Yağdan Kilo Verdiğimizi Nasıl Anlarız ?

Ana Sayfa » Güncel » Yağdan Kilo Verdiğimizi Nasıl Anlarız ?

Bilhassa karın bölgesindeki yağlanma tüm bayanların canını sıkıyor. Peki yağlar niçin bilhassa bu bölgede birikiyor? Karın yağlarının oluşumu ve yok edilme süreciyle ilgili merak ettiğiniz her şeyi derledik

Yağların vücutta hangi sebeple ve iyi mi depolandığı, fazla kiloların oluşmasında mühim bir etken. İnsanların daha zor koşullarda yaşamış olduğu eski dönemlerde vücutta yağ depolanması dirimsel ehemmiyet taşıyordu. Vücut, gıdalardan artan enerjiyi yiyecek bulunamadığı zamanlarda kullanmak suretiyle depoluyordu. Günümüzde enerji depolaması dirimsel gereklilik taşımasa da; yağ, öteki organların fonksiyonlarını etkileyen hormonları ürettiği için mühim. Vücuttaki yağın oluşumu ve yok edilme sürecini mercek altında.

HIZLA ZAYIFLAMAYIN!

Rejimde yağ alımını kesmek kilo vermeyi hızlandırır mı?

Uzmanlara bakılırsa meydana getirilen en yaygın hatalardan biri oldukca azca yiyecek… Bu, metabolizmanın yavaşlamasına niçin olur, vücut olanı koruma moduna girer. Vücudun enerji seviyesini ve metabolik işlemleri sürdürebilmesi için belli bir miktar besine gerekseme vardır ve bundan dolayı oldukca azca yağ tüketmek de bir problemdir. Öteki bir yaygın hata da sürdürülebilir olmayan bir rejimi takip etmektir. Süratli zayıflama diye bir kavram yoktur.

Gece geç saatte yiyecek, kilo vermeyi engeller mi?

Vücudunuz emek harcamayı gece de durdurmaz ve uyurken uzun bir süre açlık döneminde olduğunuz için aslen mühim oranda enerji yakarsınız. Gece acıkanlar için mühim olan yiyecek yemesi değil, o saatte neyi ne kadar yediğidir. Mutfaktaki raflarınızı meyve ve fındık şeklinde düşük glisemik dizin değerine haiz atıştırmalıklarla doldurmak, mükemmel bir düşünce olabilir. Bu, metabolizmanızın çalışmasını hızlandırır ve sizi sağlıksız yiyeceklerden korur.

Hanım vücudu yaşlandıkça niçin şekil değiştirir?

Hanım vücudu çoğu zaman menopoz süreci öncesine kadar armut biçimindedir, yağlar kalçada depolanır. Menopoz sonrasında ise vücuttaki yağ, orta bölgeye depolanır ve vücut elma biçimini alır. Yağ dağılımındaki bu fark, menopoz dönemindeki hormonal değişikliklerden doğar.

SPORDAN ÖNCE YİYİN!

Yemeyi egzersizden ilkin mi yoksa egzersizden sonrasında mı yiyecek daha doğru olur?

Egzersizden ilkin yiyecek yiyecek tavsiye edilir. Fakat zamanlama önemlidir. Emek harcamadan iki saat ilkin meydana getirilen yüksek karbonhidratlı ve düşük lifli bir atıştırma idealdir. Bundan daha geç bir zamanda yiyecek, spor yaparken zorlanmanıza sebep olabilir. Egzersiz sonrası yenen hafifçe atıştırmalıklar da o sırada boşalan karbonhidrat depolarınızın yeniden yenilenmesini sağlayacağı için uygundur. Spor sonrası yüksek karbonhidrat ve birazcık da protein içeren bir öğün idealdir.

ARA ÖĞÜNLER ACIKMAYI ÖNLER!

Vücuttaki yağ hücreleri zaman içinde değişiklik gösterir mi?

Birkaç yıl öncesine kadar, doğum sonrası haiz olduğunuz yağ hücrelerinin siz zayıflayıp şişmanladıkça dolup boşaldığı düşünülüyordu. Sonuçta hücrelerin sayısı değişmese de bilhassa hamilelerde, yağ hücreleri ciddi oranda büyüyor ve şişmanlamaya yol açıyor.

‘Üç ana öğün yiyerek kilo verilir’ sözü doğru mu?

Ara öğünler, metabolizmayı hızlandırdıklarından ana öğünlere gore daha yararlıdır. Ara öğün, insülin salgılanmasını düzenler. İnsülin salgısı düzgüsel seviyelerde olunca vücudun yağ kırma kapasitesi de düzelir. Ara öğünler, kişinin olur olmaz zamanlarda acıkmasını önler.

KARINDAKİ YAĞ HASTALIK BELİRTİSİ

Karın bölgesinde oluşan yağlanma tehlikeli mi?

Bilhassa karın ve bel bölgesinde oluşan aşırı yağlanma; aşırı kiloluluk, insülin direnci, tip 2 diyabet, kısırlık ve kardiyovasküler hastalıklara sebep olabilir.

KİLO VERİRKEN BUNLARA DİKKAT!

Öğünlerinizde daha azca ve sıhhatli besinler yerken, enerji tüketimini çoğaltmak da zayıflamanın en mantıklı yoludur. Uzmanlar kilo verirken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladı.

ÖĞÜN YERİNE GEÇEN KARIŞIMLAR

Bu karışımların bazıları kısa vadede belirgin bir kilo kaybını hedefliyor. Bu şekilde bir zayıflama yöntemi muhtemelen yağ kadar kas kaybını da içeriyor. Bu karışımlar, vücudun depolamadığı kadar yüksek oranda protein içeriyor. Eski rejiminize döndüğünüz vakit kaybettiğiniz kiloları hızla geri alıyorsunuz

KİLO VERME İLAÇLARI

Bu ilaçların, vücudun besinlerdeki yağı almasını engellemiş olan türleri güvenlidir. Fakat başta ishal olmak suretiyle yan tesirleri olabilir. Bu durum sizi daha azca yağ yemeye yöneltebilir. Daha azca yağ yiyecek de sağlığınıza zarar verebilir.

EGZERSİZ PROGRAMLARI

Egzersiz programları, her zayıflama stratejisinin bir parçası olmalıdır ve ne olursa olsun kas hayata geçirmeye yönelik bir direnç emek harcaması içermelidir. Kas yapmak yağ oluşumunu engeller.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yağdan Kilo Verdiğimizi Nasıl Anlarız ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Saça Zarar Veren Kimyasal Maddeler 2018 Katlı Kesim Saç Modelleri iOs 11 Tanıtım Videoları Yayınlandı | Yeni Özellikler Herkesi Şaşırtacak Çoban Yıldızı Dizisinin Sonu Geldi ! Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır Oktay Usta Gelinlik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır