Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ?

Ana Sayfa » Güncel » Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ?

Yurtdışından telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağlamış olduğu fiyat pozitif yanları sebebiyle bir çoğumuzun çoğunlukla yapmış olduğu bir şeydi. Bilhassa iphone ve öteki amiral gemisi android cihazlar türkiyedeki vergiler ve kar marjlarının etkisiyle yurtdışı fiyatlara bakılırsa oldukça pahalı oluşu insanları öteki ülkelerden aygıt getirmeye zorluyor.

İnsanlar yurtdışından gelirken bununla beraber telefon getirebilir. Posta yada kargo ile yurtdışından telefon almak yada web siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu sebeple gümrükte telefona el konur ve ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Yurtdışı telefon kaydı iyi mi yapılır ?

Yurtdışından aygıt getirme yasasına gore, yolcu bununla beraber getirmiş olduğu cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunmadan ilkin, e-devlet sitesine yada abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra telefon harcını ödediğine dair dekontun aslı ile beraber bizzat başvuruda bulunulması gerekiyor.

* Yurtdışı telefon kayıt harcı 149,20 TL’yi banka yada vergi dairesine yatırın.
* PTT’ye gidip e-devlet şifresini alın ve web üstünden e-devlet sitesine girin. Herhangi belge gerekmeden kaydınızı yapabilirsiniz.
* Öteki bir seçenekte Abone kayıt merkezine gidip kaydınızı burada da yaptırabilirsiniz.

Pasaporta telefon işletme süresi ne kadar ?

IMEI kaydı için kişiye ilişik pasaportun son iki yıl içinde başka herhangi bir aygıt kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üstünde giriş mührü olmasına ve mührün okunaklı olmasına dikkat edin.

Yurtdışından telefon kayıt harcı nereye yatırılır ?

Herhangi bir Vergi Dairesine yada tahsilat meydana getiren bankalara yatırılır. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, T.Güvence Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası.

Yurtdışı telefon geçişlik kayıt yaptırırken, dekont üstünde kayıt yapılmak istenen cihaza ilişkin IMEI numarasının ve Geçişlik sahibi kişinin adı ve soyadı yer alması gerekiyor.

Yurtdışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üstünden meydana getirilen başvurularda geçişlik sahibi olan şahıs, şahsına ilişik detayları sisteme girerek kaydını yaptırabiliyor. e-Devlet Kapısı üstünden meydana getirilen başvurularda kişiden herhangi belge talep edilmiyor. e-Devlet şifresi büyük postane binalarından alınıyor ve turkiye.gov.tr adresinden telefon kaydı yapılıyor.

E-Devlet haricinde nereye kaydettirebilirim ?

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom yada Vodafone şubesinine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bazı Turkcell İletişim Merkezleri 25 TL ücret isterken bazısı asla ücret talep etmeden işlemi yapıyor.

GSM abone kayıt merkezlerinden de kayıt yapılıyor. Geçişlik sahibinin pasaportun aslı ve dekontu ile beraber bizzat başvurması lüzumlu. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Telefon kaydı sorgulama

Aygıt kayıt sonrasında, mcks.gov.tr/tr/imeisorgu adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu öğrenilebilir. “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafınca evrakları denetim aşamasındadır” şeklinde bir ifade yer alır. Evraklar tam ve sorunsuz ise “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi çıkar.

Başkasının getirmiş olduğu telefon kaydı

Yurtdışından gelen şahıs üstüne vergi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üstünden kayıt yaptırılabilir.

Yurtdışından iki telefon getirmek

Bir tek tek telefon kaydı yapılır. 2 yılda bir yalnız 1 telefon kaydı yapılabiliyor.

Yabancıların yada yurtdışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (gezgin, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ilişkin IMEI numarası ve sözleşme meydana getirilen cep telefonu numarası Mobil Aygıt Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası bir tek ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor.

Eşleştirme işlemi için geçişlik ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının şahıs adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafınca düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler telefon kaydı yapabilir mi ?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu bununla beraber aygıt getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Müracaat dilekçesini anne yada babası tarafınca doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile beraber abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üstüne yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı iyi mi yapılır ?

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi yada onarım sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişiklik işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üstünden değişiklik belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişiklik başvurusunun aleti kayıt altına aldıran şahıs tarafınca yapılması; değişiklik yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ilişik olması koşul.

Değişiklik belgesinin antetli kağıt olması yada şirket kaşesini içermesi; değişimi meydana getiren firmanın adı/ünvanı ile adresi yada telefonunu içermesi; değişiklik işleminin arıza sebebiyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi meydana getirilen eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Telefon kaydı, IMEI Kaydı, Vergiler, Yurtdışından telefon getirme ile ilgili sorularınız var ise yukarıdaki yazıya yine gözatın. Cevabınız kesinlikle vardır.

Bir önceki yazımız olan Dünyadaki Tüm Havalimanlarının Wi-Fi Şifresini Öğrenmek İster Misiniz ? başlıklı makalemizde android wifi şifresi nasıl kırılır, Dünyadaki Tüm Havalimanlarının Wi-Fi Şifresini Öğrenmek İster Misiniz ? ve programsız wifi şifresi kırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ödem Şişkinliğinizi Atacak Mucizevi 8 Yiyecek Grip Ve Nezleden Nasıl Kurtulurum ? Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir? Dünyanın En Zenginleri Listesi | Aralarında Türk Var Mı Acaba ? Valizim Küçük Eşyam Çok Diyorsan Mutlaka Oku Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır