Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tiflis Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi | Yeme-İçme Önerileri | Konaklama Rehberi

Ana Sayfa » Güncel » Tiflis Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi | Yeme-İçme Önerileri | Konaklama Rehberi

Tiflis-manzarası

Kısa Kısa Tiflis İzlenimleri

Tiflis… 5.yy’da kurulmuş zamanı bir kent, Ortaçağ ve Sovyet karışımı bir mimariye hakim. Hem vizesiz, hem de sizi üzmeyen, sakinliğiyle dinlendiren ve yormayan bir atmosfere haiz. Daha ne isteyelim bir tatilden? Ufak hava alanıyla başkentin minik, gelen insan çokluğuyla kalabalık bulunduğunu hissettiren kent…Gündüzüyle sakinliği, gecesiyle hareketliliği yaşatan kent…Dolaşırken neredeyse şehrin her simgesini görüp büyüleyici düzenine fanatik bırakan, şehrin tepesinden kendisini izleyerek zaman geçirebildiğiniz, kendinizi ufak bir kent fakat hem de büyük bir mahalledeymiş benzer biçimde hissettiğiniz, her yere yürüyerek kolaylıkla ulaşabildiğiniz, insanların asla acelesinin olmadığı ve yaşamın tadını sakin yaşayarak çıkardığı bir kent…Tiflis gezilecek bölgeler sıralamasında, detaylarla bu yazılanları daha iyi anlayabileceksiniz…

gKeşfedilmeyi bekliyor, standart bir Avrupa şehri benzer biçimde değil. Ortodoks Hristiyanların ağırlıkta olduğu Tiflis 29 kez yıkılıp tekrardan yapılmış. Bunu, ilk bakışta anlayabiliyorsunuz. Yıkık, dökük,  yamalı bir yapısı var.

Wi-Fi her yerde var, adı da “Tbilisi Loves You”. Saatte 30 dakika izin veriyor. Sonrasında sayfa yenileniyor. Maliyet mevzusunda sizi yormayacak kadar ucuz bir ülke.

Gürcüler, sıcak değiller, hatta oldukça kabalar. Pek yüzlerinin de güldürmüş olduğu söylenemez.
Tiflis-old-town-bölgesi-1024x647

Tiflis old town bölgesi, rengarenk evleriyle dikkat çekiyor

Zamanı Dokusu Korunmuş Bir Kent Merkezi

Tiflis, 5.yy’da kurulmuş, zamanı fazlaca eski ve old town bölgesinde bunu hissedebiliyorsunuz. Ortaçağ ve Sovyet mimarisinin tesiri altında kalan yapılar, sokaklar, kiliseler ile korunmuş bir zamanı dokusu var. Dinlerine düşkünler, Ortodoks Hristiyanları çoğunluğu oluşturuyor. Kiliseye gitmeye itina gösteriyorlar. Bir de kilise düğünü yapıyorlar.

Gürcistan Tiflis manzarası
Tiflis manzarası

Tiflis’e Ne Vakit Gitmeli?

Sıcaklardan oldukça fazla etkilenmemek adına temmuz, ağustos benzer biçimde oldukça sıcak aylarda gitmemenizi tavsiye ederiz. Buraların en güzel ayları bahardaymış. Hem de sıcaklardan etkilenmeden ve de üşümeden kolaylıkla gezebilirsiniz.

Tiflis’te Kaç Gün Kalmalı?

2 günde aşağıda anlattığımız bir çok yeri gezebilirsiniz. 3 gün fazla bile gelebilir fakat civardaki köylere ve merkezin dışına gitmek, trekking, hiking şeklinde aktivitelere katılmak isterseniz 2 günden fzla kalabilirsiniz. Tavsiyemiz, güzel bir aktivite plan yapmanız ve zamanınızı iyi kullanmanız.

Tiflis nerede?

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti olmakla beraber Batum’un doğusunda kalmakta ve Kura Nehri’nin iki yakasındaki toprakları da kendi bünyesinde barındırmakta olan bir şehirdir.

Tiflise iyi mi gidilir?

Tiflis’in kent merkezine oldukca uzak olmayan, otobüs ya da taksilerle kent merkezine gidebileceğiniz Tiflis Internasyonal Havalimanı var. Birçok şehirden bu hava limanına uçuş bulunmaktadır. İstanbul’a nazaran epey minik hava alanına haiz olan Tiflis Havalimanına vardıktan sonrasında kent merkezine gitmek için 2 seçeneğiniz var:

Taksi ile geçirme

Havalimanı çıkışında bulunan taksilerle kent merkezine gidebilirsiniz. Taksiler için fiyat genel anlamda 30 lari olup, pazarlık ile fiyatı 25 lariye düşürebilirsiniz.

Otobüs ile geçirme

Sabah 07:00’da kent merkezine kalkmak suretiyle hareket eden 33 numaralı otobüse binebilirsiniz.  Otobüs için ise bozuk demir paraya ihtiyacınız olacak. 0,5 lari ile merkeze ulaşılabilir. Otobüsün kalkacağı yeri bulmak oldukça kolay; hava limanı kapısı önünde tabela şeklinde bir saat var, oranın önünde bekleyebilirsiniz. Otobüs geç duracak ya da kaçırdım mı diye endişelenmeyin, tam da saatinde orada oluyor.

Data: Gezi etmek için kart da kullanabilirsiniz, fakat hava limanında kart alabileceğiniz bir yer mevcut değil. Otobüsün içinde orta kapının bulunmuş olduğu yerde bir kutu var, bu kutuya şahıs başı 0.45 lari atarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Ayrıca her otobüste bu kutunun başlangıcında bir muavin beklemektedir.

Otobüsle Tiflis: Metro ile 150 TL civarında bir ücret ödeyerek 25 saatlik bir yolculuğa katlanmanız gerekiyor. Doğal olarak, tayyare en mantıklısı durum buyken.

Tiflis hava durumu

Tiflis nemli bir havaya haiz, fakat Gürcistan geneline bakılırsa daha ılıman bir iklimi var. Yazları gündüzleri sıcak, akşamları kimi zaman serin kimi zaman de ılık bir havaya haiz. Kışın aşırı soğuk, yazın da oldukça sıcak doğrusu tam bir kara iklimi hakim.

Gürcistan’da vize uygulaması var mı?

Hayır yok. TC vatandaşı iseniz vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. Geçişlik ya da nüfus cüzdanınızla ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Geçişlik ile giriş yapmış olursanız düzgüsel süreçler geçerlidir. Nüfus cüzdanı ile girişi yapmış olursanız size bir kağıt verecekler ve bu kağıdı Türkiye’ye dönene kadar saklamak durumdasınız. Zira Türkiye’ye girişte bu kağıdı sizden isteyecekler. Ben kağıdı kaybederim diyorsanız asla kafanızı ağrıtmadan pasaportunuz ile girmenizi tavsiye ederim.

Tiflis gezilecek bölgeler

1. Sioni Kilisesi

Holy Trinity Kilisesi tamamlanana kadar Tiflis‘in ana katedrali olarak 6 ve 7.yy’dan izler taşıyan, Katolik Kilisesi olma özelliği taşıyan, Tiflis Sionisi olarak da adlandırılan kilise çok önemli bir görüntüye haiz. Ayrıca, Gürcü geleneği olarak yer isminde sonrasında kilise adı de söyleniyormuş, Tiflis Sionisi isminde olduğu şeklinde.

Katedral, Mtkvari nehrinin sağ kıyısında Sioni Caddesinin girişinde bulunuyor. Burası Tiflis‘in eski yerleşimlerinden birisi. Kilisede hem de gömüt kısmı de bulunuyor.

Sioni Kilisesi Tiflis
Sioni Church

2. Sameba katedrali

Ülkenin en büyük Ortodoks Kilisesi olmakla birlikte şehrin her yerinden rahatça görebileceğiniz şehre bakılırsa büyük bir mimarisi vardır. Kubbesi altın kaplama olan Katedral, 13 metre yüksekliğe haizdir ve 5000 metrekare alana haizdir. Sameba Kathedrali’ni şehrin kahverengi tabelalarında “Holy Trinity Cathedral” olarak görmüş olacaksınız. Sameba Kathedrali’ne Sulh Köprüsü üstünden geçip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Saat 22:00’da kapanan kilise  gece ışıklandırması ile enfes bir görsele haiz oluyor. Fakat geç saate bırakırsanız içini gezemeyebilirsiniz.

Sameba katedrali fotoğrafı
Sameba katedrali

3. Mtatsminda Park

770 metre yüksekliğindeki Mtatsminda Dağının en tepesinde 1930 senesinde kurulmuş park görkemli bir Tiflis manzarasına haiz. Tiflis’in en yüksek noktası burası. 100 hektardan daha çok bir alanda kurulu. Asırlık tarihe haiz park füniküler ile çıktığınızda karşılaşacağınız ilk görünüm şehri tepeden görmek olacak. Sameba Kathedrali, Kura Nehri, Sulh Köprüsü, Kartlis Deda, Narikala şeklinde bir oldukça mühim yapıyı şehrin tepesindeki bu parktan seyredebilirsiniz.

2007 senesinde lunaparka dönüştürülen parkta birçok eğlence aracı bulabilirsiniz. Burası standart kapalı eğlence parkları benzer biçimde değil. Geniş bir alana kurmuş oldukları parkta hız treni, Tiflis’i yukarıdan seyredip, şehrin her yerinden kendisini görebileceğiniz ve bir turu ortalama 20 dakika devam eden dönme dolap, eğlence evleri şeklinde bir fazlaca eğlence parkuru mevcuttur. Yalnız bu kadar mı? Burada arkadaşlarınızla ve ailenizle mükemmel zaman geçirebilir, muhteşem bir satın alan hizmetiyle dinlenebilir, belli tarihlerde geçekleştirilen organizasyonlara katılabilir, temiz havanın ve görkemli atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Ek olarak hediyelik eşya satıcılarından alışveriş yapabilir, kafelerde dinlenebilir, piknik alanlarında takılabilir, dağın tam da dibinde bulunan dönme dolaba binebilirsiniz.

Parka fünikülerle çıkarken yarı yolda Mama Davitis kilisesini görebilirsiniz. 6.yy’da Gürcistan’a gelen Aziz David, içinde yaşayabileceği bir mağara ev ve minik bir kilise inşa ediyor. İşte o kilise burası. Yanından transit geçilmiş olduğu için fark edilemeyebilir fakat yürüyerek yukarı çıkıyorsanız uğrayabilirsiniz.

Mtatsminda Parkı manzarası enfes, buraya kesinlikle gelmelisiniz

4. Sovyet Radyo Kulesi

1955 senesinde inşa edilen kule şehirde nereye bakarsanız bakın görülen bir yapıdır. 274.5 metre yüksekliğe haiz olan kulenin gece ışıklandırması güzel bir görsellik oluşturur. Devasa yapısıyla insanı epey şaşırtan kule Mtatsminda Park’ta dönme dolabın yanındadır. Yanına gittikçe büyüklüğü daha anlaşılır hale gelmekte ve insanı daha oldukca etkilemektedir.

Tiflis Sovyet Radyo Kulesi fotoğrafı
Tiflis Sovyet Radyo Kulesi, Mtatsminda parkın içinde dönmedolabın derhal yanında bulunuyor.

5. Metekhi Kilisesi ve Metekhi Köprüsü

Kral Vakhtang Gorgasali’nin heykelinin olduğu, 12.yy’da inşa edilmiş olduğu tarih kayıtlarına geçen, Sovyet işgali zamanında yıkılmak istenmiş ve oldukça ziyan olmuş bu kilise Gürcü halkı tarafınca korunmuş ve bu zamana kadar getirilmiştir. Mtkvari nehri yanında olan bu kilise gündüzüyle ayrı güzel, gecesiyle ise büyüleyici bir manzaraya haizdir.

Geceleyin buraya gelmiş olarak Mtkvari nehrinin üstündeki köprülerin fotoğraflarını çekebilir, ışıklandırmaya fanatik kalabilirsiniz.

Metekhi Kilisesi
Metekhi Köprüsü’nün derhal dibinde bulunan Metekhi Church

6. Kartlis Deda

Öteki adıyla Gürcü Ana heykeli. 20 metre uzunluğunda olan ve alüminyumdan meydana getirilen heykel National Botanical Garden’ın önünde Narikala Kalesi‘nin yakınında bulunuyor. Bir elinde şarap çanağı bir elinde kılıç bulunan Gürcü Ana, şarap ile dostluğu, kılıç ile düşmanlardan korunmayı konu alıyor. Şehrin bir çok yerinden görülebilen bu heykeli Sulh Köprüsü üstünden gece fotoğraflayabilirsiniz. Bir yanında uzanan Narikala Kalesi ile beraber gece ışıklandırılan Kartlis Deda görkemli bir görünüm oluşturuyor.

Buraya ulaşmanın 2 yolu var: 1.yol, şehrin içinden Narikala Kalesi’ne çıkan teleferikle ulaşmaktır. Teleferik biletleri gidiş-dönüş şahıs başı 5 lari, tek yön almak isterseniz 2.5 laridir. 2. yol ise ücretsiz bir şekilde Mtatsminda Park’tan turistler için yapılmış olan ortalama 2-2.5 km olan bir patikadan yürümek.

Tiflis Kartlis Deda heykeli
Kartlis Deda heykeli, çok önemli bir manzaraya haiz

7. Narikala Kalesi

İlk Shuris-Tsikhe kısaca “kızdıran kale” adını alan hemen sonra Moğollar tarafınca Narin Kale olarak adlandırılan zaman içinde ise Narikala’ya dönerek günümüzde Narikala olarak malum ufak bir kale. Metekhi Köprüsü‘nden teleferik kullanarak çıkılabilen Narikala Kalesi, 4.yy.’dan günümüze kadar gelmektedir. 16. ve 17.yy’dan da günümüze gelen eklemeler yapılmıştır. 1827’de meydana gelen zelzele yüzünden hasar görmüştür. kalenin içinde buluna St Nikolos kilisesi se 12.yy’da yaplmış ve 1996’da restore edilmiştir. Şehrin manzarasını buradan da seyredebilirsiniz.

Narikala Kalesi‘ne geldiğinizde, 1500 metre uzunluğundaki Kartlis Deda heykelinin yanından geçen, Botanik Bahçe girişinin tarafındaki kent merkezine kadar ulaşan yolda yürüyüş yapabilirsiniz. Gündüz verdiği keyif görkemli, gece ise ışıklandırmalarla bambaşka.

Tiflis Narikala Kalesi
Narikala Kalesi, Tiflis’te kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan noktalardan birisidir.

8. Tiflis teleferik

Teleferikle, Narikala Kalesi, National Botanical Garden ve Kartlis Deda noktalarına görkemli manzaralar eşliğinde ulaşabileceğiniz bir ulaşım aracı Tiflis‘te. Isterseniz yürüyerek de buralara ulaşabilirsiniz fakat bilhassa süre kısıtınız var ise teleferik kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu noktalarda, mükemmel bir kent manzarası sizi bekliyor. Gecesini ve gündüzünü de deneyimlemenizi tavsiye ederim. Bilet gidiş-dönüş 5 lari, tek yön 2.5 lari. Teleferik gece 23:00’ten sonrasında hizmet vermiyor. Gece yukarı çıkıp şehrin fotoğrafını çekerek görkemli kareler yakalayabilir ya da yukarıda duvarın kenarına oturup tüm şehri izleyerek büyülenebilir, kendinize unutulmaz bir anı bırakabilirsiniz.

Tiflis teleferik manzarası
Tiflis’te teleferikle muhteşem manzaralar eşliğinde keyifli bir seyahat yapabilirsiniz.

9. Sulh köprüsü

Sulh Köprüsü, yeni bir yapı olmakla beraber Kura Nehri’nin iki yakası süresince uzanan Tiflis’i birbirine birleştiren bir köprüdür. Tiflis, bir köprüler kenti esasen. Genel olarak köprülerin çoğundan vasıta geçiyor. Burası, ihtiyaçtan fazlaca kentin 21.yy ile bağını oluşturmak, dünyadan geri kalınmadığını göstermek, moderniz izlenimi vermek amaçlı yapılmış benzer biçimde görünüyor. Sulh Köprüsü, cam ve çelik kabuk yapısıyla dikkat çekiyor.

Tiflis Sulh köprüsü

10. Old town bölgesi

Labirent şeklinde daracık sokaklarında bulunan ahşap balkonlu ve eski tuğlalı evler, kapıları gizli saklı bahçelere oluşturulan evler ve daha fazlası da hepsinin merak uyandırması, bir sonraki sokakta acaba ne var diye sormana sebep olması. Bir kısmı renovasyondan geçmiş, bir kısmı hala eski olan old town bölgesi evleri sanki Disney film setindeymiş benzer biçimde hissettirebilir.  Sülfür banyolarıyla ve Meidani meydanıyla meşhur şimal bölgesinde renovasyon hemen hemen tamamlanmış.

Old town bölgesinin can damarı, Meidani ile Özgürlük Meydanını birbirine bağlayan Kote Abkhazi Caddesi’dir. Leselidze ile nehrin tam içinde barlar, restoranlar, gece klüpleri, kafeler yan yana dizilmişlerdir. Batı kısmına doğru, Old town bitiminde Sololaki bulunur. Burası da gezerken eğlenebileceğiniz, mükemmel fotoğraflar çekebileceğiniz oldukça sempatik bir yer

Tiflis Old towndaki eski evler.
Tiflis old town bölgesinde eski evler. Renovasyon emek harcamaları ise devam ediyor

11. Sülfür banyoları

Old town bölgesinde bulunan dünyaca meşhur sülfür hamamlarının bulunmuş olduğu yer, insanı adeta sakinleştirip 10 yıl gençleştiriyor. Burayı kesinlikle görmelisiniz.

Old town bölgesindeki sülfür hamamları
Old town sülfür hamamları

12. National Botanical Garden

1845  senesinde kurulan, 161 hektarlık alan haiz, 4500 çeşit canlının bulunmuş olduğu, Kafkasya’nın ilk botanik parkı olan ve Narikala’nın derhal arkasında bulunan National Botanical Garden temiz havası, şelalesi ve güzel manzarasıyla bilhassa çocuklu ailelere de hitap ediyor. Yürüyerek ya da Narikala’ya çıkan teleferikle ulaşabilirsiniz. Narikala Kalesi‘nin tanıdığından ve Tiflis Cami‘nin derhal arkasında bulunan Abanotubani‘den buraya giriş bulunur. Giriş tutarı 3 Lari. Detaylı data için buraya bakabilirsiniz.

National Botanical garden Tiflis
National Botanical garden, Tiflis’te kesinikle gidilmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında geliyor.

13. Rustaveli Caddesi

Gürcü Krallığı’nın altın çağı. 12.yüzyıl sonları ve 13. Yüzyıl başlarında yaşamış olduğu kabul edilen, Rustavi’de doğan ve Rustavi’den anlamına gelen Rustaveli olarak adlandırılan, Gürcü edebiyat dilinin yaratıcısı sayılan Şota Rustaveli’den adını almıştır bu cadde. Başkentin en meşhur caddesidir Rustaveli Bulvarı.

Özgürlük Meydanı’ndan başlayarak ortalama 1-1.5 kilometre uzunluğunda olan bu cadde iş merkezlerine, hükümet binalarına, tiyatrolara, mağazalara, şarap evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Gürcistan Bilimler Akademisi bu caddede yer verilmiştir. Kent havası almak, alışveriş yapmak için ideal bir caddedir.

Tiflis Rustaveli
Rustaveli Caddesi, sağlı sollu dükkanların olduğu ve alışveriş yapabileceğiniz ve cafelerin olduğu bir cadde

14. Gürcistan Bilimler Akademisi

Gürcistan bilimler akademisi, Gürcistan halkıın yüzyıllardır yarattığı varlıklı kültürel ve bilimsel gelenekleri geliştirmeye çalışır. Yabancı ve Gürcü akademisyenler iş koşturmacasındadır. Daha detaylı data için buraya bakabilirsiniz.

15. Rezo Gabriadze Marionette Tiyatrosu

Revaz şu demek oluyor ki öteki adıyla Rezo Gabriadze. 1936 doğumlu olan Rezo Gabriadze tiyatro yönetmenidir. Rezo Gabriadze’nin bu tiyatroyu 1981’de kurduğu söylenmektedir. Tiyatronun garip olan kısmı ise mimari yapısı..

Gabriadze tiyatrosunda bulunan dev gibi bir guguklu saat kulesi düşünün.  Yıkılmak suretiyle olan bir binaya dışarıdan tutan bir kalasın, kuleyi yıkılmaktan kurtardığı izlenimi verilmiş. Her saat başı guguklu saat şeklinde kuklaların çıkıp bir öykü anlattığı söyleniyor. Her saat başı bu hikayeyi seyretmek için kulenin karşısında duran banklarda bir kalabalık oluşuyor ve hepimiz heyecanla gonk sesini bekliyor. Eğer günün yorgunluğunu atmak isterseniz Gabriadze tiyatrosunun kafesinde bir şeyler yiyip içebilir, sakin ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Tiflis Gabriadze Tiyatrosu
Gabriadze Tiyatrosu Tiflis

Tiflis Özgürlük Meydanı’ndan birçok yeme-içme mekanlarına ulaşmanız mümkün. Rezo Gabriadze tiyatro binasının altında bulunan kafede bir fazlaca yiyecek çeşidi bulabilir ve keyifli ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Yiyecekleri ve içecekleri oldukca pahalı olmayan Tiflis mutfağında bolca kişniş kullanılan ve genel anlamda hamur harcı işi olan yiyecekleri tatmalısınız.

16. Anchiskhati Kilisesi

Gabriadze Theatre’nin derhal karşısında bulunan kilise, Dacha Udzharmeli rejimi esnasında inşa edilmiş 4.yy’da. Dikdörtgen yapı, Filistin mimarisinin tesirinde kalmıştır. Kapıları, Gürcü geleneklerindeki motiflere haiz. Kilise, şimdiki adını 17.yy’da Anchi katedralindeki büyük sembol getirildikten sonrasında almış. 17.yy’da bu ikon Meryem Ana Kilisesine verilmiş ve 200 yıldan fazla orada durmuş. 19.yy’da güvenlik amaçlı kilisenin müzesine koyulmuştur. Bugün, Anchi ikonu, Gürcistan Güzel Sanatlar müzesinde sergilenmektedir.

Anchiskhati Church Tiflis
Anchiskhati Church, gabriadze Theatre ın tam karşısında bulunuyor.

17. Jumah Camii

Kırmızı kiremitli, zamanı 1895’lere kadar giden, Botanik bahçesine yürürken yanında geçtiğiniz tek cami Cuma Camii. İç kısmı fresklerle kaplı cami, tuğla görüntüsüyle fazlaca uzaklardan bile ilgi çekiyor.

Jumah Mosque Tiflis
Jumah Mosque, Tiflis’te kırmızı kiremitleriyle uzaklardan bil dikkat çekiyor

18. Özgürlük Meydanı

Tiflis’in en mühim caddesi, kalbinin attığı yer burası. Rus İmparatorluğu döneminde Erivan meydanı, Sovyetler zamanında Lenin Meydanı olarak da anılıyormuş. Lennin’in heykeli dikilmiş fakat 1991’de yıkılınca yerine  St. George’nun dragonu öldürmüş olduğu sahneyi betimleyen heykelini yapmışlar. 200 senelik tarihe haiz meydan, Fas tarzında bir mimariye haiz meydan bugünlerde Gürcistan’ın bağımsızlık sembolü olarak görülüyor.

Özgürlük Meydanı Tiflis
Özgürlük Meydanı, Gürcistan’ın adeta bağımsızlık sembolü olarak görülüyor.

19. Gürcistan Ulusal Müzesi

2004’te kurulan müze, Gürcistan’ın kültürel mirasını sergileyerek bugünkü ve gelecek nesiller için koleksiyonların yönetimi ve korunması amacı güdülüyor. Araştırma merkezi ve kütüphanesi ile insanlara esin olarak network ortamı oluşmasını da sağlıyor.

Gürcistan Ulusal Müzesi
Gürcistan Ulusal Müzesi, barındırdığı koleksiyonlarla sizlere Gürcistan hakkında kültürel ve sanatla alakalı bir tecrübe ve data katacaktır.

20.Gürcistan Parlamento Binası

Ulusal müzenin tam karşısında, eskiden kullanılan ve içine girilemeyen bir Palamento binası görebilirsiniz. Şimdilerde yeni yerine taşınmış.

Tiflis parlamento binası, ne olursa olsun görmeniz ihtiyaç duyulan bir yer. Şimdilerde etken olarak kullanılmıyor

21. Tiflis Opera ve bale binası

Opera ve bale seven bir sanat severseniz, burada etkinliklere de katılabilirsiniz.

Tiflis opera ve bale binasına gitmden ilkin etkinliklere internetten göz atmanızı tavsiye ederiz

22. Tiflis Güzel Sanatlar Binası

8 Mart 1922’de oluşturulan fakültede heykeltraş, fotoğraf, grafik sanatları ve mimarlık alanında dersler veriliyordu.Sonrasında seramik stüdyosu açıldı. Seneler süresince birçok alan eklendi çalışmalara. 2005’te sanat zamanı ve teorisi, medya sanatları, ondan sonra fotoğrafçılık bölümleri de ilave edildikten sonra şu anki 5 değişik bölümün öğretildiği dev gibi bir sanat okulu haline geldi: Medya sanatları, Sanat zamanı ve teorisi/restorasyon, görsel sanatlar, dizayn, mimarlı

Tiflis güzel sanatlar fakültesi görseli
Tiflis güzel sanatlar fakültesi, heykeltraştan fotoğrafçılığa kadar birçok alanda dersin verildiği bir okul.

Tiflis’de Konaklama Önerileri

Tiflis’te konaklama için birçok otel ve hostel bulmanız mümkün. Biz Hostel’de kalmayı tercih ettik. Bunun için titiz bir araştırma sonucu bulduğumuz, Özgürlük Meydanı’na yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunan Pinn Hostel diye bir yerde kaldık. 6 kişilik ranzaların olduğu bir odayı tercih ettik. Her ihtiyacınızın rahatça bulunmuş olduğu ve oldukça temiz olan bu hostel konaklamak için ideal bir yer. 6 kişilik odada, şahıs başı 25 GEL(lari) ödeyerek konforlu bir konaklama yapabilirsiniz. Hosteller için kahvaltı yada yiyecek iyi mi oluyor diye soracaktır olursanız, kendin pişir kendin ye demem en doğru kavram olacaktır. Bunun için Hostel’in mutfağını arzu ettiğiniz şeklinde kullanabiliyorsunuz.

Konaklama yeri seçerken en mantıklısı hem zamandan kazandıracak hem de gece kolaylıkla çıkıp tekrardan geri dönebileceğiniz ve her yere yürüyerek ve rahat ulaşım için kent meydanına yakın bir yerlerde kalmanız uygun olacaktır.

Tiflis Mutfağı

Bölgesel yiyecekleri çoğu zaman hamur harcı ağırlıklıdır. Mantıya benzeyen fakat yoğurtla servis edilmeyen, içinde et olan büyük bohça şeklinde hamurun sunulmuş olduğu Khinkali’yi denemelisiniz. Khinkali’yi yerken içindeki suyu akıtmadan yemeye itina göstermelisiniz.

Khinkali
Khinkali, Gürcü mutfağının meşhur bir hamurişi yemeğidir.

Yemesi birazcık zor fakat alışınca kolay oluyor. Khacapuri, etli ve peynirli çeşitleri olmak suretiyle pideye benzeyen bir yiyecek. Ve bir çok yerde göreceğiniz armut aromalı gazlı içeceği de kucak kucak içmelisiniz.

Khacapuri fotoğrafı
Khacapuri, hamur harcı işi olup Gürcü mutfağının geleneksel tatlarındandır.

Tiflis Gece Yaşamı

Tiflis gece yaşamı epey canlı ve hareketli. Yüksek müzik ve eğlence şehrin merkezinden duyulmaktadır. Eğer vaktiniz var ise, eğlenmek ve bir şeyler içmek isterseniz süre ayırabilirsiniz.

Ergonomik İp uçları

 • Havaalanına indiğiniz şeklinde ne olursa olsun bozuk kısaca demir paraya haiz olun Alışveriş yaparak ya da döviz ofisinde para bozdurabilirsiniz. Otobüse binerken bilet ücretini atacağınız kutu bir tek bozuk para kabul etmektedir.
 • Hava alanında taksi şoförlerine kanmayın. Sizi taksiyle götürmek için kent merkezine otobüs olmadığını söyleyebilir, siz taksiye binmek istemeyince taksi fiyatını düşürebilirler ve asla pes etmezler, siz otobüse binene kadar peşinizi bırakmazlar. Otobüs hem rahat hem de uygun bir ulaşım aracıdır ve sizi bavulunuz ile kabul ederler. Doğal olarak gene de tercih sizindir.
 • Azca vakti olanlara rota önerisi: Tiflis’te vaktiniz azsa ilk olarak Özgürlük Meydanı’ndan yürüyüyerek 10-15 dakikada ulaşabileceğiniz Mtatsminda Park’a çıkan fünikülere ulaşıp oradan Mtatsminda Park’a çıkmanız ve orayı gezdikten sonrasında ortalama 2-2.5 kilometre olan gezinsel patikadan 20-25 dakika sürecek olan National Botanik Park’a gitmeniz ve burada hem Narikala’yı hem de Kartlis Deda’yı görmeniz ve hemen sonra teleferik ile şehre inmeniz olacaktır. Eğer başta teleferik ile yukarı çıkar yalnız Narikala, Kartlis Deda ve Botanik Parkı ziyaret ederseniz Mtatsminda Park için teleferikle yeniden aşağıya inmeniz, Özgürlük Meydanı’na gitmeniz ve oradan parka çıkan teleferiğe yürümek epey vakit kaybettirecektir.

Yapmadan Dönmeyin

 • Tiflis’e gelmişken bölgesel yiyeceklerini, bira ve şaraplarını tatmadan,
 • Mtatsminda Park’ta şehri 880 metre yüksekten görebileceğiniz dönme dolaba ne olursa olsun binmeden,
 • Mtatsminda Park’ına gece çıkıp tüm Tiflis’in ışıklarını buradan seyretmeden,
 • Mtatsminda Park ile Botanik Park içinde gezinsel patikayı yürümeden,
 • Sameba Kathedrali’ni bir tek gündüz değil, ışıklandırılmış haliyle gece de görmeden,
 • Old townda bulunan mekanlara gitmeden ve gece yaşamını görmeden,
 • Yürüyerek renkli evlerin içinde kaybolmadan,
 • Gürcü mutfağının enfes yiyeceklerini tatmadan,
 • Gece manzarasını seviyorsanız teleferikle şehrin tepesine kadar çıkıp doyasıya aşağıyı izlemeden dönmeyin

Bir önceki yazımız olan Hamburg Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler | Kalınacak Oteller başlıklı makalemizde Anası, Donduran ve gezelim görelim hamburg hakkında bilgiler verilmektedir.

Tiflis Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi | Yeme-İçme Önerileri | Konaklama Rehberi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Murt Meyvesinin Faydaları Güçlü Ve Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Soda’yı Deneyin Apple Yeni urBeats3 Kulaklığı Duyurdu Yok Artık Diyeceğiniz , Yıllar Önce Beraber Olmuş Ünlüler Aç Kalmadan Kilo Vermek İster Misin ? İçeri Buyur Zayıflatan Baharat Karışımı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır