Son Günlerde Açlık Hissiniz Kaybolduysa Dikkat Edin !

Ana Sayfa » Sağlık » Son Günlerde Açlık Hissiniz Kaybolduysa Dikkat Edin !

Son günlerde canınız hiçbir şey yiyecek istemiyorsa, üzerine bir de açlık hissiniz giderek kaybolduysa dikkat! Bilmediğiniz fakat hayatınıza girmiş olan sıhhat problemlerinden birinin kapısını aralamak suretiyle olabilirsiniz. 

Hastane Derindere İç Hastalıkları Kısmı Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu’ndan açlık hissinin giderek kaybolmasının yol açan sıhhat sorunlarını öğrendik.

Stres
Stres yaşadığınızda vücudunuz sanki tehlikede benzer biçimde tepki verir. Beyniniz, adrenalin de dahil olmak suretiyle, kalp atışlarınızı hızlandıran ve sindiriminizi yavaşlatan kimyasal maddeleri bastırır. Bu da iştahınızı azaltabilir. Buna, cenk yanıtı da denir ve yalnızca kısa bir süre görülür. Uzun bir süre süresince stres altındaysanız, vücudunuz kortizol denilen hormonu özgür bırakır ve bilhassa yüksek kalorili gıdaları tüketmekten kaçınarak aç kalırsınız.

İlaçlar
Birçok ilaç yan tesir olarak iştah yitirilmesine niçin olabilir. En yaygın olanları içinde antibiyotikler, mantar ilaçları ve kas gevşetici maddeler bulunur. Depresyon, migren, yüksek gerilim, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve Parkinson hastalığını tedavi eden ilaçlar açlığınızı da etkiliyor olabilir. Yiyecek yemekten kaçınmaya başladıysanız, aldığınız ilaçlardan herhangi birinin buna niçin olup olamayacağını doktorunuza danışın.

Soğuk algınlığı yada grip
Hasta olduğunuzda, bağışıklık sistemi süratli çalışmaya adım atar. Bitkin ve yiyecek yemeye çok arzulayan sitokinler (hayvan ve nebat hücrelerince üretilen, hücrelerin birbirleriyle iletişimini elde eden protein ve peptidlerin bir grubu) denilen kimyasalları bertaraf eder. Vücudunuz size dinlenmenizi söyleyen yoludur, böylece sizi hasta meydana getiren şeylerle savaşacak enerjiyi elde edebilirsiniz. Sadece birazcık yiyecek yemeniz, bağışıklık sisteminize katkı sağlayabilir. Araştırmalar tavuk çorbasının enflamasyona destek olarak daha iyi hissetmenizi sağladığını göstermektedir.

Gebelik
Hem kendiniz hem yavrunuz için yiyecek yemeniz gerekirken yiyemiyorsanız bunun en mühim sebebi mide bulantısı problemi yaşıyor olmanızdır. Bilhassa sabahları görülse de gün içinde de karşınıza çıkabilir. Sindirimi kolay gıdalar, krakerler ya da yağsız tost benzer biçimde besinler tercih ederek; ek olarak sıhhatli ara öğünlerle midenizin boşalmasını engelleyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Hipotiroidizm
Tiroid hormonlarınız vücudunuzun gıdaları iyi mi enerjiye dönüştürdüğünü denetim eder. Tiroid beziniz yeterince çalışmazsa vücudunuzun işlevleri yavaşlar. Sonunda daha azca enerji harcanacağı için daha azca acıkır hale gelirsiniz. Bu da fazlaca kalori yakılmadığından kilo alımını bununla beraber getirir.

Migren
İştahınızı kaybetmeniz için tek başına kafi olabilen sıhhat problemlerinden biridir. Migren, bulantı ve kusmaya niçin olabilir. Hatta migren hücumu geçtiğinde bile yiyecek yiyecek istemeyebilirsiniz.

Anemi
Vücudunuz yeterince sıhhatli kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkan sıhhat problemidir. Bitkinlik, zayıf hissetme ve iştah kaybıyla kendini gösterir. Göğüs ağrısı ve baş ağrısı şeklinde emarelere sahipseniz, doktorunuz anemi olup olmadığınızı öğrenmek için kan testi isteyebilir. Var ise, demir yada B12 vitamini takviyeleri önerebilir.

Kanser
İştah eksikliği tüm kanser türlerinin ortak yan etkisidir. Işınım ve kemoterapi şeklinde tedaviler de bulantı, ağrı yada dehidrasyona niçin olabilir. Hatta gıdaların tadı yada kokusunu değiştirebilirler. Yeme problemi yaşıyorsanız hekiminizle konuşarak öğünlerinizin sayısını artırıp porsiyonları küçültebilirsiniz.

Yaşlanma
Yaşlı insanların % 30 kadarı eskisinden daha azca iştah sahibidir. Yaşlandıkça, sindiriminiz yavaşlar, bu yüzden daha uzun soluklu tokluk hissetmeye başlarsınız. Koku, zevk yada görme duyunuz da zayıflayabilir. Bu, yiyeceklerin daha azca çekici olmasını sağlayabilir. Hormonal değişimler, kronik bir hastalık ve ilaçlar da açlığınızı azaltabilir.

Diyabet
Şeker hastalığınız iyi yönetilmiyorsa, yüksek kan şekeri seviyeleri vücudunuzdaki sinirlere zarar verebilir. Bunlardan biri de mide kaslarınızı denetim eden vagus siniri olabilir. Bu sinir lüzumlu şekilde çalışmadığı süre, besinler gastrointestinal sisteminizden süratli bir halde geçemez. Gastroparezi (mide felci) olarak adlandırılan bu durum, iştah kaybı ve şişkinliğe niçin olur. Rejiminizdeki değişimler, ilaçlar yada ameliyatla tedavi edilir.

İrratbl Bağırsak Sendromu
Yiyecek yiyecek mide bulantısı, ishal, şişkinlik yada karın ağrısına yol açtığında iştah azalabilir. Bu çoğu zaman mide hastalıklarında görülür. En yaygın olanlarından biri bağırsakların kronik problemi olan irritabl bağırsak sendromudur. Kolit ve Crohn hastalığı, aynı belirtilerin bazılarını tetikleyen daha ciddi hastalıklardır. Bu tür sorunları yaşıyorsanız, doktorunuza danışın.

Sarsıntı
Travmatik beyin hasarının hafifçe bir formu, baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısına niçin olabilir. Bazı durumlarda, koku duyunuzda kayıplara yol açabilir. Bu da yiyecekleri daha azca cazip hale getirebilir. Eğer sarsıntı bulunduğunu düşünüyorsanız doktorunuza görünün. Yapılacak kontrolün peşinden ciddi bir durum söz mevzusu değilse kucak kucak dinlenmek kendinizi daha acele toparlamanıza destek olacaktır. Ciddi değilse size kucak dolusu dinlenmek benzer biçimde kendinizi daha süratli hissettirmenize destek olması için yapılması gerekenleri söyleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermeye Engel Olan Şeyler Nelerdir ? başlıklı makalemizde engelleyen, Kilo ve Neden hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Günlerde Açlık Hissiniz Kaybolduysa Dikkat Edin ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yaz Diyeti 2018

Yaz Diyeti 2018 14 Haziran 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Doğum Lekelerindeki Tehlikeye Dikkat Edin iPhone Se 2 Ne Zaman Çıkacak ? Mercedes A Class 2018 Fiyatları Leke Kremi Kullananlar Mide Ameliyatı Sonrasında Kiloyu Koruma Yöntemleri Fındık Ezmesi Tarifi Nefis Yemek Tarifleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır