Soğuk Suyla Yüz Yıkamak Faydaları

Ana Sayfa » Güncel » Soğuk Suyla Yüz Yıkamak Faydaları

Yaşlandıkça cildimizde pek oldukça değişim meydana gelir. Cildimiz incelir, ince çizgiler, kırışıklıklar oluşur ve cilt rengi değişmeye adım atar. 

Ciltte yaşlanmaya bağlı olarak lekelenmeler ve yeni benlerin de oluştuğunu belirten Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Lisa E. Ishii “Yaşlandıkça yüzün şekli de yavaş yavaş değişmiş olur ve yağlar cildin altında yer değiştirip bazı bölgelerde biriktiği için yüz daha dikdörtgen bir biçim alır. Cildin, yağ ve kas yapısının değişmesi tüm görüntümüz de değiştirir” dedi.

Cildin yıpranmasının geciktirilebilir ve uzun seneler daha genç bir görüntüye haiz olmanın mümkün bulunduğunu aktaran Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Lisa E. Ishii genç bir görüntüye haiz olabilmek için pek oldukca ameliyatsız çözümün de bulunduğunu söylemiş oldu.

Günlük cilt bakımını aksatmayın
Her gün yüzü suyla yıkamak kesinlikle kafi değil. 25 yaşın üstündeki hepimiz cilt yapısına uygun bir cilt bakımı uygulamalı. Ek olarak cilt, minimum 30 koruma faktörlü ürünlerle güneşten de korunmalı. Şundan dolayı güneş, cildin yaşlanmasına neden olan en mühim unsur.

Yaşlanmayı geciktirmenin en etkili yolu içinde tretinoin bulunan bakım ürünleri kullanmak. Meydana getirilen pek fazlaca bilimsel araştırma bu maddenin, ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkları hafiflettiğini, cildi sıkılaştırdığını ve lekeleri azalttığını gösteriyor.

Cildinizin yüzeyini yenileyin
Cildinizin yüzeyini kimyasal peeling, lazer uygulamaları ve dermabrasyon (Deri üstündeki benleri yada izleri ortadan kaldırma amacıyla meydana getirilen kazıma işlemi) benzer biçimde yöntemlerle yenileyin. Bu yöntemer cildin yıpranmış üst tabakasını soyup, yeni ve daha genç bir cildin ortaya çıkmasını, kısaca cildin yenilenmesini sağlar. Ölü cilt hücreleri ortadan kaldırlır, yüzey yeni ve daha genç bir ciltle kaplanır. Bu yöntemler ciltteki çizgilerin, kırışılıkların, lekelerin ve yara izlerinin azalmasını sağlar. Bilhassa de güneşin oluşturduğu hasarları ortadan kaldırır.

Cilt yüzeyini yenileme işlemi cildinizin tipine ve durumuna göre değişiklik gösterir. Yenileme işleminden sonrasında cildinizde hafifçe kızarıklık olabilir. İyileşme ve cildin yenilenme süresi ise kişiden kişye değişmiş olur. Sadece cildinizin averaj 3 hafta içinde iyileştiğini söyleyebiliriz.

Dolgu maddeleriyle cildinizi tazeleyin
Cildinizin, bilhassa de yüzünüzün gençleşmesi için başvurulabilecek bir öteki yöntem ise “dolgular”. Bazı dolgu maddeleri ile cildinize daha esnek, gerilmiş ve genç bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mesela vücudunuzun başka bir bölgesinden alınan yağ dokularını yüzünüze enjekte edilebilir. Yağ dolguları mesela yanaklara, burundan dudak kenarlarına uzanan gülme çizgilerine, dudaklara yada yüzde istenen her yere enjekte edilebilir. Yağ dokusu sizin kendinize ilişkin olduğundan de yan tesir ya da bazı komplikayonlar pek görülmez. Sadece yağ dolgularıyla elde edilmiş genç görünümün ne kadar uzun süreceğini söylemek mümkün değil. Bu, kişiden kişiye değişmiş olur.

Hyalüronik asit enjeksiyonları da gençleşmek için tercih edilen bir yöntem. Yüzdeki ince çizgileri gidermek ve yüze hacim kazandırmak için senelerdir kullanılan bu dolgu enjeksiyonlarının tesiri ise ortalama 1 yıl sürüyor.

Kırışıklıklara karşı Botoks ile savaşın
Senelerdir kırışıklıklara karşı kulanılan Botoks enjeksiyonları, yüzdeki kasları gevşeterek kırışıklıkların oluşmasını engelliyor. Bilhassa de alındaki ve iki kaş arasındaki çizgileri yumuşatmakta fazlaca etkili bulunduğunu söyleyebiliriz. Botoks, ek olarak “Kaz ayağı” olarak tanım edilen, gülerken gözlerin köşelerinin çevresinde oluşan kırışıklıklara karşı da oldukça etkili. Botoksun tesiri de ortalama 3-4 ay sürüyor.

Bir önceki yazımız olan Varis Ameliyatı Sonrası Varis Çorabı başlıklı makalemizde dikkat, Edilmesi ve gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Soğuk Suyla Yüz Yıkamak Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Monosodyum Glutamat İçeren Gıdalar Bu Mekanları Mutlaka Görün ! Tüyleriniz Ürperecek Vietnam Gezi Tavsiyeleri Sağlıklı Yaşam Koçunuz Geldi | Sağlık Yaşam İçin Önemli Tavsiyeler Keşfedilmesi Gereken Efsane Filmler Kuşağı Erkek Ortaokul Mezuniyet Kıyafetleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır