Slovakya’da Hayat Pahalı Mı ? Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Ana Sayfa » Güncel » Slovakya’da Hayat Pahalı Mı ? Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Slovakya dağılmış olan Çekoslovakya ülkeleri içinde yer verilmiştir. Avrupa’da yer edinen ülkenin toprakları büyük bir oranda dağlarla kaplıdır. Akarsu mevzusunda talihli olan Slovakya, karasal iklimin yoğunluğu altında olan bir ülkedir. Yer altı kaynakları bakımından da oldukça varlıklı bir ülkedir. Ek olarak Slovakya, Avrupa kıtasının otomobil üretim yeridir. Oldukça sayıda otomobil firmasının fabrikaları bu ülkede bulunmaktadır. Ülke topraklarının içinden geçen petrol boru hatları ekonomilerine büyük bir katkı sağlamaktadır. Ormancılık ise Slovakya’da yaşayan insanların gelir kaynaklarından biridir. Slovakya kış turizmi, dünyaca meşhur kaplıcaları ılıcaları yardımıyla en oldukca tercih edilen merkezlerden biridir. Slovakya bir Schengen ve Avrupa Birliği ülkesidir. Slovakya seyahati için vize almak zorunludur. Slovakya Konsolosluğu vize talebinde bulunan kişiler hakkında kapsamlı informasyon almak istemektedirler. Slovakya vize müracaat formu ve evraklarının birbiri ile örtüşmesi oldukca ehemmiyet verilen bir mevzudur. Slovakya vizesi Schengen grubu olduğundan vizesi de Schengen kapsamındadır. Slovakya vizesi almak seyahatin il adımıdır.

Slovakya Vatandaşlığı

     Slovakya da yaşamını sürdüren yabancı uyruklu vatandaşların Slovakya vatandaşlığı için uymaları ihtiyaç duyulan birçok şart yasalar ile belirtilmektedir. Ülkeye geliş sebebi, oturmuş olduğu süre, oturma izni statüsü şeklinde faktörler yabancı uyruklu birinin Slovakya vatandaşlığına geçişi esnasında hangi yasadan faydalanabileceğinin belirlenebilmesi açısından büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Slovakya vatandaşlığına geçme her şeyden ilkin kişinin kendi özgür iradesi ile verebileceği bir karardır.

Slovak Vatandaşlığının Doğum Yolu İle Kazanılması

Anne ve babasından minimum biri Slovak vatandaşı olan çocuk, doğuştan Slovak vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Ek olarak yabancı anne ve babaların Slovakya’da doğan evlatları, anne yada babadan minimum biri çocuk doğduğunda 8 yıldan beri sürekli ve yasalara uygun bir halde Slovakya’da yaşıyor ve oturma hakkına haiz bulunuyor ise vatandaşlığa kabul edilir. Bu tür çocuklar doğuştan itibaren Slovak vatandaşı olurlar.

Seçme Yolu İle Slovak Vatandaşlığının Kazanılması

     Anne ve babası Slovak olmakla beraber anne ve babasının vatandaşlığını alan kimseler 23 yaşına kadar vatandaşlıklardan birini tercih etmeleri gerekmektedir. Yabancı vatandaşlığında kalmak isteyenler ve 23 yaşına kadar bir tercih yapmayanlar Slovakya vatandaşlığını kaybeder. Slovak vatandaşlığına kabul eden kimseler 23 yaşına kadar öteki vatandaşlıktan çıktıklarını belgelemeleri gerekmektedir.

Takdir Yolu İle Slovak Vatandaşlığının Kazanılması

     Takdir yolu ile Slovak vatandaşlığının kazanılması için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Slovakya’da minimum 8 yıl yasal oturum
  • 60 yaşından büyük yabancı uyruklu kişiler için 12 yıl oturum
  • Sabıkasız olmak
  • Kendisi ve ailesi için kafi bir konuta haiz olmak

Slovak vatandaşlığına geçiş işlemleri şu şekildedir: Ilk olarak bir dilekçe yazmak gereklidir. Anayasaya bağlılık beyanı ve Slovakça testi yapılmaktadır. Slovak vatandaşlığına alınma belgesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu başlıklı makalemizde Altı, Geçmesi ve Göz hakkında bilgiler verilmektedir.

Slovakya’da Hayat Pahalı Mı ? Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Bir Duş Almanın Faydalarını Duyunca Hayret Edeceksiniz Kot Gömlek Çeşitleri Zevkle Okuduğunuz Dünyaca Ünlü Yazarların “Yok Artık” Dedirten Hayat Hikayeleri Oturma Odasında Renk Uyumu Nasıl Yakalanır ? En İyi Romantik Komedi Filmleri | 14 Adet Süper Liste Sağlıklı Yaşam İçin Kişisel Temizliğin Önemi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır