Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hareket etmenin hayatımızdaki önemini uzmanlar söyledi.

Sıhhatli bir yaşama adım atmak için hiçbir süre geç değil. Günde 10 bin adım atarak daha sıhhatli bir kalp, daha geç yaşlanan bir beyin mümkün. Sokakta, avmsinde, parkta ya da koşu bandı üstünde yürüyerek kilo verebilir, tansiyonunuzu düşürebilir ve kolesterolü aşağıya çekebilirsiniz.

Liv Hospital Check up ve Sıhhatli Yaşam Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu ve Nöroloji Uzmanı Dr. Aydan Tandoğan Sarp ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat yürümenin sıhhat için faydalarını söyledi.

İlaç şeklinde tedavi edicidir
Kalp dolaşım sistemi üstüne en yüksek faydayı sağlamak için haftanın minimum 4 günü minimum 30 dakika tempolu yürümek icap ettiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu “Yürümeye ek olarak haftanın iki günü de kuvvet egzersizleri yapmak bedenin tüm kas yapısını kuvvetlendirecek ve şekillendirecektir. Yürümek tüm bedene faydalıdır fakat bilhassa bacak ve kalça kaslarını oldukca çalıştırır. Bazı hastalıklarda yürümek neredeyse ilaç kadar tedavi edicidir. Mesela şeker hastalarına tedavinin üç bacağı vardır, yürümek de minimum ilaç ve rejim kadar önemlidir.

Beyin sağlığı için fiziki sıhhat da olmalı
Son yıllarda bilişsel bozulmaya karşı fizyolojik aktivitenin rolünün, beyin yaşlanmasını önleyici bir davranış stratejisi olarak dikkat çektiğini söyleyen Dr. Aydan Tandoğan Sarp “Yaşlandığımızda bilhassa frontal lob olmak suretiyle beyin volümü azalır, damar yapıları yaşlanır, hafıza fonksiyonlarında azalma görülür.

Egzersiz beyinde yeni bağlantılar oluşmasını sağlayarak, beyin plastisitesini (uyarlama kabiliyetini) ve volümünü arttırarak beynimizi yılların etkisinden korur. Bu mevzuda meydana getirilen birçok bilimsel emek harcama tertipli meydana getirilen egzersizin beyin yaşlanmasını yavaşlattığını, hatta Alzheimer hastalığını önlemede görevi bulunduğunu göstermiştir. Dolayısıyla fiziki sıhhat bununla beraber beyin sağlığı için gereklidir.

Gerilim tedavisinde direkt etkili
Düzensiz beslenmenin, tuz tüketiminin, stresin, fazla kiloların ve hareketsizliğin hipertansiyonu kolaylaştıran alışkanlıklar bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Tekin Akpolat, “Gerilim hem yaşam standardını bozan hem de yaşam süresini kısaltan bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisi kadar önlenmesi de önemlidir. Bunun için alışkanlıkların değiştirilmesi, yaşam düzeninin sıhhatli hale getirilmesi gerekir.

Hareketsizlik yalnız tansiyona yol açmaz, şeker hastalığı, kalp hastalığı, nüzul şeklinde birçok soruna da niçin olur. Hareketin, belli dozda sporun (haftada 3-5 kez, minimum 30-45 dakika) gerilim tedavisine direkt pozitif tesirleri iyi bilinmektedir. Tertipli egzersiz büyük kan basıncını 4-9 mmHg düşürebilir. Günlük yaşantımızdaki hareketi arttırmak için günde 10 bin adım ulaşılabilir bir hedeftir. Günde 10 bin adım gerilim dahil birçok hastalığı önler, tedavi eder.

Günde 10 bin adım atmanın yararları

 • Stresin azalması,
 • Daha azca yiyecek,
 • Daha azca yiyecek yiyince daha azca tuz almak,
 • Daha azca yiyecek yiyince daha azca tatlı yiyecek,
 • Akşam saatlerinde zamanı mutfak yerine açık havada geçirmek,
 • Akşam daha azca yiyecek yiyince daha iyi uyumak,
 • Hiddet kontrolü,
 • Temiz hava,
 • Tabiat ile baş başa kalabilmek,
 • Kilo vermek,
 • Sigarayı bırakabilmek.

Bir önceki yazımız olan Bu Meyveler Cilde Çok İyi Geliyor başlıklı makalemizde Cilde, gelir ve Hangi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Her Okul İçin Mutlaka Uygulanması Gereken Muhteşem Fikir Jaybird Run Ve Freedom 2 Kablosuz Kulaklıklarını Duyurdu Ağrı’da Gezilecek Yerler Ve Konaklama Önerileri | Ağrı Gezi Rehberi Ios 11’de Hangi Özellikler Var ? Borsa Nasıl Oynanır Video Siz Hiç Sebzeli Taco Yediniz mi ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: