Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Teflon Tavalar Zararlı Mıdır?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Teflon Tavalar Zararlı Mıdır?

Teflon Nedir?

1938’de Du Pont şirketi çalışanı Roy J. Plunkett tarafınca bulunmuş olup 1946 senesinde ticari olarak piyasaya sürülen bir termoplastik floropolimerdir. Isıya, neme, kimyasal maddelere ve sürtünmeye dayanıklı olan teflon maddesi hiçbir maddeye yapışmaz ve sürtünme katsayısı tüm katı cisimlerden küçüktür.  Sadece 250 aşama üstüne çıkmış olduğu vakit bozulmaya adım atar.

Teflon esasen tesadüfen bulunmuş bir malzemedir. Tesadüfen bulunuşunun arkasından K 146 olarak isimlendirilmiştir. İlk kez nükleer projelerde göreceli olarak ısıya dayanıklı olması sebebiyle conta yapımında kullanılmıştır. Peşinden bomba ve koruyucu elbise yapımında kullanıldı. Teflonun bir mutfak malzemesi olarak yaşamın içine girmesi 1954 senesinde olmuştur. Patates kızartmak için daha azca yağ kullanmak için ilk kez alüminyum kaplar teflon ile kaplanmıştır.

Teflon Tavaların Zararları Nedir?

Teflon hem yüksek sıcaklıklarda kullanımında hem de  üretim aşamasında insan ve çevre sağlığına ciddi zararlar vermektedir.   Yapışmaz yüzeylerde kullanılan perfloro oktanik asit kanserojen madde.Üretim aşamasında yada yıkım aşamasında 230 derecede perfloroizobutan ( PFIB) şeklinde kanserojen gazlar açığa çıkarır.  Daha yüksek sıcaklıklarda ise ( +370) per floro metil alkol benzer biçimde kanserojen gazlar açığa çıkarmaktadır.

Görüldüğü şeklinde teflon eldesi için geçirilen kimyasal süreçlerde çevreye verilen zarar ortadadır ve bu verilen zarar direkt insan sağlığını ilgilendirmektedir. Ek olarak uygun olmayan kullanım  koşullarında da teflon tavaların yapısı bozularak bazı kanserojen maddeler açığa çıkmaktadır. Uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalan tavalar sıhhat açısından çekince arz edebilmektedir. Eğer bu tip tavalar kullanılıyorsa uzun süre yüksek ateşte bekletilmemeli, içinde yağ varken yüksek ısıya maruz kalmışsa bu yağ kullanılmamalıdır. Hatta yüksek ısıya maruz kalan tavaların da kullanılmamasında yarar vardır.

Ek olarak gözlemlenmiş bir öteki çekince, teflon tavaların fırınlar için yapılmış olan versiyonlarıdır. Fırın içinde averaj bir yemeğin 180-250 aşama içinde yapıldığı düşünülürse bu tavaların haiz oldukları risk daha kolay anlaşılacaktır.

Ek olarak bu tavalar her ne kadar çizilmez benzer biçimde sunulsa da teflon tavalar metal ile temas edildiğinde çizilmektedir. Zaman içinde bu çiziklerden ısının etkisiyle kopan mikro parçalar yemeğe karışıp insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Bundan dolayı teflon kaplar çizikse kesinlikle kullanılmamalıdır ve hepimizin bilmiş olduğu suretiyle bu kaplar ile beraber tahta kaşık, çatal vs. bu kaplara temas ettirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Fruktoz Nedir? Fruktoz Şurubunun Zararları Nelerdir ? başlıklı makalemizde fruktoz metabolizması, fruktoz nedir biyoloji ve fruktoz şurubu fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Teflon Tavalar Zararlı Mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde Tentür Yapımı

Evde Tentür Yapımı 06 Ocak 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren Belirtiler Diyet İçecek Ve Yapay Tatlandırıcılardan Uzak Durun ! Uçakta Rahat Uyuma Yöntemleri Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!! Kilo Vermek İçin Öneriler Kadınlar Kulübü Tatil Cenneti Isparta Kuyucak | Gezi Rehberi | Otel Tavsiyeleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır