Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Tereyağı Nedir? Tereyağının Yararları Nedir?

Tereyağı, yüzlerce senedir yemeklerde ve kahvaltılarda kullanılan bir besindir. Artan sıcaklıkla kısa zamanda bozulabilen bir yiyecektir. Daha oldukca soğuk iklimlerin yargı sürdüğü; Orta Asya-Rusya-Anadaolu-Kafkasya ve Şimal Avrupa benzer biçimde ülkelerde geleneksel olarak üretimi ve tüketimi eski zamanlardan beri yapılır. Sadece çağdaş soğutma tekniklerinin gelişmesi ve buzdolabının yaygınlaşması ile bugün dünya genelinde tüketilebilen bir yağ olmuştur. Eski zamanlarda tereyağının bozulmaması için tuzlanarak tüketimi yada pişirilerek mütevazı yağ haline getirilmesi şeklinde tüketimine rastlanmıştır. Eski tarihlerde genel olarak Türkler, Vikingler ve Cermenler benzer biçimde halklarda tereyağı tüketiminin yaygın olduğu bu yüzden Romalıların bu yağ için “Barbar Yağı” tabirini kullandıkları bilinmektedir. Şimal Avrupa haricinde kalan Avrupa’nın tereyağı ile barışması sadece 18-19.yy’ı bulmuştur.

Tereyağı genel olarak inek, keçi ve koyun şeklinde hayvanların sütlerinden yapılır. Esas itibariyle bileşiminde ağırlıklı olarak süt yağı bileşimi bulunan tereyağı iki şekilde yapılabilir. Birincisi direk sütten meydana getirilen tereyağı diğeri ise ayrandan meydana getirilen tereyağıdır.

Tereyağının Yararları Nedir?

Meydana getirilen araştırmalar, Tereyağının beyin ve bellek için oldukca mühim bir bileşik olan Lesitin bakımından varlıklı bulunduğunu ortaya koymuştur. Lesitin bununla birlikte yumurta ve soya fasulyesi şeklinde gıdalarda da mühim oranda bulunuyor ve sinir sisteminin % 17’si Lesitin isminde olan proteinden oluşuyor ve bu protein beyin hücrelerinin yapısında da bulunmakta. Ek olarak lesitinin kolesterolü düzenleyen tesirleri de var. Bu maddenin bir öteki özelliği kalınca bağırsak zarının yapısında da mühim oranda bulunması.

Tereyağının yararları içinde yüksek antioksidan içinde ne olduğu sebebiyle kansere karşı koruyucu tesiri de vardır. Ek olarak iyot içeren nadir gıdalardan birisidir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde iyot minerali troid hormonlarının muntazam emek harcaması için lüzumlu minerallerden birisi ve ülkemize iyot eksikliği sıkça karşılaşılan bir sorundur. Gene linoleik asit içerdiğinden alerjiye ve iltihaplanmaya karşı da yarar sağlar.

Tereyağı içinde A vitamini benzeri maddeler bol miktarda bulunur. Bundan dolayı göz sağlığı başta olmak suretiyle sıhhatli bir seçimdir. Eski zamanlarda kozmetik amacıyla da kullanılan tere yağı ihtiva ettiği kalsiyum sebebiyle kemik sağlığı içinde yararlı bir besindir. Normalde yağların büyük bir kısmı protein içermez sadece bu yağ protein açısından en varlıklı yağlardan birisidir.

Tereyağının Gıda Değerleri
100 g tereyağda;

Kalori (kcal) : 52
Karbonhidrat (g) : 0.85
Protein (g) : 0.19
Yağ (g) : 83.22
Lif (g) : 0
Kolesterol (mg) : 191
Sodyum (mg) : 7
Potasyum (mg) : 20
Kalsiyum (mg) : 15
Vitamin A (mg) : 559
Vitamin C (mg) : 0
Demir (mg) : 0.09

Bir önceki yazımız olan Pilates ve Pilatesin Faydaları Hakkında başlıklı makalemizde Faydaları, Hakkında ve Pilates hakkında bilgiler verilmektedir.

Tereyağının Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!! 13 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları Kaşlara Düzen Vermek ve Güzelleştirmek İçin Neler Yapılmalı? Zayıflama İlaçlarının Zararları Ev Kadınlarının Kilo Problemlerine Çözümler Diyet Psikolojisinden Kurtulmak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır