Yumurtalık Kanseri Ultrason Görüntüleri

Ana Sayfa » Güncel » Yumurtalık Kanseri Ultrason Görüntüleri

Jinekolojik kanserler kısaca hanım kanserleri, dünya çapında görülen kanser vakaları içinde mühim bir yer tutuyor. Bu tehlikeli hastalık grubunun ortaya çıkmasında; yaşam seçimi, genetik geçiş ve bazı virüsler rol oynuyor. Sadece risk faktörlerinin iyi saptanması, düzenli denetim ve farkındalığın artması, erken teşhisi ve tedavi başarısını bununla beraber getiriyor. 

Memorial Şişli Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kısmı’nden Prof. Dr. Yakup Kumtepe, hanım kanserlerinde çağıl tedavi yaklaşımları hakkında informasyon verdi.

En sık görülen 10 kanserden 4’ü hanımlarda ortaya çıkıyor

Hanım kanserleri denilince akla ilk olarak gebeliğe bağlı trofoblastik rahatsızlıklar (plasentada trofoblast denilen hücrelerin anormal olarak çoğalması) , hanım kanserlerinin preinvaziv hastalıkları (kanser öncesi lezyonlar), yumurtalık kanseri, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, tüp kanseri, vajina ve vulva kanseri gelmektedir. Bu hastalıklar, hanımlarda ortaya çıkan öteki kanserler içinde mühim bir yer tutmaktadır. Zirä dünyada ve vatanımızda en sık görülen 10 kanser türü içinde, hanım kanserlerinden dört hastalık yer verilmiştir. Jinekolojik kanserler, tüm kanserlerin ise yüzde 10’undan fazlasını oluşturur. Hanım kanserlerinde erken tanı ve doğru tedavi şekilleri yardımıyla tam iyileşme sağlanabileceği unutulmamalıdır.

Kanser görülme oranı gittikçe artıyor

Vatanımızda tüm öteki kanserlerde olduğu şeklinde, hanım kanserlerinde de artış gözlenmektedir. 2002 senesinde yaşam yitirilmesine neden olan hastalıkların yüzde 10’u kanserken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 verilerine bakılırsa bu oran yüzde 20-22’ye yükselmiş durumdadır. Geleceğe yönelik bir perspektifle lüzumlu önlemler alınmadığında 2025’ten sonrasında artmak kaydıyla, 2050’li yıllara doğru her iki kişiden birinin kanser sebebiyle yaşamını kaybedebileceği öngörülmektedir.

Vatanımızda en sık rastlanan üç hanım kanseri

Sigara içen hanımlarda rahim ağzı kanseri riski artıyor
Serviks kanseri olarak da malum bu hastalık, dünyada en sık görülen hanım kanseridir. Her yıl ortalama 540 bin hanıma rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü, aynı uçuk virüsü şeklinde hücrelerin bir yerinde saklanır. Seneler içinde buradaki hücreleri transformasyona çevirerek, düzgüsel hücre tipini atipik doğrusu kanser hücresine dönüştürebilir. Bilhassa erken yaşta evlenenler, fazlaca eşli kişiler yada oldukca eşli partneri olanlar ile günde bir paket ve üstünde sigara içenlerde risk artmaktadır. HPV’nin genetik çeşitlilik gösteren, ortalama 100 ayrı tipi var. Bunların 30-40 tanesi insanlara bulaşım kanalıyla geçebilir.

Hastalığın tedavisi iki yönlü yapılır. Virüsün dokunun derinliğine geçmediyse rahim ağzında tuttuğu bölge kolposkopi ile belirlenebilir. Bölgenin cerrahi yöntemle alınması ile kanserleşebilecek alan ortadan kaldırılarak, hastada yüksek oranda iyileşme sağlanır. Kolay bir cerrahi işlemle hasta aynı gün taburcu edilebilir. Eğer kanser invaziv hale gelmişse doğrusu doku derinlerine kadar inmişse iki tedavi seçeneği vardır. Bu durumda geniş kapsamlı ve uzun süre alacak zor bir ameliyat olan “köktencilik histerektomi” yapılır. Hem de kanser hücreleri pelvik bölgedeki lenf bezlerini tuttuğu için onlar da çıkarılır. Alternatifi ise kemo-radyoterapi; kemoterapi ilacıyla o bölgedeki kanser hücreleri ışına karşı duyarlılaştırılır, akabinde hastaya radyoterapi uygulanır ve takibe devam edilir. Eğer geç evredeyse cerrahi ya da kemoterapi ya da radyoterapi fark etmeksizin sağ kalım oranları belirli oranda olur.

Aşırı kiloluluk rahim kanserine davetiye çıkarabilir
Endometrial ya da uterus kanseri olarak da adlandırılan bu hastalığın ortaya çıkmasında aşırı kiloluluk büyük ehemmiyet taşır. Aşırı kilo östrojene, diyabete ve hipertansiyona, dolayısıyla rahim kanserine neden olur. Rahim kanserlerinin ortalama yüzde 25’i menopoz öncesi, yüzde 5’i de 40 yaş altında görülür. Hastalığın en mühim emaresi, düzensiz kanamadır. Her 4 vakadan 3’ü erken evrede yakalanabilir.

Hastalık erken evrede yakalanırsa histerektomi isminde olan ve rahmin çıkarılması esasına dayalı cerrahiyle başarı göstermiş bir halde tedavi edilebilir. Eğer hasta genç yaşta ve çocuk istiyorsa fertilite koruyucu tedavi uygulanır. Hastaya ilkin ilaç tedavisi uygulanıp, gebeliğin sıhhatli bir halde tamamlanması sağlanır. Peşinden da ameliyat yapılır. İleri evrelerde cerrahinin ağırlığı da, dolayısıyla buna bağlı riskler de artar. Ameliyatın arkasından radyoterapi ön planda olmak kaydıyla, hastalara kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır.

Yumurtalık kanseri mevzusunda aile öyküsü mühim
Yumurtalık kanserinin görülme oranı 60’lı yaşlarda zirveye ulaşır. Hastalığın ortaya çıkmasındaki en mühim nedenlerden biri doğurganlığın azalmasıdır. Şu sebeple doğum yapmak kişiyi yumurtalık kanserinden korur. Rahim ve rahim ağzı kanserlerine oranla daha geç dönemde fark edilen hastalık, hastaların yüzde 75’inde ilerlemiş evrede yakalanır.

Yumurtalık kanserinin yüzde 15’i genetik geçişle ortaya çıkar. Bilhassa gen mutasyonu taşıyan, ailesel kanser öyküsü̈ olan bayanların ne olursa olsun 6-12 ayda bir doktor tarafınca denetim edilmesi gerekir. Bu sayede hastalık daha erken evrede yakalanabilir ve öteki hanım kanserlerinde olduğu benzer biçimde tama yakın oranda tedavi edilebilir. Tedavide yalnız rahim ve yumurtalıklar değil, vücutta tutulması olası olan tüm dokular alınır. Cerrahi sonrası uygulanan kemoterapiden ise pozitif cevap alınır.

Bir önceki yazımız olan Akşam Altıdan Sonra Yemek Yememek başlıklı makalemizde 7den sonra yemeyerek zayiflama, akşam altıdan sonra yemek yememek ve akşam erken yemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Ultrason Görüntüleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Faizsiz Taksitli Nakit Avans Veren Bankalar Gece Yemek Yemek Nasıl Önlenir ? Filmlerde Sürekli Dinlediğiniz Ve Aklınızda Kalan Müzikler Var Hani ! Lif Kopması İyileşir Mi ? Kitap Kurdu Olanlar İçin Ölmeden Önce Okunması Gereken 15 Eser Sakın Maden Suyunu Bardakla İçmeyin !

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır