Başkenti Kiev’de Eurovision 2017’yi ağırlayan fakat ünü bununla sınırı olan olmayan Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı garip şeyleri sizin için derledik.

Bu tarz şeyleri okuduktan sonrasında Ukrayna’ya bakış açınız değişecek ve derhal bu ülke için tayyare bileti bakmaya başlayacaksınız! Ukrayna vizesi almak ile uğraşmanıza ise asla gerek yok şu sebeple Türkiye Ukrayna ilişkileri yardımıyla bu ülkeye vizesiz giriş yapabiliyoruz.

1. Aslen Oldukça Büyük Bir Ülke

Ukrayna haritasına baktığımızda, doğusunda Rusya, batısında Polonya, güneyinde Karadeniz ve kuzeyinde eski bir Sovyet ülkesi olan Beyaz Rusya (Belarus)’yı görebiliriz. Ukrayna, Rusya’yı hesaba katmazsak 603,628 kilometrekare ile kıtanın en büyük ülkesidir. Ukraya’nın derhal arkasından ise 551,695 kilometrekare ile Fransa gelmektedir.

Başkent Kiev, Ukrayna'da görülmesi gereken şehirler arasında.

Ukrayna seyahatinizde ne olursa olsun görmeniz ihtiyaç duyulan başkent Kiev gece yaşamı ile de meşhur bir şehirdir.

2. Yedi Mükemmel’ya Ev Sahipliği Yapmaktadır

Kiev’deki 11. Yüzyıl’da kalma Saint Sophia Katedrali, Chersonesus Antik Şehri ve ilkel çağlardan kalma Karpat kayın ormanları ile Ukrayna, geniş yüz ölçümü içinde yedi tane Unesco Mirası’na ev sahipliği yapmaktadır. Mühim yerlerden bir diğeri ise Norveç’in Hammerfest şehri ile Ukrayna’yı birbirine bağlayan ve 10 ülkeden geçip doğru bir halde ölçümlenen ilk meridyeni sembolize eden dikili taşlardan önde gelen “Struve Geodetic Arc”dır. Dünya Mirası bölgeleri haricinde yukarıda resmini gördüğünüz Kiev’deki St. Michael katedrali de dahil olmak suretiyle büyüleyici Ortodoks Katedralleri açısından da büyük zenginliğe haizdir.

Ukrayna, St Sophia Katedrali gibi bir çok ortodoks katedraline ev sahipliği yapmaktadır.Başkent Kiev’deki St. Sophia Katedrali’nin temelleri 11. yüzyılda atılmıştır.

3. Ukraynalı’lar İçmeyi Severler

Dünya Sıhhat Örgütü ( WHO ) verilerine bakılırsa yılda şahıs başına 13,9 litrelik alkol tüketimi ile Ukrayna dünya genelinde altıncı sırada gelmektedir. Yalnız Belarus (en fazla), Moldova, Litvanya, Rusya ve Romanyalılar Ukraynalılar’dan daha çok alkol tüketmektedir.

4. Fakat Bir tek Vodka Değil

Hazır değinmişken, söylememiz gerekir ki her insanın sandığının aksine, Ukrayanalı’lar bir tek vodka tüketmezler. Kendilerine ilişkin içkileri “Horilka” olarak adlandırılır ve vodkaya ne kadar yakın olsa da, ufak farklar gözlemlenmektedir. “Vodka” sözcüğü “minik su” anlamına gelirken, “Horilka” ise “yanan su“ anlamını taşımaktadır. Sanıyoruz ki niçin acı biber aromalı bulunduğunu açıklamamıza gerek yok.

5. Mc Donalds Severler Ülkesidir

Ukrayna yalnız içki demek değildir. Başkent Kiev’deki merkez tren istasyonu tarafındaki McDonalds, fastfood zincirinin dünya üstündeki en yoğun şubesi olma hususi durumunu taşımaktadır.

6. Avrupa’nın Kalbindedir

Avrupa’nın coğrafi merkezi Ukrayna sınırları içinde yer verilmiştir. Avrupa’yı iyi mi ölçtüğünüze bağlı olarak bu ünvana aday olan pek fazlaca yer bulunduğunu biliyoruz fakat batı Ukrayna’daki Rakhiv adlı ufak kent işte bu lokasyonlardan bir tanesi. Ek olarak, Ukrayna bu mevzuda ikinci bir adaya daha haiz. Daha önceleri Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun yönettiği ve bir dikili taş ile işaretlenen Transcarpathia da Avrupa’nın merkezi olma mevzusunda ünvanı taşımaktadır.

7.“The Ukraine” Olarak Kullanılmaz

İngilizce konuşulan ülkeler içinde 1991 yılındaki bağımsızlıklarına kadar çoğu zaman “The Ukraine” olarak bahsedilirdi. Bu yıldan sonrasında Batı “the” ekini kaldırdı. 1993 senesinde Ukrayna hükümeti ülkenin bir tek “Ukraine” olarak anılmasını istediğini belirtti. Amerikan elçisi William Taylor ise “the” ekinin bazı Ukraynalı’lar tarafınca hakaret olarak algılandığının ve ülkenin egemenliğine saygısızlık bulunduğunun farkındaydı.

8. Yeryüzünün En Derin Metro İstasyonu Ukrayna’dadır

Sviatoshynsko – Brovarska hattındaki Arsenalna istasyonu yerin 105.5 metre altında Dünya’nın en “derin” istasyonudur.

9. Kiev’in Meşhur Khreshchatyk Caddesi

Ukrayna başkenti Kiev’in ana caddesi Khreshchatyk Caddesi dünyanın en kısa fakat en geniş ana arteri olarak anılmaktadır. Yalnızca 1,2 km uzunluğunda olan fakat hatırı sayılır bir genişliğe haiz bulvar İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilse de şehrin odak noktası haline gelmiştir.

Khreshchatyk Caddesi 1.2 km uzunluğundadır.Başkent’teki Khreshchatyk Caddesi görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler arasındadır.

10. Kiev’den Bahsetmişken

Hayır, “Chicken Kiev” yemeği Kiev’den gelmiyor. Fransız Mutfağı’ndan etkilenen Rus aristokratlar tarafınca doğuya 19. Yüzyılda getirilmiş olduğu kabul edilen bir Fransız tarifi olduğu düşünülmektedir.

11. Bir Zamanlar Avrupa’nın Ekmek Fırınıydı

Bir öteki yanda, ekmek Ukrayna tarihinde ve Ukrayna ekonomisinde büyük öneme haizdir. Ülke bir zamanlar kuvvetli ziraat endüstrisiyle Avrupa’nın ekmek fırını olarak bilinirdi.

12.Tarihte Mühim Vakalara Tanıklık Eden Bir Ülke

Tarihinde bir oldukça kez yıkıma uğramış olan Ukrayna 1945’de Churchill, Stalin ve Roosevelt’in harp sonrası Avrupa’sını tartıştığı Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmıştır. Bugün Kırım sınırları içinde yer edinen Yalta, ülkenin Dış İlişkileri tarafınca gezi edilmesi tavsiye edilmeyen bölgeler arasına alınmıştır.

13. Çernobil ve Hayalet Şehirler

Vatanımızda de uzun süre etkilerinin gözlemlendiği Çernobil Faciası Ukrayna’da gerçekleşmiştir. Bölgedeki terkedilmiş “hayalet” şehirleri, sorumluluğu kabul etmeniz durumunda ustalaşmış tur ve geziler eşliğinde gezebilirsiniz.

Çernobil reaktör kazasının ardından terkedilmiş bölgeye girişler izin ile yapılmaktadır.Çernobil faciasından sonrasında bölge resmen hayalet kent haline gelmiştir.

14. Kafeler Diyarı Lviv

Lviv dünyada şahıs başına en oldukça kafe düşen şehirdir.

15. Gaz Lambası ve Ukrayna

Dünyada ilk gaz lambası Lviv’de kullanılmıştır. Gasova L’ampa adlı kafe ise adından da anlaşılacağı suretiyle, icadın yapıldığı binada hizmet sunmaktadır.

16. Peki Bu Fotoğraf Tanıdık Mı?

Instagram’da ve gezi portallarında sıkça rastladığımız “ Aşk Tüneli – The Tunnel of Love” fotoğrafı Kleven şehri etrafındaki ormanlarda çekilmektedir. Bu tren yolu bir fabrikaya ilişkin hususi bir hat olarak iş yapmaktadır.

Aşk TüneliInstagram’da sıkça rastladığımız bu güzel görünüm Ukrayna’da bulunan “Aşk Tüneli”dir.

17. Dünya’nın En Büyük Uçağı Kiev’de Üretilmiştir

88.4 metre kanat genişliği ve 640,000 kilogram ağırlık ile Kiev’de üretilen Antonov An-225 Mriya modeli tayyare dünyanın en geniş uçağı ünvanına haizdir.

18. Büyük Bir Askeri Güç

Sovyet Birliği’nin dağılmasının arkasından Rusya’nın derhal arkasında Avrupa’nın en büyük ikinci ordusuna haizdir.

19. Kayak Cenneti

Kayakseverler tarafınca sıkça bahsedilen tesislere haizdir. Karpat dağlarında yer edinen Bukovel ise 55 km uzunluk ve 15 lift ile bu hatrı sayılır tesisler içinde yerini almaktadır.

Bukovel Kayak Merkezi

Bukovel Kayak Merkezi, Ukrayna’nın mühim pistlerinden birisine haizdir.

20. Kahraman Başkent

1941 senesinde Kiev, Hitler ve Nazi ordusuna karşı yapmış olduğu savuna yardımıyla Sovyet Birliği tarafınca 1965 senesinde “kahraman” statüsüne layık görülmüştür. Kent Hitler tarafınca ele geçirilip 600.000 asker tutsak olarak alınsa da, Kiev savunması büyük öneme haizdir.

21. Paskalya Bayramına Oldukça Ehemmiyet Verirler

Ülkenin değişik bölgelerinin paskalya yumurtalarının dekorasyonu mevzusunda fazlaca değişik tarzları ve stilleri bulunduğunu görebiliriz. Sovyet rejimi tarafınca bu anane yasaklansa da Şimal ve Cenup ABD’da Ukraynalı göçmenler tarafınca devam ettirilmektedir.

22. Müzisyenlere İlham Veren Bir Kültür

Geroge Gershwin’in meşhur Summertime parçası eski bir Ukrayna ninnisinden esinlenilerek ortaya çıkmıştır.

23. Sovyet Kalıntılarını Her Yerde Görmek Mümkündür

Komünist sembol ve cadde adları 2015 senesinde yasaklansa da 16 metrelik kılıcı, kalkanı ve 62 metre boyuyla “Mother Motherland” heykeli benzer biçimde bir oldukça İkinci Dünya Savaşı anıtlarını her yerde görmek mümkündür.

Heybetli Mother Motherland Heykeli

Neredeyse tüm şehirden görülebilen Mother Motherland şu demek oluyor ki “Anavatan” heykeli, mühim Sovyet kalıntıları arasındadır.

24. Ukrayna Sahilleri’nde Deniz Tadı

Dalgasız ve sakin sularıyla Karadeniz kıyılarındaki Ukrayna şehirleri tatilciler için olmazsa olmaz sahiller içinde yer verilmiştir.   Bir ihtimal bu kıyılar Ukrayna turunuza eklemek istediğiniz lokasyonlar arasına girebilir.

Karadeniz kıyısındaki komşumuz Ukrayna’da deniz manzarası

25. Varlıklı bir Siyasal Tarihe de Haizdir

1710, 1748 yıllarında yazılan dünyada ilk sayılabilecek anayasalar ile güçler ayrılığı şeklinde demokratik standartları benimsenmiş ve yürürlüğe girmiştir.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerin Giyinmesi Gerçekten Zor | Mezuniyet İçin Öneriler başlıklı makalemizde 14 yaş mezuniyet elbiseleri erkek, blazer ceket mezuniyet kıyafetleri ve Erkek hakkında bilgiler verilmektedir.