Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Varikosel Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir ?

Ana Sayfa » Güncel » Varikosel Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir ?

Tüm adamların %15’lik bir kısmında görülen kısırlık sorununda hastaneye başvuran kişilerden ortalama olarak %40’nın problemi olan varikosel testis içinde ve çevresinde bulunan damarların genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Genel anlamda erişkinlik yaşlarında sol taraftaki testiste ortaya çıkmaya süregelen ve vakit geçtikçe ilerleyen bir hastalık olduğu kabul görmektedir. Bu hastalığın en sık karşılaşılan sebebinin ise kısırlık olduğu bilinmektedir. Varikosel hastalığı testislerde meydana gelen ısı yükselişi ve toplardamardaki kanın dolaşımı ile ilgili sorunları bununla beraber getirmektedir. Bu şeklinde problemler sperm üretimini etkileyerek sayı ve yapısında bazı bozukluklar ortaya çıkarır ve bu da döllenme vakasını zorlaştırarak hamile kalma ihtimalini düşürür. Varikosel niçin oluşur sorusunun cevabı ise toplardamarlarda bulunan kanın ters akımını engellemiş olan kapakçıkların tertipli emek vermemesi olarak bilinmektedir.

Damar genişledikçe kapakçıklar görevini yapması imkansız hale gelir ve bu hastalık ortaya çıkar. Sonuçta kanın toplardamar çıkışında basıncı ani bir halde yükselerek kan dolaşımını etkisinde bırakır, bozulan kan dolaşımı ise sperm sayısı ve kalitesinde büyük bir etkiye sebep olur. Bozulan kan dolaşımın ortaya çıkardığı bu durum sperm içindeki canlılık oranını düşürerek ya da sperm miktarının azalmasına sebep olarak kısırlığa niçin olmaktadır.

Varikosel Neden Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel Niçin Oluşur Ve Iyi mi Tedavi Edilir?

Varikoselin oluşum sebebinin toplardamardaki kapakçıkların muntazam emek harcamaması olduğu bilinmekte ve bu duruma nazaran tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Varikosel teşhisi konulmuş olan kişiye ilk olarak mikro cerrahi yöntemiyle ameliyat uygulanmaktadır. Bu sebeple mikro cerrahi tedavi yöntemi en başarı göstermiş neticeleri veren ve operasyon sonrasında komplikasyon oluşumu minimum gözlenen tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Bu tedavi yöntemi ilaç tedavisi, tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemine gore ilk aşamada daha uygun olmaktadır. Erken teşhis ve başarı göstermiş bir mikro cerrahi ameliyatının sonrasında varikoselin yine ortaya çıkması pek mümkün benzer biçimde gözükmezken, başarı göstermiş olmayan ameliyatlar sonrasında hastalık yine baş gösterebilmektedir.

Erken teşhis, doğru tedavi şekilleri ve mikro cerrahi şekillerinin başarı göstermiş geçmesiyle hastaların sperm ölçümlerinde %80’nin üstünde düzelme sağlanmakta ve bu hastalar başka bir tedavi yöntemi uygulanmasına gerek kalmadan çocuk sahibi olabilmektedir. Fakat bu düzelme ve ameliyatın başarı göstermiş geçmiş olduğu, meydana getirilen mikro cerrahi operasyonlarından derhal sonrasında anlaşılması imkansız. Bundan dolayı bir sperm hücresinin üretilip olgunlaşması ve depo edilme aşamasına gelmesi ortalama olarak 75-90 gün içinde sürmektedir. Bu sebepten dolayı ameliyat yapıldıktan sonrasında ortalama 3 ay içinde sperm hücreleri sıhhatli hale gelmekte ve hamile kalınmasını sağlayacak özelliklere kavuşabilmektedir. Bunun yanında varikosel tedavisi sonucu çocuk sahibi olamayan hastalarda tüp bebek yöntemi öncesi uygulanan mikro cerrahi şekilleri, hastanın tüp bebekte döllenme imkanının artmasına olanak sağlar.

Varikosel Niçin Oluşur Ve Iyi mi Teşhis Konulur?

Çoğu zaman varikosel niçin oluşur sorusunun belirli bir cevabı yoktur. Hastalığın tanısı sanıldığının aksine ultrason ve öteki görüntüleme araçları ile değil el ile muayene (palpasyon) ile koyulmaktadır.

Varikosel Neden Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel Niçin Daha Oldukca Sol Tarafta Oluşur?

Bu duruma onlarca durumun sebep olduğu bilinirken en bilinenleri;

  1. Testisin sol tarafında bulunan toplardamarın daha uzun olması
  2. Soldaki toplardamarın çıkış şu demek oluyor ki boşaltım noktasının ana damarla daha dik açı yapması ve kanın tam olarak boşalamaması
  3. Soldaki toplardamar içinde bulunan ve kanı ileri pompalamaya yarayan kapakçıkların daha azca sayıda ve yetersiz özellikte bulunması
  4. Soldaki damardaki kan basıncının sağ taraftakine nazaran daha çok olması sebebiyle kanı ileriye sevk edememesi

Benzer biçimde durumlar niçin olmaktadır ve bu durumlardan hangisi hastalığın oluşumunda temel etken teşkil ediyorsa tedavi yöntemi de bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tatlı Krizi Neden Tutar ? Tatlı Krizi İçin Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde diyette tatlı ihtiyacı nasıl giderilir, Krizimiz ve Neden hakkında bilgiler verilmektedir.

Varikosel Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bu Mekanları Mutlaka Görün ! Tüyleriniz Ürperecek 40 Yaşını Geçtiyseniz Dikkat Edin ! Evde Kolayca Yapılabilecek Etkili Basen Eritme Hareketleri Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır ? Bronz Saç Rengi Modelleri Bacakta Kızarıklık Ve Kaşıntı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır