Yeşil Eriğin Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ana Sayfa » Güncel » Yeşil Eriğin Faydaları İbrahim Saraçoğlu


Gülgiller ailesine mensup bir nebat olan eriğin Anavatanı’nın Anadolu olduğu düşünülmektedir. Anadolu toprakları üstünden dünya üstüne yayılarak ve aşılanarak tür çeşitliliği oldukça büyümüştür. Türkiye’nin derhal her yerinde naturel ortamda yabani erik türlerine rastlamak mümkündür. Erik hem ham halde hem de olgunlaşmış hali ile tüketilebilen nadir meyvelerden birisidir.
Yeşil, beyaz, kırmızı, mor, sarı renklerde meyve verebilir. Ekşisi, kompostosu, hoşafı, konservesi, reçeli yapılabildiği şeklinde kurutularak da tüketilebilir.

Eriğin Yararları Nedir?

Erik; A vitamini, C vitamini (askorbik asit), folat ve K vitamini (phylloquinone) benzer biçimde vitaminleri ihtiva eder. Bununla beraber iyi bir B1 vitamini (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B-6 ve E vitamini (alfa-tokoferol) deposudur. İçlerinde bulunan mineraller içinde potasyum, florür, fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko bulunur. Lif bakımından da varlıklı olduğunda bağırsakları çalıştırmaktadır. Eriğin rengine nazaran ihtiva ettiği antioksidanların türü de değişmektedir. Tertipli erik tüketiminin bağırsak kurtlarını da dökebileceği bilinmektedir.

Erik meyvesi, tertipli ve makul ölçülerde tüketildiğinde vücuda zindelik ve ferahlık vermektedir. Gere kurusu gerekse tazesi antioksidanlar bakımından varlıklı olup vücudu toksinlerden arındırır. Bu sayede vücutta genel bir rahatlama ve bazı hastalıkları önleyici tesiri bulunabilir. Bilhassa kalp sorunları, damar tıkanıklığı, astım şeklinde rahatsızlıklara karşı sıhhatli bir beslenme takviyesidir.

Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa tertipli erik tüketimi vücutta östrojen hormonunu dengelediği bu sayede meme kanserini önlemede etkili olabileceği belirtilmiştir. Diyabet hastalarının makul ölçülerde tüketebileceği bir besindir. Erik içinde bulunan bileşenler kandaki glikoz ve trigliseritin dengelenmesine destek sunar.

Kolesterol ve gerilim düşürücü tesiri vardır. Ek olarak fitokimyasallar açısından varlıklı öteki meyveler şeklinde gözlerin görme enerjisini arttırıcı tesiri de vardır. Vücudun elektrolit dengesinin korunmasına destek sağlar.

Böbrek ve Karaciğere oldukça iyi gelen eriğin yararları içinde ek olarak ihtiva ettiği magnezyum sebebiyle kas kasılmalarına ve seğirmelerine iyi gelmesi de sayılabilir. Devamlı vücuduna kramp giren yada vücudun belirli yerlerinde seğirme problemi bulunanların magnzeyum eksikliklerinin bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir.  Kemik sağlığı, romatizma ve osteoporozun önlenmesinde etkili gıdalardan birisidir. İçerdiği varlıklı antioksidanlar beyin sağlığı için de fazlaca önemlidir. Eriğin yararları içinde Alzheimer ve Parkinson hastalıkların önlenmesi de sayılabilir. Bazı virüs türlerine karşı da tesir etmiş olduğu bilinmektedir.

100 gram erik yalnız 47 kaloridir. Kalori miktarı eriğin cinsine ve olgunluğuna gore değişmektedir.

Eriğin Zararları Neler?

Asit oranı yüksek olduğundan fazla yenmesi bazı sindirim problemlerine niçin olabilir. İdrar yollarında taş vs olanların da dikkatli tüketmesinde yarar var. Makul ölçülerde oldukça güvenli bir meyve olan eriğin bazı türleri bilhassa olgunlaşmış olanları şeker açısından varlıklı olabilir bundan dolayı diyabet hastalarının makul ölçülerde tüketmesi gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan 40 Yaşından Sonra Hamile Kalanlar Kadınlar Kulübü başlıklı makalemizde 39 yaşında hamilelik, 40 yaşında hamile kalmak için ne yapmalı ve 40 yaşında hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeşil Eriğin Faydaları İbrahim Saraçoğlu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Selülit Giderici Maske Nasıl Yapılır ? Kişiye Özel Diyet Boy Ve Kilona Göre Diyet Listesi Bayat Ekmek Değerlendirme Nefis Yemek Tarifleri Zayıflatan Baharat Karışımı Bayan Gömlek Modelleri Ve Fiyatları 2018 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır