Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ücretsiz Uygulama İle Milyonlar Kazanmak

Ana Sayfa » Güncel » Ücretsiz Uygulama İle Milyonlar Kazanmak

Günümüzde bir oldukca uygulamaya store’lardan rahatlık ile ulaşabiliyoruz. Ulaşabildiğimiz bir oldukca parasız uygulama için markalar milyon TL düzeyinde yatırım yaparak uygulamaları geliştiriyorlar. Peki bu uygulamalar için bu kadar yüksek tutarlar yatıran markalar ücretsiz bir şekilde sundukları bu uygulamalardan yatırımlarının karşılığını iyi mi alıyorlar? Sonuçta bizim hayrımıza bu yatırımı yapmıyorlar.

Instagram, Snapchat ve niceleri..hepsi parasız. aslen bunun en büyük sebebi kullanıcılar olarak bizleriz, bu sebeple insanoğlu bu uygulamaların her daim parasız olmasını bekliyor. Bu yüzden uygulamaların yüzde 90‘ı ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Peki uygulamayı geliştirenler iş hayatında iyi mi kalır?

Uygulama içi Reklamcılık

Aslen fazlaca rahat bir yöntem olan uygulama içi reklamcılık, bir uygulamadan para kazanmanın en popüler ve karlı yollarından biridir. kullanıcılar tarafınca meydana getirilen, kaydırarak gezinme, seyretme ve ilgi çekici olmak için çok çok fazla vakit harcanan uygulamalarda, i-app Reklam, mobil reklamcılığın en süratli büyüyen biçimidir. BI Intelligence’e nazaran, uygulama yükleme reklam gelirinin 2020 yılına kadar 100 milyar dolardan fazla artacağı tahmin ediliyor. Kazanma yöntemi ise uygulama içinde yer edinen reklam verenler, gösterimler ve tıklamalar için ücret ödemeyi kabul eder. Doğal olarak burada aylık etken kullanıcı sayısı mühim bir etken olarak belirleyici bulunduğunu da ifade edelim.

Uygulama içi Satın Alma

Mesela şimdiye kadar eğer bir Candy Crush Bundle satın aldıysanız, uygulama içi satın alımın tam da bir kurbanısınız anlamına gelir. Uygulama geliştiriciler işlerini fazlaca iyi yaparak sizin para ödemenizi sağlayacak cazip teklifler sunuyor. Bu uygulama içi satın alma işlemleri, eklentiler, güç artırıcılar, güçlendiriciler…vs olarak adlandırabilirsiniz.

Uygulama kullananlarının yüzde 5‘inden fazlası uygulama içi satın alma işlemlerinde para harcıyor. Her ne kadar oransal olarak minik bir oran olsa da buradan kazanılan sayı, şirketlerin öteki tüm kullanıcılardan kazandıklarından 20 kat daha çok. Uygulama içi satın alma gelirinin, bu senenin sonuna kadar 37 milyar dolara yetişmesi öngörülüyor.

Freemium

Minik bir fark ile bu yöntem de, uygulama içi satın alma işlemlerine benzerlik gösteriyor. Farklılık ise uygulamanın tüm özelliklerine ulaşmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Apple‘a gore: Freemium iş modelinde kullanıcılar, uygulamanızı indirmek için hiçbir şey ödemiyorlar ve premium özellikler, ek içerik yada dijital ürünler için isteğe bağlı olarak uygulama içi satın alımlar sunuluyor.

Bu modele en uygun App Spotify, Freemium modelini kullanan bu şirket muhteşem bir örnektir. Standart kullanıcısı tüm özelliklere erişemezken; Premium dinleyiciler mevcut her özelliğe erişebiliyor. Spotify’ın 75 Milyon aylık etken kullanıcılarından 20 milyonu müşteriye dönüyor. Averaj Freemium dönüşüm oranı yüzde 2 ile 4 içinde, sadece Spotify da ise bu oran yüzde 27‘dir .

Abonelik

Data (Daha çok MB) harcamayı gerektiren içerik tabanlı uygulamalar (örn: gazeteler) çoğu zaman yine eden gelir elde etmek için abonelik sistemini kullanır. Bu gelir modeli çoğu zaman kullanıcılar tarafınca fazlaca daha çok para ve data gerektirdiğinden, öteki para kazanma şekilleri kadar popüler değildir. Sadece bu modeli kullanan uygulamalar sistemlerini iyi kuruyorlar. Abonelikleri kullanan uygulamalar, reklamcılıkla yada ücretli indirmelere dayanan uygulamalara bakılırsa 2-3 kat fazla kazanç sağlamakta. Ek olarak, uygulama içi satın alımlar sunan uygulamalara kıyasla %50 daha çok kazanç elde ediyorlar. Sadece bu modelin diğerlerine rağmen daha zor bir sürecinin bulunduğunu ifade edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Iphone 8'in Bu Özelliği Yok Artık Dedirtti başlıklı makalemizde ayfon 8 fiyatı, ayfon 8 plus fiyatı ve Beklenen hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Uygulama İle Milyonlar Kazanmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Oturma Odasında Renk Uyumu Nasıl Yakalanır ? Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulabilirim ? Kalın Telli Saçlar Nasıl Kesilmeli? Zayıflamak İçin Yapılması Gereken Sporlar Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Kredi Kartı İptal Dilekçesi Biyolojik Yaş Hesaplama Nasıl Yapılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: