışarıya doğru ilerleyerek, fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Kafatası denilince daha fazlaca üst kısım anlaşılmakla beraber; burun, göz, kulak ve omuriliğe doğru inen bir yapısı da bulunmaktadır. Sinirler, damarlar ve omuriliğin bulunmuş olduğu bu bölgede ortaya çıkan rahatsızlıklar, gerek anatomik gerekse bölgesel açıdan karmaşık hastalıklardır. Her yaşta görülebilen kafa tabanı tümörleri, çocukluk çağlarında kraniofarenjiom, 30-40’lı, kimi zaman de 50’li yaşlarda hipofiz tümörleri, menenjiomlar ve Schwannom şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bu emareleri önemseyin
Çoğu zaman iyi huylu olan kafa tabanı tümörleri, gelişim hızı yavaş olduğundan erken dönemde çoğu zaman emare vermemektedir. İlerleyen dönemde bilhassa yüzde şiddetli ağrı ile ortaya çıkan kafa tabanı tümörleri;
*Çift yada bulanık görme
*İşitme kaybı yada kulakta çınlama
*Burunda akıntı yada tıkanıklık
*Yürümede dengesizlik benzer biçimde emareler verebilmektedir.
*Hissedilen rahatsızlıklar, değişik hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Hastalar bu şikayetler ortaya çıktığında ilk olarak göz ya da kulak burun boğaz doktorlarına başvurmaktadır. Kapsamlı bir nörolojik muayenenin peşinden Bilgisayarlı Tomografi (BT), beyin tomografisi ve MR şeklinde radyolojik tetkiklerin arkasından teşhis konulabilmektedir.

Kir ve benleri önemseyin
Kafa tabanı tümörleri içinde bilhassa Schwannom’a ilişkin nörofibromatozis adlı hastalıkta genetik geçişin etkili olduğu bilinmektedir. Çoğu zaman beyin, kulak ve çevre sinirlerde gelişim gösteren Schwannom tümörleri bulunan hastalarının ciltlerinde et beni benzer biçimde yaygın benler ya da sütlü kahve şeklinde büyük lekelere sık rastlanmaktadır.

İleri teknolojiyle ameliyatlar daha güvenli
Kafatasının alt kısmında ortaya çıkan tümörler, anatomik olarak zor bir bölgede olduğundan uzman ellerde tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalık beynin kabuğunda olduğunda, kafatası kubbesi kaldırılarak bu kısma ulaşılabilmektedir. Sadece problem kafa tabanında olduğunda yukarıdan aşağıya yol kat etmek beyinde istenmeyen etkilere niçin olabilir. Değişen teknolojinin ilerlemesiyle endoskopik olarak kafa tabanı tümörlerine; burundan, gözlerin arasından, kulağın içinden, boyun kısmından ve geniz bölgesinden beyne zarar vermeden girilebilmektedir. Koku alma, görme ve yüz hareketleri şeklinde sinirlerin cerrahi işlem esnasında hasar görmemesi için ameliyatlarda güvenliği üst seviyeye taşıyan nöromonitörizasyon ve nöronavigasyon benzer biçimde ileri teknolojilerden faydalanılmaktadır.

Bazı durumlarda ek tedavi gerekebiliyor
Ameliyatla alınan kafa tabanı tümörleri çoğu zaman iyi huylu olduğundan ek tedaviye fazla gereksinim duyulmamaktadır. Sadece kafa tabanının derinliklerinde yer edinen bazı oluşumlarda, mesela ana şahdamarı bölgesinde yer edinen tümörlerde Gamma knife, cyber knife ve LINAC tedavisi uygulanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kanseri Ultrason Görüntüleri başlıklı makalemizde bekleyen, Kadınları ve Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

Yüzde Tümör Görseller - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pratik Fönlü Saç Modelleri 2018 Kızlık Zarı Diktirme Seçeneklerimiz Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözüm Nedir ? Tavsiyeler Mayıs Ayının En Çok İndirilen Filmleri Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Ev Yapımı 5 Cheesecake Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır