Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

Ana Sayfa » Sizden Gelenler » Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

Wikipedia’ya erişim engeli geldi! Dünyanın en büyün web tabanlı ansiklopedisi olan Wikipedia’ya Türkiye’den girilemiyor! Peki, Wikipedia erişim engelinin sebepleri neler? Paratic.com haberinde Wikipedia’nın kapandığını duyurdu ve nedenlerini sıraladı. Ben de burada sizler için haberi özetliyorum.

Wikipedia niçin açılamıyor, sorusu sabahın erken saatlerinden itibaren toplumsal medyayı sarsıyor. 2001 yılından itibaren, her insanın veri girişi yapabildiği ve katkıda bulunabildiği bir açık ansiklopedi olan Wikipedia için erişim engeli geldi! Hemen hemen yetkililerden kati bir açıklamama yapılmamasına karşın, Wikipedia’ya Türkiye’den giriş yapılamıyor.

Bir çok web kullanıcısının adeta eli ayağı olan Wikipedia, bilhassa de Türkiye’de gerçekleşen referandum sonrası tartışmaların odak noktası haline gelmişti. Sabah saatlerinden itibaren bu devasa ansiklopediye girişin engellenmesi, bazı soruları da akıllara getirdi. Wikipedia erişim engeli ile ilgili tüm bilgileri karşınıza getiriyoruz.

Wikipedia’ya Niçin Girilemiyor?

Türkiye’deki web kullanıcıları, sabah saat 8.00 sularından itibaren Wikipedia adındaki web kütüphanesine giriş yapamıyorlar. Herhangi bir mahkeme sonucu olmaksızın erişimi engellenen Wikipedia’ya giriş yapılamıyor. Bu devasa kütüphaneye meydana getirilen “nedensiz” erişim engeli toplumsal medyanın da gündemine oturuyor. Peki, Wikipedia’ya niçin girilemiyor?

Bilhassa de geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleşen Anayasa Değişikliği Referandumu neticeleri açıklandıktan sonrasında devletimizde gerilim iyice yükselmişti. Sonuçların peşinden Wikipedia’nın Tayyip Erdoğan’ı “diktatör” olarak tanımlaması iyice gerilimin artmasına niçin olmuştu. 17 Nisan’da gerçekleşen bu durum kim bilir fitili ateşleyen ilk etken oldu.

Wikipedia için “İdari Önlem”

Şimdi ise E-Devlet portalından Wikipedia ile ilgili sorgulama yaptığımızda,“sorguladığınız web adresine, mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmuyor,” ibaresi içeriyor. Fakat BTK’nın “Site Detayları Sorgu Sayfası” üstünden Wikipedia hakkında olup bitenler sorgulandığında “yönetimsel önlem” uygulandığını özetleyen şu açıklamalar karşımıza çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca meydana getirilen teknik incelemeler sonucunda,” Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca, Wikipedia bu yönetimsel önlem uygulaması toplumsal medyanın da en mühim gündem maddelerinden bir tanesi haline geldi.

Bu uygulamanın “yönetimsel önlem” olarak nitelendirilmesi ve herhangi bir niçin belirtilmemesi, Wikipedia erişim barajını toplumsal medyanın en oldukça konuşulan vakalar içinde yer aldı.

Bir önceki yazımız olan Valizim Küçük Eşyam Çok Diyorsan Mutlaka Oku başlıklı makalemizde Çok, eşya ve Fazla hakkında bilgiler verilmektedir.

Wikipedia Erişimi Engelledi Mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Bir Duş Almanın Faydalarını Duyunca Hayret Edeceksiniz Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kürler Evde Ceviz Ezmesi Nasıl Yapılır? Finlandiya Eğitimi Mükemmel Ya Deyip Dururuz.Peki Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ? Sağlıklı Yaşam Koçunuz Geldi | Sağlık Yaşam İçin Önemli Tavsiyeler Meryem Ana Otunun Faydaları Nelerdir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır