Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?

Ana Sayfa » Güncel » Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için oksijenden sonrasında en fazlaca gereksinim duyduğumuz suyun, vücut ve ruh sağlığımız için sayısız faydası var. Hanımefendilerin günde averaj iki, adamların ise iki buçuk litre su içmeleri icap ettiğini söyleyen Sıhhatli Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, suyun azca malum 10 yararını sıraladı.

Vücut ve ruh sağlığımızı korumanın yolu kafi oranda su tüketmekten geçiyor. O şekilde ki, vücut ağırlığımızın yüzde 10’undan fazla su kaybı halsizliğe yol açarken, bu oranın yüzde 20’ye çıkması yaşamsal çekince oluşturuyor. Baş ağrısından kilo kontrolüne sayısız faydası olan suyun, azca malum yararları hakkında informasyon veren Waternet Sıhhatli Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, hanımefendilerin günde averaj iki, adamların ise iki buçuk litre su içmeleri icap ettiğini hatırlattı.

Günlük su ihtiyacının alınan kaloriye nazaran belirlendiğini söyleyen Canan Aksoy, bu durumu bir örnekle deklare etti, “1500 kalori alıyorsanız günde 1.5 – 2 litre su içmeniz gerekir. Kafi su alıp almadığınızı, idrara çıkma sayınızı ve idrarın rengini denetim ederek de takip edebilirsiniz. Erişkin bir fert günde 6 – 7 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık sarı yada nefes sarı renkteyse kafi su tüketimi vardır.”

Diyetisyen Canan Aksoy, su içmenin azca malum 10 yararını şu şekilde sıraladı:

1- Ağız kokusunu önler
Gün içinde azca gıda tüketimi ve yetersiz sıvı alımı sebebiyle tükürük miktarı azalabilir. Tükürük üretiminin azalması sebebiyle, ağız temizliği için lüzumlu olan sıvı yetersiz kalır. Bu durum da, ağız kokusuna niçin olur. Tükürük salgısının azalması, kokunun yanı sıra ağız kuruluğuna da neden olur. Ağız kuruluğu ise yutkunma, çiğneme ve hatta konuşmayı bile etkisinde bırakır.

2- Saçlara sıhhat katar
Yetersiz su tüketimi saç kuruluğuna, kırılmalara, kepeklenmeye ve saç kayıplarına niçin olur. Su bir tek nemlendirmez, vücudu temizleyerek sıhhatli, ipeksi ve parlak saçlara kavuşmamızı da sağlar.

3- Kas kitlesi fazla olanlar için daha fazlaca gereklidir
Spor yaparken sağlığımızı korumak için tertipli egzersiz, tertipli beslenme, tertipli uyku ve kafi su tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Bilhassa kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu dört kaide kilit bir öneme haiz. Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacının da artacağı kesinlikle göz önünde bulundurulmalı. Antrenman ve egzersizlerin hem öncesi hem de sonrasında içilen su bununla birlikte, kasılmalar ve kramplarla başa çıkmada etkili bir yöntemdir.

4- Beyinsel faaliyetler için önemlidir
Unutkanlık merkezi beyin olduğundan bu organımızı iyi beslemeliyiz. Bunun için kafi ve sıhhatli su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Susuzluk unutkanlığın yanı sıra, dikkat süresini ve hareket kabiliyetini de negatif yönde etkisinde bırakır.

5- Sıhhatli bir gebelik süreci geçirmeye destek sağlar
Gebelik döneminde vücudun daha çok suya ihtiyacı vardır. Bundan dolayı bebeğin gelişmesi, anne karnındaki sıvı içinde olur, annenin kan hacmi artar ve bu da daha çok su ihtiyacı anlamına gelir. Sıhhatli bir gebelik periyodu için, annenin artan su ihtiyacını karşılaması gerekir.

6- Kabızlığın önüne geçer
Lifli besinler, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar. Sadece ne kadar lifli besin tüketilirse tüketilsin, yeterince su içilmediğinde, alınan lifler vücutta etkin bir halde kullanılmaz. Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin daha azca çalışmasına ve buna bağlı olarak kabızlığa neden olur.

7- Stresle savaşır
Beyin dokusunun yüzde 85’i sudan oluşur. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa hem ruhen hem de fizyolojik olarak kendinizi stres altında hissedersiniz. Susuzluğa dayanamamamızın sebebi de aslına bakarsak budur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için devamlı bir talep duymamıza niçin olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gerilmiş hissederiz.

8- Böbrek taşı riskini azaltır
Yabancı ve zararı olan maddeleri vücudumuzdan uzak tutan böbrekler, kafi sıvı alınmadığı takdirde bu işlemi gerçekleştirmekte zorlanır. Bu durum bazı böbrek hastalıklarına yol açmış olduğu benzer biçimde, minerallerin birikimi de böbrek taşı oluşumuna niçin olur.

9- Kalp dostudur
Kanımız, hücreler için lüzumlu oksijeni ve öteki maddeleri su ile beraber daha süratli taşır. Su tüketiminin yetersiz olduğu durumlarda, kan hacmi azalabilir ve bu da dolaşım sistemini negatif etkileyerek kalbe düşen yükü artırır.

10- Reflünün en naturel tedavi yöntemidir
Yaşam kalitemizi oldukça ciddi oranda düşüren ve tedavi edilmediği takdirde yiyecek borusu kanserine dönüşme ihtimali bulunan reflü için yeteri oranda ve iyi su içmek fazlaca mühim. Su içmek bazı hastalarda reflünün tesirini azaltırken, bazı hastalarda tamamen iyileşme dahi görülür.

Bir önceki yazımız olan Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde en kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur, ispanya vatandaşlık ve karadağ çifte vatandaşlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor Kurban Bayramı Sonrasında Yapılabilecek En Etkili Detoks Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ? 11 Farklı Trend Olmuş Örgü Saç Modelleri Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır? Muzun Faydalarını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: