Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tatil Sonrası Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Ana Sayfa » Sağlık » Tatil Sonrası Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler


Su ve tuz kaybının arttığı sıcak günlerde sıhhat için lüzumlu tedbirlerin alınmaması, kalp hastalığı riskini bununla beraber getiriyor. Tüm senenin yorgunluğunu atmak için meydana getirilen dinlence planları esnasında yaşanmış olan stres bile kalbi yorabilirken, bu süreçte beslenme düzeninden egzersiz planlamasına kadar pek oldukça mühim noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. 

Memorial Hizmet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, kalp sağlığı için sıcak günlerde yapılması gerekenler hakkında informasyon verdi.

Oldukça fazla su içmek kalp ritminizi bozabilir
Artan sıcaklığa vücudun verdiği ilk tepki, terleme şeklindedir. Terlemeyle beraber yaşanmış olan su ve tuz kaybı kan kıvamının koyulaşmasına niçin olmaktadır. Bilhassa sıcak günlerde günlük su ihtiyacının karşılanması, kalp sağlığı bakımından dirimsel ehemmiyet taşımaktadır. Bununla beraber tüketilen su miktarının, normalin oldukca fazla üstünde olmasının, vücudun tuz dengesini bozarak ritm bozukluklarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Her insanın su ihtiyacının değişik oranlarda ortaya çıkmış olduğu, bilhassa şişman kişiler ve diyabet hastalarının sıvı kaybının daha çok olduğu unutulmamalıdır.

İçtiğiniz su ve tükettiğiniz yiyeceklere dikkat edin
Yazları sıvı kaybı kalp sağlığı bakımından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Temiz olmayan sular ya da iyi yıkanmayan sebze ve meyvelerin tüketilmesi, enfeksiyon hastalıklarına yol açabilmektedir. Yazları sık görülen ishal, vücuttaki sıvı-tuz dengesinin bozulmasına yol açarak, ciddi gerilim düşüklüklerine niçin olabilmektedir.

Tatilin keyfini çıkarmak isterken kalp sağlığınızdan olmayın
Yaz tatili mümkün olduğunca keyif almak, tüm bir senenin yorgunluğu ve stresinden kurtulmak için sabırsızlıkla beklenen bir dönemdir. Her şeyin muhteşem ve tatilin eksiksiz olması için meydana getirilen dinlence planlaması, kimi zaman stres deposu olabilmektedir. Aşırı stresin kalbi yoran etkenlerin başlangıcında geldiği bilinmektedir. Bununla beraber tatile gidilen dönemde, beslenme ve uyku düzeni benzer biçimde yaşam tarzını yakından ilgilendiren alışkanlıklar değişmektedir. Uyku düzensizliği ve beslenme alışkanlığındaki ani değişimler, vücudun genel dengesini bozarak gerilim düzensizliğine niçin olabilmektedir. Şeker bakımından varlıklı yaz meyvelerinin fazlaca tüketilmesi kan şekeri düzeylerinde düzensizlik yaratabilmektedir.

Dinlence için nemsiz bölgeleri seçin
Kalp hastası olanlar ya da risk altında bulunanlar, dinlence bölgesini seçerken oldukca sıcak ve aşırı nemli olmayan bölgeleri seçmelidir. Deniz kenarında dinlence yapmak isteyen kalp hastaları ise rutubet oranının düşük olduğu, sıcaklarla kalbi yormayan bölgeleri seçmeleri daha sıhhatli bir yaklaşımdır. Bununla beraber kalp yetersizliği ve kanda pıhtılaşma benzer biçimde hastalıkları olan kişiler, uzun soluklu oturmayı gerektiren yolculuklardan kaçınmalı ve mümkünse yolda sık mola vermelidir.

Sıcakta alkolden uzak durun
Yazın meydana getirilen aktiviteler sebebiyle alkol tüketiminde bir artış yaşanmaktadır. Duyuları keskinliğini azaltan alkol bununla beraber gerilim yüksekliğine de niçin olarak kalbi zorlamaktadır. Alkol tüketimiyle susuzluk hissinin ortadan kalkması, vücutta aşırı su yitirilmesine niçin olabilmektedir. Tansiyonu tetikleyici bir unsur olan hava sıcaklıkları alkol tüketimiyle birleşince oldukca daha ciddi kalp problemlerine niçin olabilmektedir.

Yemekten 2 saat sonrasında spor yapın
Yazları formda kalmak için kontrolsüz yada bilinçsiz meydana getirilen egzersizler, kimi zaman tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bilhassa orta yaşı geçen, ailesinde kalp hastalığı öyküsü bulunan, sigara kullanan ve risk faktörü yüksek olan kişilerin egzersizlerinde daha dikkatli olması gerekmektedir. Kan dolaşımı ve tansiyonu dengeleyen egzersizin yapılması bilhassa tavsiye edilmekle beraber; yazları daha kısa tutulmalı ve sabah 07.00-09.00 ya da akşam 18.00-20.00 saatleri içinde yapılmasına itina gösterilmelidir. Bilhassa akşam yemeği yendikten derhal sonrasında spora adım atmak uygun değildir. Yemekten minimum 2 saat sonrasında egzersiz yapılması önerilmektedir.

Kıyıya paralel yüzün
Kalp hastaları için yüzmek en yararlı sporlar arasındadır. Her sporda olduğu benzer biçimde yüzme mevzusunda da aşırıya kaçmaktan kaçınılmalı ve kıyıya paralel yüzülmelidir. Aşırı sıcaklarda suya atlayarak girmek, ısı farkının fazlalığından dolayı sorunlara niçin olabilmektedir. Vücut ısısıyla su ısısı arasındaki fark oldukça olduğunda, otonom sinir sistemi, kan dolaşımını soğuk ortama bakılırsa ayarlayamaz ve bu yüzden ölümcül olabilecek ritim bozuklukları gelişebilir.

İlaçlarınızı yaza nazaran ayarlayın
Kalp hastalarının sıcaklıkların başlamasıyla bilhassa de dinlence öncesi check-up kontrolünden geçmesi önemlidir. Kalp ve gerilim hapı kullanan hastaların kendilerine gore değil, tabip kontrolüyle ilaçlarını yaz aylarına bakılırsa ayarlaması yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır. Gerilim ilaçlarının idrar söktürücü özelliği olduğundan tabip tarafınca yaza gore ayarlanması, vücuttaki su dengesinin bozulmaması bakımından lüzumlu bir uygulamadır.

Terletmeyen giysiler seçin
Kalp hastalarının sıhhatli kalmak için yazın seçecekleri giysilere de dikkat etmesi gerekmektedir. İnce, kolay hava alabilen, daha azca terleten, açık renkli tercihen pamuktan yapılmış giysiler seçilmelidir. Isı geçirgenliği olan ayakkabıların seçilmesi ve güneşe çıkılırken şapka kullanılması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde beslenin, Daha ve Doğru hakkında bilgiler verilmektedir.

Tatil Sonrası Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dünyanın En Büyük Toprak Kayması Çin’de Gerçekleşti Araç İçi Telefon Tutucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılan Çalışmalar Oyuncularını Trolleyen 7 Oyun Şeyma Subaşı ile Acun Ilıcalı Evlendi ! A Vitamini Faydaları Ve Zararları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır