Yakı Otunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ana Sayfa » Güncel » Yakı Otunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Yakı otu; minik çiçekli söğüt otu yada söğüt otu, mera gülü olarak da bilinir ( wellow herb ). Daha oldukça Avrupa ve ABD coğrafyasında görülür. Minik çiçekli söğüt otu’nun ortalama 160 türü bulunur. Ufak çiçekli Söğüt otunun bilimsel adı ” Epilobium parviflorum”dur. Küpe çiçeğigiller ailesine aittir. Minik çiçekli söğüt bitkisi narin pembe minik çiçeklere haiz olup bahçelerde, dekoratif amaçlı yetiştirilmesi kolay olan bir çiçektir . Büyümesi için nemli toprakları ve gölgelik alanlar tercih ediyor. Yakıotu diye anılan başka tür bir nebat de vardır. Bu nebat genel olarak sırt ağrıları için kullanılır sadece bizim bahsettiğimiz nebat ile karıştırılmamalıdır.

Yakı Otunun Yararları Nedir?

Yakı otu prostit ve BHP ( iyi huylu prostat büyümesi ) problemlerine karşı etkili bir bitkidir. Bir öteki kullanım alanı ise cilt bakımı olarak sivilce, akne benzer biçimde sorunlarda kullanılabilir. Antioksidan, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri vardır.

İçerisinde bazı flavonoidler, beta-sitosterol, kaempferol, gallik asit ve quercetin şeklinde maddeler vardır.  Ek olarak; yakı otu içinde bulunan A ve B oenothein adlı bir bileşik ve türevleri üstünde bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, düşük konsantrasyonlarda yakı otu çayı‘nın anormal prostat büyümesine karşı etkili olduğu saptanmıştır. Ek olarak mesane ve idrar yolu hastalıklarını da tedavi etmede destek olmaktadır.

Pretoria Üniversitesi’nden bir çalışmada, BPH ve / yada prostatit tedavisi için beş bitkisel ilaç ekstresinin anti-inflamatuar ve antioksidan tesirleri ve antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir  söğüt otunun prostatit ve BPH tedavisilerinin her ikisinde de etkili bulunduğunu kanıtlanmıştır. (Steenkamp 2006)

Kırk yaş üstü erkeklerde, kandaki testosteron seviyesi yavaş yavaş azalmaya adım atar ve öteki hormonlar mühim seviyede artış görülür. Bu hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak, bir testosteron türevi dihidrotestosteron ( DHT ) seviyesini artırır. Bu testosteron türevinin artması, prostat ile bağlantılı tüm anormal gelişme problemlerine neden olur. Bir tek prostat değil ek olarak saç dökülmesi ve saç beyazlaması şeklinde sorunları da arttırmaktadır.

Meydana getirilen çalışmalara gore; söğüt otu bitkisinin; DHT düşürmek için klinik ilaçlar kadar etkili olabileceği belirtilmiştir.

Yakı otu çayı‘nın bitkisel çay olarak kullanılabileceği ve yan tesirinin de bulunmadığı belirtilmiştir. Heralde belli bir hastalığın tedavisinde devamlı kullanım için tabip tavsiyesi şarttır.

Yakı Otu Prostatit ve İyi Huylu Prostat Büyümesi’ne Iyi mi Tesir Ediyor.

Yakı otu ile hazırlanan çaylar içilmeye başladığında, gevşeme ve rahatlık oluşmakta, ek olarak prostat hastalarında ve başka hastalıklarda gece sık sık hela ihtiyacında mühim bir azalma başlamaktadır. İdrar kesesi problemi yaşayıp ameliyat olanlar dahi bu çaydan yarar gördüklerine dair yorumlar vardır.

Cinsel İşlev Bozukluklarında Yakı Otu Yararları

Prostat büyümesi sebebiyle cinsel istekte azalmalar yaşanabilir. Minik çiçekli söğüt bitkisi erkeklerde cinsel fonksiyon geliştirmek için kullanılabilir.

Ürogenital Sistem Sağlığı için Yakı Otu Yararları

Prostat ile beraber, bu ot ile bununla birlikte böbrek, üretra ve mesane benzer biçimde ürogenital sistemi oluşturan organları koruyabilirsiniz. Bu nebat bununla birlikte hanımlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde destek sunar.

Yakı Otu Çayı Iyi mi Yapılır?

Bir su bardağı kaynamış suya bir çay kaşığından birazcık  azca söğüt otu atılır ve 10 dakika demlendirilir. Demlendikten sonrasında içilir. Geleneksel kullanımda; iki günde bir olmak suretiyle bu çay sabah ve akşam aç karnına içilir. 15 gün süresince kürü yapılabilir. Sonrasında 3-4 gün ara verilir.

Not: Kullanmadan ilkin hekim tavsiyesi alınmalıdır. Bilhassa prostat ilacı kullananlarda ilaç etkileşimi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Basur Tedavisi Ahmet Maranki başlıklı makalemizde basur nasıl iyileşir, basur tedavisi ahmet maranki ve basur tedavisi patlıcan hakkında bilgiler verilmektedir.

Yakı Otunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu 14 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları Microsoft Outlook’un Android Ve iOS İşletim Sisteminde Takvim Paylaşma Özelliği KYK 1220 Kişiyi İşe Alacak Erkek Saç Modelleri Kataloğu 2018 Botoks Nasıl Yapılır Uzman Tv

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır