Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sigara Kanser Yapar Mı?

Ana Sayfa » Sağlık » Sigara Kanser Yapar Mı?


Sigara incecik kıyılmış tütünlerin, fazlaca ince bir kağıda sarılması sonucu elde edilmiş üründür. Sigara içinde pek fazlaca zararı olan madde bulundurur. Fakat bunların en zararlısı nikotindir. Nikotin oldukça zehirli bir maddedir. Ağız kanalıyla vücuda giren oldukça azca bir miktardaki nikotinin insanı derhal öldürücü tesiri vardır. Sigara içinde bulunan nikotin maddesi oldukça yüksektir. Fakat bunun zehirlememe sebebi büyük bir kısmının parçalanmamasıdır. Kısaca nikotinin dumana geçmemesidir. Bu yazımızda sigara kanser yapar mı? Sorusunun yanıtını vereceğiz.

Sigaradan Olan Kanser Emareleri Nedir?

Devamlı sigara içen insanların vücutlarında zaman içinde organik bozukluklar görülmeye adım atar. Kalp çarpıntıları, göz bozuklukları, uykusuzluk ve sinir hali, gerilim yükselmesi ve astım şeklinde pek oldukca hastalık bunlardan bazılarıdır. Sigara içindeki nikotinin bağlandığı nikotiniz reseptörler doğuştan insan vücudunda bulunuyor. Yaş ilerleyip sigara içilmeye başlandıkça bu reseptörleri rahatlatmak için de içilen sigara miktarı her geçen gün artış gösteriyor. Sigara bırakıldıktan sonrasında bu reseptörlerde yoksunluk sendromu görülmeye adım atar. Fakat vakit geçtikçe reseptör sayısı azalır ve yoksunluk emareleri de bu durumda azalmış olur. Sigara dumanı ağızdan çekilmeye başlandıkça nikotin azca bir oranda da olsa ağızdan ve dilden kana karışır. Bu kısımdan oldukça daha büyük bir kısmı ise akciğerde yer edinen bronş ve bronşçuklardan kana karışmaya devam eder. Dentritlere meydana getirilen ikazlar sonucu beyin sigarayı keyif verici bir madde olarak görüp ona gore hormon üretmeye adım atar. Bu nedenledir ki sigara insanda keyif hissi uyandırır.

Sigara Hangi Kanser Türlerine Sebep Olur?

Kanser ölümleri tüm ölümlerin sıralamaları içinde en sık görülen ölümler arasındadır. Sigara ile ilgili hastalıklarla ölümler içinde da ilk sıradadır. Kanser riski içilen sigara miktarı ve sigara tüketilen süre ile direkt ilişkilidir. Bu durum sigara bırakıldıktan sonrasında zaman içinde düşer.

Sigara ile bağlantılı olan kanser türü denince her insanın aklına akciğer kanseri gelir. Akciğer kanserinin sigara haricinde çevresel etmenler ve genetik etmenler benzer biçimde pek oldukca sebebi vardır. Fakat sigara akciğer kanserinin ilerlemesinin en mühim etkenidir. Sigara içen insanlarda kanser riski görülme ihtimali sigara tüketmeyen insanlara nazaran fazlaca fazlaca fazladır.

Bu durumdan şöyleki bir netice çıkarabiliriz: Sigara akciğer hücrelerinin genetik yapısında değişimler oluşturarak akciğer kanserine niçin olur. Sigara bir tek akciğer kanserine niçin olmamakla beraber pek fazlaca kanser türünün de etkeni içinde yer alır. Gırtlak kanseri, dudak ve dil kanseri, pankreas kanseri, karaciğer kanseri, burun kanseri, mesane ve böbrek kanserleri sigaranın niçin olduğu başlıca kanser türlerindendir.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermenizi Sağlayacak Yiyecekler başlıklı makalemizde hızlı kilo verdiren içecekler, iştahı kapatan yiyecekler ve yağ yakan besinler ender saraç hakkında bilgiler verilmektedir.

Sigara Kanser Yapar Mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Günlük Lif İhtiyacı Nasıl Karşılanır ? Günlük Lif İhtiyacını Hesaplama LG G7 Türkiye’de Satış Tarihi Erkek Uzun Saç Modelleri Katalog 2018 Amiral Gemisi 2018 Yeni Volkswagen Arteon İncelemesi | Teknik Özellikleri Ve Fiyatları Bel Fıtığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Bilim Adamları Açıkladı : Sosyal Medya Zayıflatıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: