Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ses Tonunu Değiştirmek Mümkün Mü ?

Ana Sayfa » Sağlık » Ses Tonunu Değiştirmek Mümkün Mü ?

İşiniz gereği topluluklar karşısında konuşuyorsunuz sadece sesinizin etkili olmadığını düşünüyorsunuz. Sesini ince bulanlar için bu durumun çaresi var. Küçük bir ameliyatla sesinizi kalınlaştırmak mümkün. 

Şimdiye kadar birçok ses kalınlaştırma ameliyatı icra eden Doç. Dr. Kürşat Yelken’e gore bu ameliyatlar hem kişilerin kendilerine olan itimatını artıyor hem de etkili ve ikna edici bir idrak oluşturuyor.

Son yıllarda sesinden rahatsız olduğundan ses kalınlaştırma ameliyatı geçirenlerin sayısında artış var. Mesleğini yaparken topluluklar karşısında konuşan avukatlar, hakimler, doktorlar, işadamları yada terfi alan orta yaş erkekler ses kalınlaştırma ameliyatlarına büyük ilgi gösteriyor.

Şimdiye kadar birçok kişiye ses kalınlaştırma ameliyatı icra eden Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Yelken, bu ilginin nedenlerini şu şekilde deklare etti:

“Burada iki durum söz mevzusu. Birincisi, sesin kalınlaşması ferdin kendi algısını değiştiriyor. Pek fazlaca hasta, ses kalınlaştırma ameliyatından sonrasında kendine olan güvenin arttığından, hem toplumsal yaşamında hem de iş yaşamında başarısının arttığından söz ediyor. İkinci durum ise kalınca ve tok bir ses toplumda otorite algısıyla paralel seyrediyor. Bir tabip ya da avukat için ince sıska bir ses, temsil etmiş olduğu yönetici pozisyonuyla bağdaştırılmıyor sadece kalınca davudi bir ses ikna edici ve kitleleri peşinden sürükleyen önder çağrışımı uyandırıyor. Senelerce ince sesinden rahatsız olmayan bir subay, binbaşı rütbesine terfi olacağı süre bu ameliyatı olmuştu.”

Sese istenen kalınlık verilebiliyor

Doç. Dr. Yelken, ses kalınlaştırma ameliyatlarının ortalama 45 dakika sürdüğünü belirterek, operasyona ilişkin şu detayları verdi: “Ses kalınlaştırma ameliyatını bir müzik enstrümanının akoru benzer biçimde düşünebilirsiniz. Akor esnasında enstrümanının sesini istediğimiz kadar kalınlaştırabiliriz. Ses kalınlaştırma ameliyatı da aynı şekildedir, sese istenen kalınlık yada incelik verilebilir. Ameliyat lokal anestezi altında uzunlukta ufak bir kesiden yapılır ve ortalama 45 dakika sürer. Ameliyat esnasında hasta ile konuşularak uygun ses frekansı ayarlanır, bu uygunluk sonucu hem hastanın isteğine hem de ameliyatı icra eden cerrahi ekibin değerlendirmesine nazaran verilir.”

Her insanın sesi değişik parmak izi şeklinde

Doç. Dr. Kürşat Yelken, ameliyat olanların çoğu zaman tok sese haiz meşhur oyuncuların sesi şeklinde bir ses istediğini, sadece tıpkı parmak izi benzer biçimde her kişinin sesinin değişik bulunduğunu altını çizdi. Yelken, “Birebir aynı sesi yapmak mümkün değil. Burada mühim bir nokta da ses tonunu kişinin fizyolojik özelliklerine ve yaşına gore ayarlamaktır. Sözgelişi kısa boylu birisine oldukca kalınca bir ses uymayacaktır” dedi.

Sıhhatli bir ses için tavsiyeler

Doç. Dr. Kürşat Yelken, “Kıymetini kaybedince anladığımız sağlığımız şeklinde sesimiz de sadece kaybedince kıymetini anlayacağımız bir hazinedir” diyerek, sıhhatli bir ses için şu önerilerde bulunmuş oldu:

* Ses sağlığı için uygun ton ve şiddette konuşmak, bolca su içmek ve tertipli uyku fazlaca mühim. Sık ve şiddetli boğaz temizleme, sık ve şiddetli öksürük ses tellerini tahriş edeceğinden bu davranışlardan kaçının.
* Ses tellerinin nemli tutulması ve tahriş edici maddelerden uzak durulması önemlidir. Günde minimum iki litre kafeinsiz ve teinsiz sıvı tüketin. Kafein, tein (çay, kahve, kola), alkol, süt ürünleri hücre içindeki suyu kuruttuğundan ve balgam artışına sebep olduğundan ses tellerinde hasar oluşmasına sebep olur.
* Yüksek sesle konuşmak ses tellerini tahriş edeceğinden aşırı şiddette konuşmayın, bağırmayın, feryat atmayın.
* Sesinizi uzağa göndermek yerine siz oraya gidin.
* Kuru, tozlu, dumanlı, klimalı ve gürültülü yerlerde konuşmayın.
* Sigara ses tellerini tahriş ettiğinden sigara içmeyin.
* Reflünüz var ise tedavi olun.

Bir önceki yazımız olan Aspirinin Faydaları Nelerdir ? Hangi Ağrılarda Kullanılır ? başlıklı makalemizde Alanları, Aspirinin ve Kullanım hakkında bilgiler verilmektedir.

Ses Tonunu Değiştirmek Mümkün Mü ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Zift Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar ? Teknolojiye Merakı Olanlar İçin En İyi 5 Teknoloji Filmi Amiral Gemisi 2018 Yeni Volkswagen Arteon İncelemesi | Teknik Özellikleri Ve Fiyatları Ses Tonunu Değiştirmek Mümkün Mü ? Varikosel Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir ? Instagram’ın Aylık Kullanıcı Sayısını Duyduğunuzda İnanamayacaksınız !

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: