Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sürekli Mide Ağrısı Çekenler Dikkat !

Ana Sayfa » Sağlık » Sürekli Mide Ağrısı Çekenler Dikkat !

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve bilinçsiz uygulamalar sebebiyle son yıllarda öne çıkan mide kanseri, ölümcül neticeleri ile de karşımıza çıkıyor. 

Sadece son yıllarda teknolojideki gelişmeler yardımıyla erken teşhis edilip, doğru tedavi uygulamaları ile denetim altına alınabiliyor. Mide kanseri tedavisinde “Hipertermi” isminde olan sıcak kemoterapi uygun hastalarda başarı göstermiş sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, mide kanseri ve sıcak kemoterapi uygulamaları hakkında informasyon verdi.

Önemsenmeyen sindirim sistemi sorunları mide kanserine kadar gidebiliyor
Mide kanseri, pankreas ile beraber hastaları en oldukca endişelendiren kanser türüdür. Mide ve pankreas kanserleri oldukca ileri evrelerde teşhis edilmiş olduğu için hastaların yaşam beklentilerine oldukca fazla katkısı olamamaktadır.

Günümüzdeki çağdaş tedavilerin başarıya ulaşmış sonuçlarının minimum yansıdığı tümör türleri, mide ve pankreas kanserleridir. Bu kanser türlerinde doktorların en büyük önceliği, mide kanserini daha erken evrede yakalayabilmek olmalıdır. Bu yüzden de sindirim bozukluğu yaşayan, mide bölgesinde ağrısı olan, hazımsızlık benzer biçimde şikayetleri bulunan kişilerin daha bilincinde olması gerekmektedir.

Akdeniz tipi beslenme kanser oranını düşürüyor
Mide kanseri sigara kullananlarda daha fazlaca görülmektedir. Mide kanseri; midesinde polip bulunanlarda, helikobakter pilori enfeksiyonu olan yada tütsülenmiş besin ve turşu benzer biçimde yiyecekleri oldukca fazla tüketen bilhassa Asya toplumlarında daha sık görülen bir kanser türüdür. Fakat taze sebze meyve tüketiminin olduğu bölgelerde mide kanserinin sıklığı düşmektedir. Mide kanseri emaresi görüldüğünde kesinlikle bir gastroenteroloji uzmanına başvurularak endoskopi yaptırılması gerekir. Mide kanserinin mevcut tedavi şekillerinin içinde, cerrahi ve kemoterapi ilk sıralarda başta gelmektedir. Bilhassa ikinci evreden başlamış olan mide kanserinde operasyon öncesi verilen kemoterapi tedavisi, operasyon sonrasındaki etkinliği arttırmak için fazlaca önemlidir.

Sıcak kemoterapi ile tümöre direkt ulaşılıyor
Ameliyat esnasında hastaya kemoterapi verilmesi, son dönemde başvurulan en mühim yöntemlerden biridir. Ameliyat öncesi ve sonrası verilen kemoterapinin tümörlü bölgeye erişme oranı yüzde 20 ila 30 oranındadır. Fakat ameliyat esnasında kemoterapi vererek bu oran yüzde 100’e çıkmaktadır. Hipertermi denilen sıcak kemoterapi aslen son 20-30 senedir uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sıcak kemoterapi geçmiş zamanda hanım hastalıkları tümörü olan ve kalınca bağırsak kanserli hastalara uygulanan ve oldukça iyi sonuçlar alınan bir tedavi yöntemiyken, tesiri mide kanserinde de kanıtlanmıştır. Bu yöntemin kanser uzmanı takımlar tarafınca, bu ameliyatın risklerini tolere edilebilecek seçilmiş hastalarda oldukça dikkatli bir halde kullanılması gerekmektedir.

Ameliyat esnasında uygulanıyor
Hipertermi isminde olan sıcak kemoterapi, ileri evre ameliyat edilemez tanısı konan kanser hastaları için bir umuttur. Sıcak kemoterapi; karın zarı ve karın içi organlara yayılan tümörlerde, bu organlar içinde uygun olanlar çıkarıldıktan sonrasında, hususi araçlarla karın içinin 40-42 derecede kemoterapatik ajanlarla yıkanmasıdır. Bu sayede geride kalan tümör hücrelerinin mekanik temizliği gerçekleşirken, bununla birlikte kemoterapi ajanlarının direkt olarak tümör sahasına gitmesine ve yok edilmesine olanak sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Gençleşmek İçin Ameliyat Olmanız Şart Değil ! başlıklı makalemizde ameliyatsız, ameliyatsız iple yüz germe ve ameliyatsız yüz germe fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sürekli Mide Ağrısı Çekenler Dikkat ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sakın Maden Suyunu Bardakla İçmeyin ! İnternetten Yayın Yaparak Para Kazanmak İster Misiniz ? Soğuk Chai Tea Latte Yapımı Dünyada Bisiklet Turu Yapılabilecek En Güzel Yerler Rehberi 2018 Yılının En Trend Erkek Saç Modelleri Facebook’da Ünlü Olmak İçin Yapılması Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: