Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2018

Ana Sayfa » Güncel » Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2018

İstanbul Topkapı Sarayı

Bir Devrin Görkemli Merkezi: Topkapı Sarayı

Osmanlı geçmişine gizemli bir seyahat hayata geçirmeye ne dersiniz ? İnşa edilmiş olduğu günden bugüne Osmanlı Devleti’nin kalbi,ruhu, mihenk taşı olan Topkapı Sarayı yerli ve yabancı tüm turistlerin kim bilir İstanbul’da gezmeyi en fazlaca istediği yerlerin başlangıcında gelmekte. Zamanı yarımada da yer edinen Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet’ten başlayarak otuzbirinci osmanlı padişahı 1. Abdülmecid’e kadar  380 yıl Osmanlı Devleti’nin eğitim, yönetim, sanat merkezi olmuştur. 19. yüzyıl ile beraber Dolmabahçe Sarayı‘nın kullanılması onun Osmanlı tarihindeki önemini asla değiştirmemiştir.

3 Nisan 1924’te müze formuna dönüştürülen Topkapı Sarayı hem mimari duruşu, hem içinde barındırdığı koleksiyonlar ve de 300.000’e yakın arşiv belgesiyle bir tek Türkiye’nin değil dünyanın en büyük saray-müze oluşumlarından biridir. Klasik Osmanlı mimarisiyle beraber Rokoko ve ilk Türk Rokokosunun örneklerini görebildiğimiz Topkapı Sarayı içinde birçok detayı barındıran oldukça yönlü bir yapılanma. İstanbul gezilecek bölgeler listesinin başlangıcında gelen, Osmanlı Devleti’nin bilhassa yükseliş sürecinin enerjisini gelin beraber keşfedelim:

Topkapı Sarayı gezilecek yerler
Topkapı Sarayı gezilecek bölgeleri keşfedelim.

600 Senelik Gizemli Perdenin Ardındakiler: Topkapı Sarayı Hakkında Informasyon

 • Bilinenin aksine Topkapı Sarayı Osmanlı döneminde meydana getirilen ilk saray değil. Osmanlı döneminde meydana getirilen ilk saray Saray-ı Atik ismiyle de bildiğimiz günümüzde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün bulunmuş olduğu yerdeki Eski Saray’dır. Fatih Sultan Mehmet’in talimatıyla Yeni Saray doğrusu Topkapı Sarayı stratejik önemi daha yüksek olan günümüzdeki konumuna ( Sarayburnu)’na inşa edilmiştir.
 • 1460-1478 yılları aralığında inşa edilen Topkapı Sarayının isim kökenine baktığımızda ilk isminin Topkapı olmadığını fark ederiz.  İlk adı Saray-ı Cedide-i Amare olan Topkapı Sarayı‘nın Topkapı adını almasında civarlarında bulunan Toplu Kapı Köşkünün tesiri olduğu bilinmekte.  Top Kapısı olarak bilinmeye süregelen sarayın adı günümüze kadar değişerek Topkapı Sarayı adını almıştır.
 • Topkapı Sarayı’nın haremlik ve selamlık bölümlerinin temizliği, padişahların ve aile üyelerinin cenazelerinin düzenlenmesi şeklinde işlerden görevli olan Zülüflü Baltacılar Ocağı üyesi kişilere verilen Zülüflü adı başlarına taktıkları serpuşun iki yanından sarkan zülüflerden gelmekteymiş. Bu zülüflerin harem içi hizmetlerde etrafı görmelerini engelledikleri de söylenmekte.
 • Tarihte birçok gizemi sayfalarına işlemiş, sarayın kim bilir en heyecanlı kısmı olan Harem kısmı bir tek padişahın eşlerinin, valide sultanın ve cariyelerin kalmış olduğu bir yer olmasından ziyade bununla beraber sarayda yaşayan hanımefendiler için eğitim-öğrenim yeriydi. Sarayda yaşayan hanımefendiler çeşitli müzik aletlerini çalmayı, yazı yazmayı, dikiş dikmeyi öğrenirlermiş.
 • Haremde kalan hanımefendiler 9 yıl sürecek olan saray hizmetlerinden sonrasında ‘Itıkname‘ adı verilen hür olduklarını belli eden bir belgeyle çeyiz alıp saraydan ayrılabilirlermiş.

Topkapı Sarayı Nerede ? Topkapı Sarayı Haritası

Osmanlı Devleti‘nin görkemli tarihini bir solukta iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Topkapı Sarayı, İstanbul‘un mistik ve zamanı dokusu yüksek yerlerinden kabul edilen Fatih ilçesinde yer almıştır. Süleymaniye Camii ve Külliyesi, İstanbul Üniversitesi, Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya şeklinde zamanı zenginliklere yakınlığıyla da mühim bir konumda olan Topkapı Sarayı, zamanı yarımada gezilecek bölgeler listenizde kesinlikle yer almalı.

Topkapı Sarayı Iyi mi Gidilir ?

Topkapı Sarayı iyi mi gidilir ?

Tramvay ile Ulaşım

Topkapı Sarayı, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı (T1) ile kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer almıştır. Eminönü‘ndan tramvaya bindikten sonrasında isterseniz Sultanahmet’te hareketli bir yürüyüş sonrası saraya ulaşabilir, isterseniz de geçmişte Topkapı Sarayı‘nın hasbahçesi olan Gülhane Parkı’ndan adım atma mesafesiyle saraya ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile Ulaşım

Anadolu yakasından Topkapı Sarayı’na gelecekseniz metrobüs hattını kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Avrupa yakasından gelecek kişiler için de metrobüs hattı ile saraya ulaşım gerçekleştirilebilir. Metrobüsün Cevizlibağ durağında indikten sonrasında Cevizlibağ tramvay durağına gelin. Kabataş yönüne giden tramvaya bindikten sonrasında Sultanahmet durağında inip kısa bir adım atma mesafesiyle Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Vapur/Feribot ile Ulaşım

Havalarında ısınmasıyla beraber vapur yolculuklarının tadı da bir ayrı oluyor. Kadıköy ve Üsküdar‘dan kalkan Eminönü vapurlarına binip, sonrasında tramvaya aktarma yapmış olup Sultanahmet yada Gülhane üzerindne fazlaca kısa bir adım atma mesafesiyle saraya ulaşabilirsiniz.

Marmaray ile Ulaşım

Hem Anadolu hem de Avrupa yakası üstünden Marmaray ile Topkapı Sarayı‘na ulaşım mümkün. Marmarayın Sirkeci durağında indikten sonrasında Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattına aktarma yapmış olup Sultanahmet yada Gülhane Durağı’nda indikten sonrasında kısa bir yürüyüşle Topkapı Sarayı Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri – Topkapı Sarayı Ne kadara Kadar Açık ?

İstanbul Topkapı Sarayı ziyaret saatleri nedir? Topkapı Sarayı ne kadara kadar açık ? Topkapı Sarayı, Salı günü haricinde haftanın her günü ziyarete açıktır. Bununla beraber ziyaret saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklılık göstermektedir. Yaz döneminde ( 15 Nisan-30 Ekim) 09:00-18:45 saatleri arası ziyarete açık olan sarayın Aya İrini, harem ve müze bölümlerine son olarak giriş 18:00’da yapılmaktadır. Kış döneminde (30 Ekim-15 Nisan) ise 09:00-16:45 arası ziyarete açık olan sarayın Aya İrini,harem ve müze bölümlerine son olarak giriş 16:00’da yapılmaktadır.

Bununla beraber Topkapı Sarayı bilet gişeleri saat 18:00‘dan sonrasında kapanmaktadır.

Topkapı Sarayı Giriş Tutarı

Topkapı Sarayı giriş tutarı ne kadar ? Topkapı Sarayı giriş tutarı sarayın her bir kısmı için değişik fiyatlarla belirlenmiştir.  Sarayın harem kısmı haricinde kalan bölümlere giriş tutarı 40 TL iken sarayın Harem ve Zülfü Baltacılar Koğuşu bölümlerini gezebilmeniz için düzgüsel giriş tutarının üzerine 25 TL daha ödemeniz gerekmektedir. Aya İrini Giriş Bileti ise 20 TL’dir. Bununla beraber sarayın Harem kısmı ve Aya İrini’de müze kart geçerli değil. Biletlerinizi ister online üstünden, isterseniz gişelerden, isterseniz de Sultanahmet Meydanı’ndaki Hürrem Sultan Hamamı karşısında yer bulunan biletmatiklerden de biletinizi alabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Bölümleri- Topkapı Sarayı İçi

İstanbul Topkapı Sarayı 4 avlu ve harem dairesinden oluşmaktadır. Gelin beraber Topkapı Sarayı‘nı keşfedelim.

Birinci Avlu (Alay Meydanı)

Alay Meydanı ismiyle de malum birinci avlu sarayın en geniş avlusudur. Bununla beraber bu avluya sarayın öteki bölümlerinden değişik olarak halkın da girebildiği bir yermiş . Birinci avlu içinde yer edinen Deavi Kasrı halkın şikayetlerini aktarıp, dilekçelerini verebilmeleri için inşa edilmiş.  Padişahın sefere gidiş ve dönüşlerini yapmış olduğu, Cuma Selamlığı’nda geçmiş olduğu yer olan Alay Meydanı‘nın içinde bununla beraber altın ve gümüş sikkelerin basılmış olduğu Darphane, günümüzde Askeri Müze amaçlı kullanılan Aya İrini, Enderun Hastanesi, sarayın su dağıtımının gerçekleştiği Dolap Ocağı ve saraya fodla( ekmek) ve simit üreten Özgü Fırın yer verilmiştir. Babüsselam ve Babıhümayun kapıları da birinci avlu içinde yer verilmiştir.

Aya İrini

6. yüzyılda Bizans İmparatoru Iustinianus tarafınca inşa edilen Aya İrini, İstanbul’un Kurtarılışı ile beraber Osmanlı hakimiyetine geçmiş fakat camiye çevrilmeyip örneksiz kilise formatında korunmuştur. Osmanlı döneminde fazlaca uzun seneler süresince tabanca ve ganimet deposu (Cebehane) olarak kullanılan Aya İrini 1869 yılına gelindiğinde Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak anılmıştır. 1875 senesinde ise kilisenin içinde yer edinen sergi alanlarının kafi olmaması sebebiyle Aya İrini içinde yer edinen eserler Çinili Köşk’e gönderilmiştir. 1908 yılından günümüze kadar da Aya İrini, Askeri Müze amaçlı kullanılmıştır. Topkapı Sarayı‘nın içinde Bizans etkilerini görmeniz için Aya İrini biçilmiş kaftan.

Aya İrini Görseli
Aya İrini günümüzde Askeri Müze olarak kullanılmaktadır.

Babüsselam

Topkapı Sarayı‘na girişlerin gerçekleştirildiği bu kapı 1468 senesinde Fatih Sultan Mehmet talimatıyla yaptırılmış. Kanuni döneminde meydana getirilen çeşitli restorasyon çalışmalarından geçmiş. Babüsselam kapısını incelediğimizde Klasik Osmanlı Mimari dokunuşlarıyla beraber kapının iki yanında yer edinen uzun kuleleri ile Avrupai bir dokuya haiz bulunduğunu görebiliriz. Kapının birinci avluya bakan bölümünde 2. Mahmut tuğrası, 3. Mustafa tuğraları, Kelime-i Tevhid yazılarını görebilirken ikinci avluya bakan cephesinde ise rokoko mimarisinin tesirinin olduğu geniş revaklar göze çarpıyor. O dönemde padişahtan başka asla kimse bu kapıdan atla geçemezmiş.

Topkapı Sarayı
Babüsselam üstünden ziyaretçiler saraya giriş yapabilmektedir.

Babıhümayun

Fatih Sultan Mehmet tarafınca 1478 senesinde yaptırılan Babıhümayun sarayın Babüssaade ve Babüsselam benzer biçimde üç törensel kapısından biridir.İki kattan oluşan bu yapıyı dikkatle incelediğimizde kapının hem Ortaçağ kalelerine hem de Selçuklu mimari yapılarına benzediğini gözlemleyebiliriz. Her iki tarafında kapıcı koğuşlarının bulunmuş olduğu Babıhümayun‘un üst katı padişahın çeşitli törenleri ( alayları) izlemesi için Hünkar Kasrı biçimine dönüştürülmüş. Babıhümayun‘un iç ve dış cephelerinde Kur’an-ı Kerim’den ayetler, Sultan Abdülaziz’in tuğrası yer almıştır.

İkinci Avlu ( Divan Meydanı)

Topkapı Sarayı’nın yönetim merkezi diye nitelendirebileceğimiz İkinci Avlu, Divan Meydanı ve Hakkaniyet Meydanı isimleriyle de bilinmekte. Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlığı dönemimde daha da genişletilen İkinci Avlu‘da yeniçerilerin üç ayda bir maaşlarını almış olduğu ulufe törenleri, padişahların tahta çıkış törenleri ve cenaze seremonileri, elçi kabülü, ordunun sefere çıkmadan ilkin Sancak-Şerif’in Sadrazama teslim törenleri bu meydanda gerçekleştirilirmiş. Hatta Galebe Divanı ismiyle de malum elçi kabulü törenlerinde yeniçelerilere verilen yiyecek ve maaşın elçilerin görmesi istenirmiş. Bu uygulamanın yapılmasının sebebi ise devletin gücü ve ihtişamının yabancı elçilere gösterilmek istenmesiymiş.Sarayın selamlık ve haremlik bölümlerinin temizliği,padişahların ve aile üyelerinin cenazelerinin taşınması, cülus ve bayram törenlerinde tahtın taşınması şeklinde işlerden görevli olan Zülüflü Baltacıların kalmış olduğu Zülüflü Baltacılar Ocağı‘da İkinci Avlu içinde yer verilmiştir.

Kubbealtı ( Divan-ı Hümayun)

Devlet işlerinin görüşülmesi amacıyla kullanılan Kubbealtı doğrusu Divan-ı Hümayun padişahların kızlarının nikahları, sadrazamın elçi kabulü, siyasal, mali, yönetimsel birçok davalara şahitlik etmiş. Fatih Sultan Mehmet’in hükümdarlığı döneminde inşa edilen Kubbealtı süre içinde oldukca sayıda restorasyondan geçmiş, günümüzdeki görünümüne 3. Selim döneminde kavuşmuştur. 3. Selim, 2. Mahmud ve 3. Mustafa’ya ilişkin tuğralar bu bölümde yer almıştır.

Babüssaade

Babıhümayun ve Babüsselam benzer biçimde sarayın temel yerlerinden birini oluşturan bu kapı arife divanı,ayak divanı,cülus  ve bayramlaşma törenlerinde kullanılırmış. Bilhassa muhteşem hal içeren durumlarda toplanılan yer olan Babüssaade kapısının peşinden izinsiz geçmek padişaha karşı meydana getirilen en büyük hukuki ihlallerinden biriymiş. 15. yüzyılda inşası başlanan kapının her iki yanında Babüssaade Ağası Dairesi ve Enderun’da görevleri Akağalar koğuşları bulunmaktadır.

İstanbul Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı Babüssaade Kapısı

Üçüncü Avlu ( Enderun Avlusu)

Enderun Avlusu ismiyle de bildiğimiz Üçüncü Avlu  içinde padişaha ilişik fazlaca sayıda köşkün yer almış olduğu Sofa-i Hümayun ve saraya devşirme usulüyle gelen evlatların eğitim almış olduğu Enderun Mektebi yer almıştır. Hem de Üçüncü Avlu içinde Fatih Sultan Mehmet’in seyir köşkü olarak yaptırdığı, zaman içinde zenginleşen saray hazinesinin saklandığı Elçi Hazinesi adıyla da malum Fatih Köşkü, padişahların çeşitli ülkelerin elçilerini kabul etmiş olduğu, çeşitli ülkelerin elçilerinin getirmiş olduğu hediyelerin gösterildiği Pişkeş Kapısı ( Armağan Kapısı) nın bulunmuş olduğu Arz Odası,  3. Ahmet tarafınca yaptırılan, Enderun’da eğitim gören öğrenciler için inşa edilmiş, sarayın ilk kütüphanesi olarak malum 3. Ahmet Kütüphanesi ( Enderun Kütüphanesi), Gömü Koğuşu, Mısır Seferi sonrası Yavuz Sultan Selim’in getirmiş olduğu Hırka-i Mutluluk’in korunması için seçtiği, günümüzde çeşitli mukaddes emanetlere ev sahipliği icra eden Özgü Oda ve Mukaddes Emanetler Dairesi, Ağalar Camii, Kuşhane ve Harem Kapısı , Gömü Koğuşu Üçüncü Avlu içinde kesinlikle gezmeniz ihtiyaç duyulan bölgeler içinde.

Dördüncü Avlu

Saraya sonradan eklenen bu bölüm Özgü Oda ve 3. avlunun arkasında yer verilmiştir. 4. Murad’ın Revan Seferi sonrası şehri kuşatmanın anısına yaptırdığı Revan Köşkü ve gene 4. Murad’ın Bağdat Seferi sonrası şehri kuşatmanın anısına yaptırdığı,sarayın deniz manzarasına doyum olmayan yerlerinden önde gelen  Bağdat Köşkü ( Bağdat Kasrı) 4. avlu içinde yer almıştır. Padişahların mücevher ve kıyafetlerinin bulunmuş olduğu Esvap Odası, saraya son olarak meydana getirilen bina olan Mecidiye Köşkü, Türk rokokosunun ilk örneği olan Sofa Köşkü ve Sofa Camii, Ramazan’da padişahların iftarlarını yapmış olduğu, Galata ve Haliç’in en güzel manzarasını görebileceğiniz yerlerden önde gelen İftariye Kameriyesi, Sünnet Odası dördüncü avlu içindedir. Dördüncü avlu içinde yer edinen Lale Bahçesi üstünden Gülhane Parkı’na geçebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Harem

Topkapı sarayı harem kısmı kim bilir sarayın en ilgi çeken bölümlerinden birini oluşturmaktadır. İsmini Arapça ‘gizlilik’, ‘mahremiyet’ benzer biçimde anlamlara gelen Harem kelimesinden alan bu bölüm valide sultanın, padişahın eşlerinin ve kız kardeşlerinin kalmış olduğu bölüm olarak biliniyor. Bununla beraber harem bilinenin aksine hem de sarayda yaşayan hanımefendiler için bir eğitim merkeziydi. Harem içinde kalan hanımefendiler müzik aleti çalmaktan, güzel yazı yazmaya kadar fazlaca sayıda eğitim alırmış. Haremin bölümlerini incelediğimizde haremin düzeninden görevli olan, çoğu zaman Habeşistan kökenli seçilen Karaağaların kullandığı Karaağalar Koğuşu, Karaağalar Mescidi, Karaağalar Taşlığı, haremin düzeninden görevli olan en yüksek rütbeli şahıs olan Kızlarağası’nın kullandığı Kızlarağası ( Darüssaade Ağası) Dairesi, tahta çıkan şehzadenin doğrusu padişahın anası olan Valide Sultan’ın kullandığı Valide Sultan Dairesi, Hanım Efendi Daireleri, düğün, doğum vb. törenlerin gerçekleştirildiği Hünkar Sofası, Valide Sultan ve Hünkar Hamamları, tahta çıkan padişahın harem sakinlerine verdiği sikkelerden adını alan Altınyol, 18. yüzyıl ile beraber en büyük şehzade olan veliaht şehzadenin kullandığı Veliaht Dairesi ( Çifte Kasırlar), padişahın gözdelerinin kalmış olduğu Gözdeler Dairesi ve Mabeyn Taşlığı vb. oldukça sayıda yer Topkapı Sarayı Harem bölümünde keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

Ergonomik Bilgiler

 • İstanbul tarihinde köklü bir devrin şahidi olan Topkapı Sarayı Müzesi geçmişten günümüze dimdik ve örneksiz duruşunun korunması için ara sıra restorasyon emek harcamaları yapılmaktadır. Bu sebeple müzenin harem bölümünde yer edinen Veliaht Daireleri ( Çifte Kasırlar) kısmı 20 Mart 2018 tarihinden itibaren ziyarete kapalı olacak.
 • Topkapı Sarayı‘na giriş için biletlerinizi saat 18:00‘dan ilkin almalısınız. Zira gişeler saat 18:00‘dan sonrasında kapanmaktadır.
 • Topkapı Sarayı, her bir bölümün ziyareti için ayrı fiyatlandırma politikalarının geçerli olduğu bir yer Bununla beraber sarayın Harem ve Aya İrini şeklinde yerlerinde müze kart geçerli değil. Bu sebeple sarayın merak ettiğiniz yerlerini gezmenizde ve bunun için bütçe ayırmanızda yarar var.
 • Topkapı Sarayı‘nı gezerken öteki bir taraftan sarayın zamanı dokusunu, Osmanlı zamanı süresince ev sahipliği yapmış olduğu mühim vakaları öğrenmek isterseniz girişteki bilet gişelerindeki elektronik sesli rehber sistemleri emrinize amade. Belli bir ücret karşılığı alacağınız bu olanak ile sarayı hem görsel hem de işitsel bir halde keşfedebilirsiniz.
 • Topkapı Sarayı‘nın Özgü Ahırlar ve Hekimbaşı Odası bölümleri ziyarete kapalıdır.
 • Sarayın 3. Ahmed Kütüphanesi, Padişah Elbiseleri, Gömü Daireleri ( 1. , 2. , 3. , 4.  salon) restorasyon emekleri sebebiyle ziyarete kapalıdır.
 • Topkapı Sarayı‘nın ziyarete açık bölümlerinden kabul edilen Harem bölümünde 3. Murad Özgü Odası, Harem Mescidi, Gözdeler Taşlığı,Cariyeler Koridoru,Karaağalar Taşlığı şeklinde bölgeler ziyarete açık.
 • Topkapı Sarayı‘nın ziyarete açık öteki bölümleri içinde Sünnet Odası, Sofa Camii,Bağdat ve Revan Köşkleri,Mukaddes Emanetler,Padişah Portleri,Arz Odası, Saray Mutfakları, Divan-ı Hümayun ( Kubbealtı) benzer biçimde bölümler yer almıştır.

Yapmadan Dönmeyin

 • Hem Osmanlı hem de Bizans periyodunu aynı anda gözlemleyebileceğiniz, sarayın içindeki dikkat çekici kilise olan Aya İrini‘yi gezmeden,
 • Saraya girişlerin gerçekleştirildiği Babüsselam kapısının Ortaçağ ve Osmanlı mimarisinin uyumunu görebileceğiniz kulelerine bakmadan,
 • Padişahların ramazan ayında iftarlarını açmış olduğu, görkemli Galata ve Haliç manzarasına haiz İftariye Kameriyesini görmeden,
 • İlk Türk rokoko örnekleri olan Sofa Köşkünü ve Sofa Camiyi görmeden,
 • Padişahların çeşitli törenleri izlediği, Hünkar Kasrı‘nın bulunmuş olduğu Babıhümayun‘u gezmeden,
 • Sarayın cülus,bayramlaşma benzer biçimde mühim merasimlerinin kutlandığı Babüssaade‘yi görmeden,
 • Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sonrası getirmiş olduğu Hırka-i Mutluluk ve çeşitli mukaddes emanetlerin sergilendiği Özgü Oda ve Mukaddes Emanetler Dairesi‘ni ziyaret etmeden,
 • 3. Ahmed tarafınca yaptırılan ve sarayın ilk kütüphanesi olmasıyla büyük öneme haiz 3. Ahmed Kütüphanesi ( Enderun Kütüphanesini ) ziyaret etmeden,
 • Topkapı Sarayı‘nın tarihe damgasını vurmuş, duvarları ardına gizlenen sırlarıyla her geçen gün merakımızı daha da kamçılayan Harem bölümünü gezmeden.

Bir önceki yazımız olan Akşam Altıdan Sonra Yemek Yememek başlıklı makalemizde 7den sonra yemeyerek zayiflama, akşam altıdan sonra yemek yememek ve akşam erken yemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2018 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye İle Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler Nelerdir? Süleymaniye Camii Nasıl Gidilir ? Bal Köpüğü Saç Rengi Nasıl Elde Edilir ? Kirpik Uzatma Ve Gürleştirme Yöntemleri Evde Akıllı Ev Sistemleri Nasıl Kurulur ? Ekşi Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır