Salamura Yaprak Nasıl Yapılır Kadınlar Kulübü

Ana Sayfa » Güncel » Salamura Yaprak Nasıl Yapılır Kadınlar Kulübü

Asma yaprağı salamurası; yaprakların daha uzun süre dayanması için geliştirilen geleneksel bir tekniktir. Tarifimizde hem sulu ve tuzlu asma yaprağı salamurası yapımını hem de tuzsuz ve susuz asma yaprağı salamurası yapımını anlattık. Tariften ilkin bazı noktaları bilmek, salamuranın uzun süre dayanması için önemlidir. Uygun koşullarda meydana getirilen salamuralar küflenmez, pamukçuklar oluşmaz ve 2 yıl kolaylıkla saklanabilir.

Asma Yaprağı Salamurası Oluşturmak için Püf Noktalar

1.  Yaprakların saklandığı kap kesinlikle hava almamalıdır. Bundan dolayı kullanılacak olan kavanoz kapaklarının eski olması, iç kısmında kapakları şerit halinde ören ve kapağın cama yapışmasını elde eden turuncu halkanın işlevini yitirmiş olmaması önemlidir.  Bu iş için plastik pet şişeler daha pozitif yönde sonuçlar verebilir. Güneş ve ısı görmediği için pet şişelerin bozulma yada çözünme benzer biçimde ihtimalleri yoktur.

2. Ek olarak kavanozların ve kapakların sterilize olması şu demek oluyor ki temiz olması gerekir.

3. Tuzlu üzüm yaprağı salamurası yapılacaksa kullanılacak tuz iyotlu olmamalıdır. Turşu tuzu, deniz tuzu yada kaya tuzu olmalıdır.

4. Kavanozlara basılan yaprakların, suyun seviyesinin üzerine çıkmaması için üstüne bir ağırlık yada iki minik dondurma çubuğu yada kürdanla baskı yapılabilir.

Tuzlu Asma Yaprağı Salamurası Yapılışı 

10 kiloluk kavanoz

2 kilo turşu tuzu

1. Mevsiminde edinilen asma yaprakları eğer kirliye yıkanır ve iyice kurulanana kadar bir kağıt havlu yada bez üstüne serilir. Bu yapraklar desteler halinde bir bez üstüne dizilir. Bir destede averaj 10-15 yaprak üst üste gelecek şekilde dizilir.

2. Destelerin tam ortasına, yaprakların sapları çekilir destenin tam ortasına bir yiyecek kaşığı tuz konur. Deste sarılarak yada katlanarak kapatılır.

3. Arkasından asma demetlerini içine alacak seviyede bir kap içine demetler konur. Bir kap içinde 1 litre kadar su kaynatılır ve  içine 1 kilo tuz eklendikten sonra tuzun bir kısmının çözülmesi sağlanır. Bu su öteki kapta bulunan üzüm yaprağı demetlerinin içine bir kepçe ile dökülür. Yaprakların hepsinin tuzlu su içinde kalmasına dikkat edilir. Bu yüzden yaprakların üstüne bir ağırlık konabilir.  Yaprakları derhal kavanoza konmamasının sebebi su ile ıslanarak hacmini küçültmek ve kavanoza daha rahat yerleşmesini sağlamak içindir.

4. Su birazcık ılıyınca, yapraklar kavanoz içine konmaya adım atar. Eğer tuzdan bir miktar kaldıysa aralara tuz serpiştirilir. Birazcık bastırarak kavanoz iyice doldurulur ve içine madde 3’te yaprakları beklettiğimiz tuzlu su eklenmiş olur.

Tuzsuz ve Susuz Asma Yaprağı Salamurası Tarifi

1. Asma demetleri kuru vaziyette yukarıdaki benzer biçimde sapları ortaya gelecek şekilde katlanır.

2. Temiz bir kavanoz yada pet şişe yada kavanoz içine demetler hafifçe sıkıştıra sıkıştıra konur. Kavanozda yer açmak için sert bir zemine kavanoz(pet şişe hafifçe vurulabilir.

3. Kap iyice dolduktan sonrasında ağzı tamamen kapatılmalıdır. Hava alıp almadığından güvenli olunamıyorsa kapağın etrafına bant, silikon yada hamur harcı sıva çekilebilir.

3. İki gün içinde rengi yeşilden sarıya dönecektir.

Tuzsuz meydana getirilen salamura kavanozunun kapağı açıldıktan sonrasında tekrar kullanılmamalıdır. Kullanmadan ilkin kaynar sıcak suda birazcık da tuz ilave ederek bekletilmesi daha uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programı başlıklı makalemizde 1 haftada 3 kilo verdim, beslenme ve clean bulk beslenme programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır Kadınlar Kulübü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Apple Music Aboneliğini İptal Etmek İstiyor Musunuz ? Bebeklerde Deri Altı Kanaması Ardıç Katranı Nasıl Yapılır ? Fındık Ezmesi Tarifi Nefis Yemek Tarifleri Son Günlerde Açlık Hissiniz Kaybolduysa Dikkat Edin ! Sinir Ve Kasların Gelişimi İçin Hangi Vitamin Gereklidir

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır