Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Twitter, Karakter Limitini 280’e Çıkardığını Açıkladı

Ana Sayfa » Güncel » Twitter, Karakter Limitini 280’e Çıkardığını Açıkladı

Twitter, meşhur 140 karakter limitini değişiklik yapma sonucu aldı. Dün yapmış olduğu açıklamada yeni karakter limitinin 280 olacağını duyuran Twitter, bu yeni artırılmış sınırın daha çok kullanıcıyı etken hale getireceğini düşündüklerini de belirttiler.

Mevzuyu duyurdukları blog yazılarında bu değişimin, İngilizce tweet yazan kullananların fazlaca acele 140 karakter sınırına ulaşmalarının önüne geçmek için bir adım bulunduğunu belirtiyorlar. Kullananların ifade etmek istedikleri düşüncelerini 140 karaktere sıkıştırması daima kolay olmuyor ve bu da kullanımı etkiliyor. Sadece bu kısıtlanmışlık hissi Japonca, Korece benzer biçimde Asya dillerinde geçerli değil. Twitter’ın paylaşmış olduğu veriye bakılırsa İngilizce tweetlerin %9’u 140 karakter sınırına dayanırken, Asya dillerinde bu oran %0,4’e kadar geriliyor. Japonca şeklinde dillerde daha azca karakter kullanarak daha çok fikir ifade edilebilmesi kullananların bu platformu daha çok ve daha etkili kullanabilmesine sebep oluyor.

Twitter’ın 140 karakter sınırı SMS döneminden kalma bir özellikti. Kısa mesajların karakter limiti 160’dı. Tweetlerin de kısa bildiri kanalıyla dağıtıldığı dönemlerde Twitter 160 karakterlik limitin 20’sini kullanıcı adları için ayırmış geriye kalan 140 karakteri de düşünceler için ayırmıştı. Daima olduğu şeklinde normal olarak kısıtlamaların getirilmesi yaratıcılığı ateşledi ve kullanıcılar 140 karakteri çok önemli şekillerde kullandılar. Düşüncelerini dar alanlarda daha rafine bir halde anlatmaya başladılar. Sadece gene de oldukca büyük bir kitle için 140 karakter ciddi bir kısıtlayıcı olmayı sürdürdü.

Bu kısıt, firmanın kullanıcı tabanının büyümesinin de önünde bir engel teşkil ediyordu. 328 milyon kullanıcısı olan Twitter, kullanıcı kitlesini artıramadığı için eleştirilerin hedefi oluyordu. Büyümenin yavaş seyri de yatırımcıları ve dolayısıyla da Twitter yönetimini huzursuz ediyordu. Bu durumdan sıyrılıp daha çok kullanıcıyı platformlarına çekmek isteyen Twitter da dönem dönem çeşitli yenilikler getirerek kullanımı rahatlatmaya çalışıyordu. Bu mevzuda geçen yıl GIF ve fotoğraf paylaşımlarını karakter limitinden saymadan paylaşabilmeye izin verdi Twitter. Sonrasında, karakter limitlerini uzatmayı düşündüler sadece gelen tepkiler üstüne Jack Dorsey, 140 karakter limitinin hiçbir yere gitmeyeceğini duyurdu.

Günümüze gelindiğinde daha çok kullanıcı için bu karardan dönüldüğünü görüyoruz. Gelişen teknoloji, hızlanan web, değişen ekosistem içinde 140 karakter bir noktadan sonrasında usta Twitter kullanıcıları için bile kısıtlayıcı oluyordu. Üstelik gelen 280 karakter limiti de, her ne kadar ikiye katlanmış olsa da, gene de kullanıcıları net, öz, mütevazi bir halde tweet atmaya teşvik ediyor.

280 karakteri iyi mi kullanabiliriz?

Şu anda bu yeni karakter sınırı ufak bir kitle ile kontrol ediliyor. Sadece internette malum hiçbir şey için beklemeye gerek kalmıyor. Bir Twitter kullanıcısı 280 karakter hususi durumunun gelişini beklemeye sabredememiş olacak ki Chrome üstünden eklentilerle şimdiden bu özelliği kullanmaya başlamış ve takip edenleri ile de bunu iyi mi yapacaklarını paylaşmış. Eğer siz de birazcık sabırsız birazcık da koddan anlayan biriyseniz, 280 karakter derhal sizin olabilir.

  • Chrome için Tampermonkey eklentisini indirin. (Tampermonkey İndir)
  • Github üstünden bu linkteki repository’e gidin. Ekranın sağındaki “Raw” tuşuna basın. Sonrasında Tampermonkey’e bu scripti yüklemesini açıklayın. (Ya da kodu kopyalayıp Tampermonkey içinde yeni bir script’e yapıştırıp kaydedin)
  • Tampermonkey’nin çalıştığından güvenilir olarak Chrome üstünde twitter.com’dan 280 karakter limiti ile tweet atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uykuda Gelen Sinsi Hastalık ‘ Uyku Apnesi ‘ başlıklı makalemizde Apnesi, Gelen ve Hastalık hakkında bilgiler verilmektedir.

Twitter, Karakter Limitini 280’e Çıkardığını Açıkladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Saç Yağlanması Ne İyi Gelir ? Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır? Burun Estetiği İçin En Doğru Zaman Nedir ? 26 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları WhatsApp’ı Kaç Kişi Kullanıyor Hiç Merak Ettiniz Mi ? Caner Erkin’den Fenerbahçe Taraftarına Şok Hareket

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: