Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye İle Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler Nelerdir?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Türkiye İle Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler Nelerdir?

Birinci Dünya savaşından bu tarafa Almanya ile daima yakın ilişkilerimiz olmuştur. Onlar kaybettiler diye bizim de yitik sayıldığımız savaşlardan günümüze kadar gelen ve işçi nakli ile oldukça mühim bir hal alan bu yapı bu yıl içinde siyasal anlamda yaşanmış olan gerilim ile neredeyse kopma noktasına geldi. Bu durum Almanya açısından ve bizim açımızdan bakıldığında değişik sonuçlar ortaya çıkarıyor. Siyasal kriz giderek zor bir duruma doğru ilerlerken bu durumdan en oldukça etkilenecek olan noktalardan birisi de iki ülke içinde ki ticari ilişkiler olacaktır. Hakkaten bu kadar yakın bir ilişkisi olan iki ülke birbirlerine ne kadar etkileyecektir beraber bakalım.

Ekonomik Anlamda Beraberlik

  1. Ülke genelinde ihracatımızın büyük kısmı Avrupa Birliği ülkelerine yapılmaktadır. Bu ülkeler içinde ise ilk sırada Almanya yer verilmiştir. 2016 yılı verilerine bakıldığında dış ticaretimizde ithalatımızın %10’lık kısmı ya da 14 milyar dolar şeklinde bir potansiyele haizdir. Bu Almanya’yı ticari anlamda bizim için oldukça mühim bir konuma getiriyor. Doğal olarak bu durumun bir de Almanya tarafı bulunduğunun altını çizmeliyiz.
  2. İhracat açısından bu ülke olan ilişkimize baktık şimdi de ithalat açısından ekonomik ilişkimize bir göz gezdirelim. Ülke ihracatımızda Almanya, Çin’in arkasından ikinci sırada yer ediniyor. Yıl süresince ülke olarak Almanya’dan 21.5 milyar dolar ithalat yapıyoruz. Bu sayı her yıl yükselmeye devam ediyor. Bu ülke ithalatımızın %10’luk kısmını oluşturuyor. Verilere bakıldığında bizim için ne kadar mühim bir ülke olduklarını görebiliriz.
  3. Bu durumlara bir de Almanya tarafınca bakmamız gerekiyor. Dünyanın en iyi ekonomik yapılarından birisine haiz olan Ülkenin ekonomisi içerisin de ne kadar yere sahibiz. Ülke ihracatında 1,8, ithalatında ise 1,6’lık yüzde bazında bir paya sahibiz. Bu rakamlar ülkemiz ekonomisinin ve Almanya ekonomisin büyüklükleri hakkında data veriyoruz. Almanya dış ticareti içinde bir tek 13. Sırada olan bir ülkeyiz. Bizim için büyük onlar için ufak bir ekonomik problem teşkil ettiğini söyleyebiliriz.
  4. Ülkemiz bilhassa ihracatta ilk sırada otomotivi tercih ediyor. Yalnız 2017’in ilk yarsısında 14 milyar dolarlık otomotiv satışı yapılmış oldu. Bu rakamın %15’i Almanya ile gerçekleştir. Bu süreç içinde toplam ihracatımızın 76 milyar doların üstünde bulunduğunu görebilirsek bu rakamın ne kadar yüksek bulunduğunun bizde farkına varabiliriz. Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olan ülkelerinden olan Almanya’nın yerine başka bir ülke koymamız gerekiyor. Mercedes ve Volkswagen şeklinde markaların devletimizde ne kadar kıymet görüldüklerini çoğumuz biliyoruz.

  1. Direkt ana para girişi açısından da ülkemiz ile Almanya içinde ki ilişkilere göz atmalıyız. Iktisat bakanlığının bu mevzuda net verileri bulunuyor. Meydana getirilen izahat da son 5 yıl içinde ülkemize 48 milyar dolar bir giriş yaşandı. Bu yatırımın içinde bir tek 4 milyar doları alman şirketlerinden geldi. Kısaca direkt sermayenin %8’lik kısmını bu ülke karşıladı diyebiliriz. Bu minik benzer biçimde görünse de oldukca mühim bir sayı bulunduğunun altını çizmemiz gerekiyor.
  2. Bacasız yapınak olarak kabul edilen gezim sektörü de gerilen ilişkiler sebebiyle mühim ölçü de sekteye uğradı diyebiliriz. Her yıl ülkemize Almanya’dan 5 milyonun üstünde gezgin geliyordu. Sadece son yıllarda gelişen ilişkilerin neticesinde bu sayı 4 milyonun altına düştü. 2017 senesinde bu rakamın daha düşebileceğini söyleyebiliriz. Gezim’in ekonomiye katkısı 30 milyar doların üstünde olduğu göz önüne alınırsa bu fazlaca büyük bir kıymet kaybı yaşanmasına niçin olacaktır. İlişkiler gerildikçe zarar görmeye devam eden bir ekonomiye haiz olacağız.

Bir önceki yazımız olan Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde Arabalar, Çalışır ve Elektrikli hakkında bilgiler verilmektedir.

Türkiye İle Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sakın Maden Suyunu Bardakla İçmeyin ! En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi? En Yüksek Faizi Kim Veriyor? Ardıç Katranı Hakkında Bilgiler Tatil Cenneti Isparta Kuyucak | Gezi Rehberi | Otel Tavsiyeleri Göğüs Kanseri Öldürür Mü ? Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir ? Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!!

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: