Yemekten Sonra Çay İçmek Kilo Aldırır Mı ?

Ana Sayfa » Güncel » Yemekten Sonra Çay İçmek Kilo Aldırır Mı ?

Bilhassa Türkiye’de oldukca yaygın olan demir eksikliği ve kansızlık şikayetlerini artıran unsurların başlangıcında fazla çay, kahve ve işlenmiş besin tüketimi ile yetersiz beslenmenin geldiğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, yemekten derhal sonrasında çay içilmesinin de demir emilimini engellemiş olan bir alışkanlık bulunduğunu belirtti. 

Demir eksikliği olanların devamlı halsiz, sinirli hissedebileceklerini ve kilo vermekte zorlanacaklarını kaydeden Dr. Akkurt, bu şikayeti olanlara koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, balık, yürek, dalak, karaciğer, kurubaklagiller, yumurta, kuru meyve, pekmez, fındık ve turunçgillerden varlıklı bir beslenme programı uygulamalarını ve günde 15 dakika güneşlenmelerini önerdi.

Dr. Sinan Akkurt, devamlı nedensiz bitkinlik, halsizlik, sinirlilik hali yanında çarpıntı, baş ağrısı, bulantı, nefes ten rengi, el ve ayakların soğukluğu benzer biçimde belirtilerin kansızlığa işaret edebileceğini deklare etti. Bu durumda muhakkak doktora başvurulması ve nedenin saptanması icap ettiğini dile getirirken, kansızlığın en yaygın sebebinin demir eksikliği olduğuna dikkat çekti. Dr. Akkurt, demir eksikliğine bağlı kansızlığın tanısının kolay bir kan testi ile konabileceğini belirterek, hemoglobin ve hematokrit değerlerinin normalin altına inmiş olması ve alyuvarların averaj büyüklüklerinin azalmış olmasının demir eksikliği anemisi tanısı koymak için kafi olacağını söylemiş oldu.

Bilhassa keçiboynuzu pekmezinin sabahları 2-3 tatlı kaşığı tüketilmesi ile mühim demir takviyesi sağlanabileceğini kaydeden Dr. Sinan Akkurt, üzüm ve dutun hem B12, hem demir açısından; ıspanak, brokoli ve kuşkonmazın hem folik asit, hem demir açısından varlıklı içerikleri ile kansızlığa ilaç şeklinde geleceğini dile getirdi. Bunların yanı sıra doktorun önereceği ilaç takviyesi ile kansızlığın kısa sürede denetim altına alınabileceğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, “Sık rastlandığı için basit bir durum olarak algılamamalı, dikkatsizlik etmemeliyiz. Mühim olan erken tanı ve erken müdahaledir.” dedi.

Demir eksikliği kilo aldırıyor

Tıpkı insülin direnci ya da adeno virüste olduğu benzer biçimde demir eksikliği olanların da kilo veremeyeceğini açıklayan Dr. Sinan Akkurt, “Demir eksikliği hormonal dengesizliğe yol açarak dolaylı yoldan kilo alımına sebep olur. Vücudunuzda demir eksikliği varken istediğiniz kadar rejim yapın, spor yapın kilo veremezsiniz.” dedi.

Demir eksikliğine bağlı kansızlığın daha oldukca hanımlarda görüldüğüne değinen Dr. Sinan Akkurt, demir eksikliğinin denetim altına alınmaması durumunda depresyona, bellek yitirilmesine, odaklanma sorununa, bağışıklığın kuvvetsiz düşmesine ve gelişim çağındaki bireylerde gelişim geriliğine yol açabileceğini kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Çalışma Odası Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizde Çalışma, çalışma alanı dekorasyonu ve çalışma masası dekorasyon ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yemekten Sonra Çay İçmek Kilo Aldırır Mı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Koç Burcunu Heryerde Tanıyabileceğiniz 10 Özellik Süleymaniye Camii Nasıl Gidilir ? 16 Ekim – 22 Ekim Çocuk Etkinlikleri İyi Bir Yaşam İçin Neler Yapmalıyız Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ? Budapeşte Gezilecek Noktalar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır