Yumurtanın Faydaları Ve Zararları

Ana Sayfa » Güncel » Yumurtanın Faydaları Ve Zararları

Yumurta Kolesterolü Yükseltir mi?

Yumurta, “süper gıdalar” olarak sınıflandırılan birkaç gıdadan biridir. Ekonomik, leziz ve bileşim açısından varlıklı bir gıda olması sebebiyle sevmiş olarak tüketilen bir besindir. 1970’li yıllarda meydana getirilen yetersiz araştırmalarda yumurtanın kolesterol yüksekliğine ve kalp hastalıklarına niçin olacağı iddiası aniden otoriteler tarafınca kabul görmüştür. Meydana getirilen araştırmalar; bir kaç yüz kişiyi geçmeyen istatistiki araştırmalar ile tavşan benzer biçimde otobur hayvanlar üstünde meydana getirilen araştırmalardı. Yumurtanın tavşanlara yedirilmesi ile elde edilmiş sonuçlar değerlendirilmişti. Otobur bir canlı olan tavşanların kan değerlerinin yumurtalı rejim sonrası aşırı anormal çıkması bu yanılgıya niçin olmuştur. Oysa gerçekte, yumurtada buluna kolesterol miktarı kırmızı etten oldukca daha düşük değerdedir..

Meydana getirilen araştırmaların gösterdiği sonuçlara gore besinler yolu ile alınan kolesterolün kandaki kolesterol değerinin yükselmesine direkt tesir etmesi yüzdelik dilim olarak düşüktür. Kandaki kolesterolün kıymeti, karmaşık bir süreçtir bu süreci belirleyen etkenler kişinin yaşı, genetik durumu, günlük hareket miktarı, çevresel durumlar, sigara ve öteki pek oldukca etkeni içinde barındırır. Kabaca yumurtayı tüketerek kazanılan kolesterolün kandaki kolesterole tesir etmesi % 70 olasılıkla mümkün değildir. İnsanların %30’unda yumurtanın LDL( fena kolesterol)’yi düşük değerlerde yükseltmesi ihtimaller içindedir. Hiperkolesterolemi ve ApoE4 şeklinde kolesterolle ilişkili kalıtsal hastalıkları olan kişilerin ise yumurta dahil tüm yüksek kolesterol içeren gıdalardan uzak durması gerekir.

Yumurtanın Yararları Nedir?

Uygun ölçülerde haşlanmış yumurta tüketmek iyi kolesterol olarak anılan HDL’yi şu demek oluyor ki iyi kolesterolü yükseltir. Yumurta uygun oranda tüketilirse LDL’nin düşürülmesine yönelikte tesir yaratabilir. Sebebi ise ihtiva ettiği B grubu vitaminlerinden kaynaklanabilir. Meydana getirilen araştırmalarda.

Yumurta içinde kolin adlı B grubu karmaşık vitaminlerinden olan bir madde vardır. Kolin maddesi,hücre zarının oluşması ve beyindeki sinyal moleküllerinin üretiminde rol oynar. Pek fazlaca insanda kolin eksikliği görülebiliyor ve yumurta kolin açısından en varlıklı besindir.

Yumurtanın yararları içinde görme enerjisini arttırması da vardır. Sebebi ise yüksek oranda lutein ve zeaksantin içermesidir. Lutein ve zeaksantin ile beraber A vitami de içeriğinden retinada oluşacak hasarı en aza indirmeye destek olmaktadır. Maküler soysuzlaşma ve kataraktın önlenmesi içinde yararlı besinler arasındadır.

İçerisinde bulunan Omega-3 asitleri kalp sağlığı ve kandaki trigliseritlerin düşürülmesi için önemlidir. Bilhassa bitkisel yemlerle yada Omega-3 yönünden varlıklı besinlerle beslenen tavuklardan elde edilmiş yumurtalarda yüksek oranda Omega-3 tespit edilmiştir.

Yumurtada, insan vücudu için lüzumlu aminoasitlerin pek bir çok bulunmaktadır.  Vücudun temel taşı olan bu yapılara vücudumuz her an gereksinim duymaktadır.

Yumurtanın yararları içinde, tok tutucu tesiri de sayılabilir. Bir tek yumurta bile bir öğünü geçiştirmek için ideal bir besindir. Doğal olarak yumurtayı iyi mi yediğimizde önemlidir. Haşlanmış yada azca yağda pişirilmiş yumurta idealdir. Yumurtanın tüketimi esnasında azca karbonhidrat içeren ( azca ekmek ve tahıl), daha azca şeker ve bolca sebze tüketmek yumurtanın vereceği faydayı da arttırmış oluyor.

Yumurtanın Gıda Kıymeti ( BKİ: Yetişkinler için tavsiye edilen günlük miktar) Yumurta Kaç Kaloridir?

A vitamini: BKİ’nin% 6’sı
Folat: BKİ% 5
B5 vitamini: BKİ’nin% 7’si
B12 vitamini: BKİ’nin% 9’u
B2 Vitamini: BKİ’nin% 15’i
Fosfor: BKİ’nin% 9’u
Selenyum: BKİ% 22
Yumurta, bununla birlikte iyi oranda D vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, Kalsiyum ve Çinko içermektedir. 1 tane haşlanmış yumurta 75 kaloridir.

Bir önceki yazımız olan Beyinde Leke Olması Uzman Tv başlıklı makalemizde Anlama, bebeklerde beyinde leke ve beyaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yumurtanın Faydaları Ve Zararları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bali’de Gezilmesi Gereken Yerler Göz Nezlesi Tedavisi Snapdragon 845 Kullanan Telefonlar | Snapdragon 845 Chromebook Xiaomi Redmi Note 5 Pro Türkiye Fiyatı Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Uzun Süreli İlişki İçin Yapılmaması Gereken 17 Şey

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır