Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler

Ana Sayfa » Güncel » Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler

Vücudumuzda çıkan bazı lekeler bizleri korkutabiliyor. Onlardan biri de kızarıklıklar. Vücutta bilhassa yüzde çıkan kızarıklıklar dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Kızarıklıklar bir hastalık değil, bir hastalık emaresi olabilir. Kişinin vücudundaki kızarıklıkların pek fazlaca değişik anlamı olabilir. Sizleri rahatsız eden bu emareden iyi mi kurtulacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamı sizler için yararlı olacaktır.

Vücutta Çıkan Kızarıklıklar Niçin Olur?

Vücutta çıkan kızarıklıklar genel anlamda bir tepki soncunda oluşur. Bilhassa kişisel bakım ürünü kullanan kişilerde bu durum daha sık yaşanır. Eğer muhteviyatında cildinizle uyumlu olmayan bir madde bulunuyorsa vücudunuzda ya da yüzünüzde kızarıklıkların ve kaşınmaların oluşması normaldir.

 • Güneş kremleri genel anlamda tüm vücutta kullanılan bir üründür ve muhteviyatında bulunan PABA maddesine karşı birçok insanoğlunun da alerjisi vardır. Bu durumla birlikte kişide kızarıklıklar oluşabilir.
 • Vücutta çıkan kızarıklıklar hem sağlığımızı bozuyor hem de görüntümüzü. Bu yüzden ne olursa olsun sebeplerinin araştırılması gerekiyor. Bu nedenlerden biri de egzamadır. Egzama vücudun pek oldukça değişik yerinde oluşabilir. Bilhassa dirsek arkasında bu duruma daha sık rastlanıyor. İltihaplarla beraber oluşan bu kızarıklar genel anlamda kaşındırmaya meyillidir. Bu yüzden bir süre sonrasında kuru yaralara dönüşebilir.
 • Halk içinde tavuk derisi olarak malum kertozis pilaris bir cilt hastalığıdır. Kılların köklerinde bulunan gözeneklerin ölü hücrelerle dolması ve kıl köklerini kapaması sonucunda oluşur. Ve vücutta genel anlamda kızarıklığa niçin olur. Bu kızarıklıklar koyu kırmızı renkte olabilirken bununla beraber kahverengi olarak da karşımıza çıkabilir.
 • Giydiğimiz kıyafetlerin dokusu kişinin cilt sağlığı için önemidir. Eğer giydiğiniz giysiler yakıcı ve kaşındırıcı özelliğe haiz ise genel anlamda isiliğe niçin olabilir. Bilhassa ter bezlerinin bulunmuş olduğu bölgelerde buna daha sık rastlanır. Yünden yapım edilmiş giysiler buna niçin olur.
 • Bilhassa yazları eve giren sinekler kişide bazı reaksiyonlara niçin olur. Bu böcek ısırmaları genel anlamda kişinin uykuda olduğu zamanlarda olur ve devamında da kızarıklıklar oluşur. Bununla beraber kabartılar da bununla beraber devam eder.
 • Güneşten gelen bazı zararı olan ışınlar deride bazı reaksiyonların oluşmasına niçin olurlar. Onlardan biri de kızarıklıklardır. Güneşin niçin olduğu kızarıklık şeklindeki lekeler kimi vakit kalıcı kimi süre da geçici olabilmekte. Bilhassa kış aylarında güneş görmeyen bölgeler yazın bu süreçten daha negatif bir halde etkilenirler.

Vücutta Kızarıklıklar Iyi mi Geçer?

 • Vücutta çıkan kızarıklıkların geçebilmesi için ilkin sebebinin araştırılması gerekir. Eğer bir ürünü kullandıktan sonrasında ya da bir gıdayı yedikten sonrasında bu hale geliyorsanız ne olursa olsun bir alerji testi yaptırmalısınız. Kontrol sonucunda çıkan, alerjinizin olduğu ürünlere ve besinlere uygun bir yaşam seçimi oluşturabilirsiniz. Bu şekilde alerjik reaksiyonların niçin olmuş olduğu kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz.
 • Cilt sorunlarının başlangıcında gelen egzamanın tedavisi olsa da, bu hastalık dönem dönem kendini tekrarlayabilir. Sadece gerek kremler gerek ilaç tedavisiyle beraber bu hastalık ve rahatsızlığın getirmiş olduğu kızarıklıklardan kurtulabilmeniz mümkün.
 • Tavuk derisi hastalığının niçin olmuş olduğu kızarıklıklar kişinin genel anlamda görüntü probleminin oluşmasına niçin olur. Şahıs bu süreçte hem hastalığına yönelik bir tedavi hem de psikolojisine yönelik bir tedavi seçmelidir. Bu şekilde hastalığın getirmiş olduğu tüm belirtilerden tam anlamıyla kurtulabilir.
 • Giydiğiniz kıyafetlerden sonrasında bu duruma geliyorsanız da kıyafetlerinizin kumaşını özenle seçin. Ağır ve batan giysiler yerine daha hafifçe ve yumuşak yüzeyli kumaşları tercih edin. Mesela yünden yapım edilmiş giysiler vücudunuzda kızarmalara niçin olabilir. Olabildiğince pamuklu ürünler tercih etmelisiniz ya da öteki kumaş çeşitleriyle direkt temastan kaçınmalısınız. Bunun yerine giyeceğiniz bir pamuklu içlik size destek olacaktır.
 • Bilhassa yazları böcekleri daha fazlaca etrafımızda görürüz. Olabildiğince camlarımızın korunaklı olduğundan güvenli olmalıyız. Bununla birlikte dışarı çıkarken bilhassa ufak evlatların böceklere karşı sprey kullanımı gerekir. Böcek ısırmaları küçücük kremlerle tedavi edilir, sadece böceğin ısırdığı yer giderek büyüyor ve iltihaplanıyorsa bu durum karşısında kesinlikle uzman bir doktora danışmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sağ Kol Ağrısı Kanser Belirtisi Midir ? başlıklı makalemizde Ağrı, Göğüste ve kadınlarda sol kol ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kırmızı Pelerin Çayı Havucun Faydaları Maddeler Halinde İşyerinde Mutlu Olabilmek İçin Yöntemler İstanbulda Kanlıca Mantarı Nerede Bulunur ? Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ? İnglesina Bebek Arabası Fiyatları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır