Trigliserid Yüksekliği Bitkisel Tedavisi

Ana Sayfa » Güncel » Trigliserid Yüksekliği Bitkisel Tedavisi


Trigliserid, hayvansal yada bitkisel kökenli yağların yapıtaşıdır. CH2COOR-CHCOOR’-CH2-COOR” ile formulize edilir.

Trigliserid Yüksekliğinin Sebepleri Nedir?

* Karbonhidrat bakımından varlıklı beslenme ( şeker, un, nişasta vs)
* Alkol Tüketimi
* Hareketsiz Yaşamn

Aşırı karbonhidrat yada alkol tüketimi sonucu karaciğer bunlardan elde etmiş olduğu gıda öğelerini, bu öğelerin kalori kıymeti gerekseme fazlası olduğundan trigliseride dönüştürerek depolar. Bu sürekli alışkanlık şeklinde seyrederse trigliserid oranı aşırı oranda artar. Şişman insanların yapmış olduğu bir öteki davranış tembel rejim uygulamalarına yönelmek. Bu uygulamada şahıs bir tek yediklerinden kısarak vücudunda yağ yakımını sağlamaya çalışır. Bu rejim esnasında şahıs egzersiz yada spor yapmıyorsa ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsa kanda trigliserid oranı mühim oranda artmaktadır. Bu durumda damar tıkanıklığı, inme ve nüzul şeklinde problemler baş gösterebilmektedir. Bu yüzden bilhassa vücutta yağ yakımının arttığı zamanlarda egzersiz yada spor yapmak önemlidir.

Vücutta düzgüsel trigliserid seviyesi 150 mgr/dl’dir. Kanlarında 200 mgr/dl kıymeti üstünde trigliserid bulunan kişiler risk altındadır ve çeşitli hastalıklara yakalanma ( inme, nüzul şeklinde) oranları % 30 oranında artabilmektedir.

Trigliseridi Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

* Yemeklerde zeytinyağı şeklinde naturel yağlar kullanmak ve margarin şeklinde yağlardan uzak durmak gerekir.

* Hareketli yaşam, egzersiz yada spor pek fazlaca hastalığı önlediği şeklinde trigliseridi düşürmenin en mühim yoludur.

* Şekerden bilhassa fruktoz şurubu içeren hazır meyve suları ve kolalardan uzak durmak gerekir. Fruktoz, çay şekerine nazaran vücut tarafınca hızla yağa dönüştürülür.

* Bolca yeşil yapraklı sebze tüketmek ve uygun porsiyonlarda organik meyve tüketmek. Meyve tüketirken aşırı şekerli meyveleri daha azca tüketmek orman meyvelerine ağırlık vermek daha sıhhatli olabilir. Naturel olandan aşırı büyük, aşılanmış, fazla şekerli meyveleri azca tüketmek gerekebilir. Ek olarak yiyeceklerden derhal ilkin yada sonrasında meyve yememek gerekmektedir.

* Kullanılıyorsa alkol kesilmelidir. En azından; sert alkoller yerine makul oranda kırmızı şarap şeklinde vitamin ve antioksidan oranı varlıklı içkiler tercih edilebilir.

* Her türlü kızartmadan uzak durmak gerekir. Bilhassa patates kızartmasından. Patatesin kendisi nişasta deposu iken bir de buna yağ emdirip tüketmek oldukca zararı olan bir davranıştır.

* Tahılın her türünün bilhassa işlenmiş, lif oranı azca tahıl ürünlerinin kısıtlanması gerekir. Tahıl benzer biçimde gıdalar acil enerji ihtiyacının olması ihtiyaç duyulan durumlarda fazlaca iyi kaynak olmalarına karşın günümüzde daha iyi kaynaklar bulunduğundan aşırı tüketilmemesi ihtiyaç duyulan gıdalardandır. Beyaz pirinç, beyaz un vs kesilmeli. Bilhassa tatlı hamur harcı işleri tüketilmemelidir. Patates tüketilecekse haşlanarak tüketilmesi yada kızartılmadan tüketilmesi önerilir.

* Kafi oranda omega-3 kaynaklarından yararlanmak.

Trigliseridi Düşürmek İçin Alınabilecek Gıdalar

Balıklar, kuru baklagiller ( fasulye, mercimek, nohut şeklinde), her tür yeşil yapraklı sebzeler, soğan, sarımsak, böğürtlen, erik, elma, alıç, çilek, dut, ahududu, karadut şeklinde meyveler ile  tuzsuz ay çiçeği, kekik, nane, adaçayı, haşhaş tohumları, kabak çekirdeği, ceviz, keten tohumu benzer biçimde tohumlular sayılabilir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır herhangi bir hastalık için teşhis sadece doktor tarafınca yapılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız.

Bir önceki yazımız olan Migren Atağı Sırasında Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde cevap, Dair ve migren ağrısı nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Trigliserid Yüksekliği Bitkisel Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İyi Bir Lider Olmak İçin Bu 6 Özellik Çok Önemli Tasavvuf Kelime Anlamı İlk Yardım Teknikleri Resimli Kışın Hasta Olmamak İçin Neler Yapmalıyız Maddeler Halinde Lif Kopması İyileşir Mi ? Türkiye İle Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır