Uyku Sorununuz Varsa Endişelenmeyin !

Ana Sayfa » Güncel » Uyku Sorununuz Varsa Endişelenmeyin !

Türkiye’de ortalama 10 kişiden 1’inde kronik uykusuzluk mevcut. Bunun yanında kısa süreli uykusuzluklar da katılmış olduğu süre neredeyse 2-3 kişiden birinde uyku problemi görülüyor. 

En fazlaca görülen uyku sorunlarının başlangıcında uykuya dalmakta güçlük, geceleri sık uyanmalar ve uyku süresindeki yetersizliklerin bulunduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Nöroloji Kısmı Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü “Uyku fizyolojik ve mental sağlığımızı koruyabilmek ve bir sonraki güne vücudumuzu hazırlayabilmek için lüzumlu olan bir dönemdir. Kişiden kişiye süre ve tesiri oldukca değişmekte olup bilinmiş olduğu benzer biçimde erişkinlerde 7-8 saatlik uyku süresi öngörülmektedir. Sıhhatli uyku için bir tek süre değil uykunun yapısı NREM (non-REM) ve REM uyku (rüya görülen evre) siklusunun devamlılığı ve bu evrelerdeki averaj süreler de kaliteli uyku için oldukça önemlidir” dedi.

Kafi sürede yatakta kalınmasına rağmen uykunun standardını bozan hastalıklar (uyku apnesi, huzursuz bacak, sık idrara kalkma, öteki birçok nörolojik ve dahili hastalıklar şeklinde), sabahları erken uyanma, bitkin uyanma, bu uyku bozukluklarına bağlı gelişen gün içinde uykululuk, konsantrasyon ve dikkat bozuklukları, baş ağrısı, huzursuzluk, depresyon, aşırı sinirlilik, anksiyete benzer biçimde daha birçok uyku sorunları bulunduğunu vurgulayan Nöroloji Kısmı Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü “NREM uykusu evre I-II ve III olmak suretiyle üç evreden oluşur evre III derin uyku dediğimiz dönemdir. REM süreci ise daha oldukca rüyaların görüldüğü evredir. Gece süresince bu evreler 3 ile 5 kez tekrarlanır. Bu evrelerin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi sıhhatli ve kaliteli bir uykuyu sağlar” açıklamasında bulunmuş oldu.

Tedavi edilebilmesi için uyku bozukluğunun sebebi saptanmalı
Gelişim aşamasındaki öğrencilerin erken saatlerde kalkıp okula gitmeleri bu evlatların fizyolojik ve ruhsal olarak gelişmelerinde negatif tesir yaptığını belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Nöroloji Kısmı Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü “Bilhassa büyük şehirlerde karanlıkta kalkıp okula yetişmek için yollara düşen öğrencilerin uyku sürelerinin ne kadar kısa bulunduğunu düşünmek gerek. Bunlar da bir halde uyku bozukluğu ya da yetersiz uyku olarak değerlendirilebilir. Tedavi edilebilmesi için ilk olarak uykusuzluğun sebebinin bulunması gerekiyor. Sebebi saptanabilen uyku bozukluklarında tedaviye mümkünse etkeni ortadan kaldırmak ya da azaltmakla adım atmak gerekir. Uyku bozukluğu hastalıklarından herhangi biri var ise ilk olarak bu hastalığı tedavi etmek gerekiyor. Ya da uyku bozukluğuna niçin olabilecek alışkanlıklar, çevresel etmenler var ise düzeltilmeli” şeklinde konuştu.

Yaşam şekli değiştirilerek uyku hijyeni sağlanabilir
Kimi zaman hastanın uyku bozukluğuna bakılırsa ilaçlarla tedavi etmenin gerekebildiğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü “Uykuyu bozan mühim solunum bozuklukları da vardır. Mesela uyku apnesi olan bir kişinin ne olursa olsun uyku merkezi olan yerlerde tüm gece uyku emek vermesi yapılarak apnenin tipi ve derecesine nazaran tedavi planlanmalıdır. Hepsinden önemlisi kimi zaman yaşam şeklini, alışkanlıklarını değiştirerek ve iyi bir uyku hijyeni sağlanarak sorunların büyük kısmı tedavi edilebilir” dedi.

Sıhhatli ve kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gerekenler
Mümkün olduğunca aynı saatte yatmaya ve kalkmaya dikkat edin. Hatta hafta sonları da bunu sürdürmeye çalışın, bu sizin vücut uyku siklusunuzu ve saatinizi düzenlemeye ve gece süresince uykuda kalmanıza destek sunar.

Uykuya yakın saatlerde olmamak koşulu ile rahatlatıcı egzersizler (yoga şeklinde) yapılabilir.
Eğer uyku sorununuz var ise bilhassa gündüz uyumalardan ve şekerlemelerden kaçının
Yatak odasının gündüz havalandırılması ve oda sıcaklığının fazlaca soğuk ve oldukca sıcak olmaması gereklidir. Uyuduğunuz yer sessiz, karanlık ve serin olmalıdır.
Yatma saatine yakın kafein ve nikotin benzer biçimde uyarıcı maddeler almayın.
Aynı şeklide uyku saatine yakın ağır yemekler yenmemelidir.
Yatak odasında telefon, tv, lap-top yada öteki bilgisayarlar bulunmamalı, bunlarla emek vermeyi yatmadan minimum 2 saat ilkin sonlandırmalı.

Sıhhatli uykuyu engellemiş olan etmenler
Fizyolojik, ağrılı hastalıklar
Psikiyatrik hastalıklar (anksiyete, depresyon benzer biçimde)
Nörolojik hastalıklar (Huzursuz bacak senromu, periyodik bacak hareketleri, Parkinson hastalığı, demanslar, kaslarda istemsiz ve ağrılı kasılmalarla seyreden distoni şeklinde hastalıklar, kol ve bacaklarda şiddetli titremeler, epileptik ataklar benzer biçimde)
Öteki hastalıklar (Solunmu etkileyen apne benzeri hastalıklar, endokrin hastalıklar, diyabet, kalp yetmezliği ve çarpıntı, reflü şeklinde)
Vardiyalı emekler ve jet-lag sendromu
Hanımlarda gebelik, emzirme, menopoz şeklinde durumlar
Uykuyu bozan ve engellemiş olan ilaçlar
Kafein ve nikotin
Ses, ışık benzer biçimde çevresel etmenler

Bir önceki yazımız olan Ödem Şişkinliğinizi Atacak Mucizevi 8 Yiyecek başlıklı makalemizde bırakmayan, İnsanda ve ödem hakkında bilgiler verilmektedir.

Uyku Sorununuz Varsa Endişelenmeyin ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ucuz Erkek Mont Seçenekleri Örgülü Salaş Topuz Saç Modelleri 2018 Kilo Vermeye Engel Olan Şeyler Nelerdir ? Hamilelikte Memede Kitle Oluşur Mu ? Mevsim Değişikliği İnsanları Nasıl Etkiler ? Hyundai i30 Fastback Türkiye 2018

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır