Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sağlıklı Yaşamak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Ana Sayfa » Güncel » Sağlıklı Yaşamak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Son yıllarda da zayıflamak için piyasaya sürülen ürünlerin başlangıcında yeşil kahve geliyor. 

Zayıflamak amacıyla piyasaya sürülen yeşil kahvenin tesir mekanizmasını içindeki klorojenik asit oluşturuyor. Fakat şöyleki bir gerçek var ki yeşil kahvenin içindeki klorojenik asitin gerçek anlamda tesir gösterebilmesi için bahsi geçen kahveden insanların günde 7 fincan içmesi gerekiyor.

Hatta bununla ilgili Dünyaca Meşhur Türk Kalp Cerrahı Dr. Mehmet Öz kendi adını taşıyan Dr. Öz Show’da yeşil kahve ve klorojenik asit özütü içinde ki farkı belirtmiş olmasına karşın yeşil kahvenin satışları mevzusunda bu isimden faydalanılmıştır. Geçtiğimiz günlerde de bu reklam emekleri sebebiyle Dr. Öz ABD senatosuna ifade verdi.

Yeşil kahve ile ilgili meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki klorojenik asidin zayıflatıcı tesiri mevcut. Fakat insanların kafi seviyede klorojenik asit alabilmeleri için günde minimum 6-7 tane büyük fincanda yeşil kahve içmesi gerekiyor. Bu durumda yeşil kahvenin içindeki kafein miktarı; yüksek gerilim, bitkinlik, asabiyet, titreme, ishal, kusma, bulantı, kalp çarpıntısı, su kaybı, böbrek yetmezliği, kramp, kemik erimesi, kansızlık (anemi) ve kalp yetmezliği benzer biçimde ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir. Daha azca oranda içilen yeşil kahvenin de zayıflamada herhangi bir tesiri bulunmamaktadır. Öte taraftan zayıflamak için tavsiye edilen klorojenik asit, bir tek kilo kaybını sağlaması ile değil bununla beraber diyabet, kalp-damar hastalıkları ve kanser başta olmak suretiyle pek fazlaca kronik metabolik hastalığa, Alzheimer ve Parkinson şeklinde mühim neurolojik hastalıklara karşı da korunma sağlıyor.

YAĞ VE ŞEKER; SADECE KİLO ARTIŞI DEĞİL, İLTİHAPLANMA, KALP-DAMAR HASTALIKLARI, DİYABET VE KANSER DEMEK
Klorojenik asidin faydalarıyla ilgili izahat icra eden ODTÜ Besin Teknolojileri Uzmanı Dr. Uğur GÖĞÜŞ; “Kahve ile ilgili sual işaretlerinin oluşmasının en büyük sebebi içindeki kafein miktarıdır. 4 bardak kahve içtiğinizde ihtiva ettiği 400 mg kafeinden dolayı kendinizi birazcık zinde ve dinç hissedebilirsiniz. Zira yeşil kahvede kafeinden oldukça daha yararlı, kanser düşmanı ve şeker emilimini azaltarak kilo verdiren klorojenik asit adlı bir madde var.

Bu maddenin kilo azaltıcı tesiri içinse minimum günde 7 su bardağı kahve tüketmek gerekiyor ki 4 bardağın üstüne çıktıkça içindeki yüklü kafein miktarı yüksek gerilim, bitkinlik, kalp yetmezliği dahil ciddi sıhhat problemlerine neden olur; bu da kafein zehirlenmesi demek. 7 su bardağı dolusu kahvede bulunan kilo verdirebilecek klorojenik asit miktarını aynı miktar kahvedeki kafeinin ciddi yaşamsal tehlikeleri olmaksızın günlük 600 mg klorojenik asit ile alabiliyor ve kilo verebiliyorsunuz. Bununla birlikte klorojenik asit; diyabet, kalp-damar hastalıkları ve kanser başta olmak suretiyle pek fazlaca kronik metabolik hastalığa, Alzheimer ve Parkinson benzer biçimde mühim nörolojik hastalıklara karşı da koruma sağlıyor.

Lanse edilenin yanında Klorojenik Asitin Yararları;

– Diyabet Hastalığını Engeller: Yiyeceklerden otuz dakika ilkin alınan klorojenik asit; bağırsakta şekerin emilimini elde eden sodyum ve potasyum mineralleriyle etkileşime geçerek, fazla şekerin kana geçmesini engeller. Böylelikle yiyeceklerden sonrasında kana karışan şeker miktarında yüzde 29-40 oranında azalma olur. Kana karışan şeker miktarında ki bu azalma bilhassa diyabet hastalığına karşı korunmada son aşama etkili olmaktadır.

– Kanseri Engeller: Klorojenik asit pankreasta bulunan ve kan şekerinin düşmesini elde eden insülin hormononu etkileyerek engellerken, gene pankreasta salgılanan glukagon hormonunun salınımını arttırmaktadır. Glukagon hormonu insülinin tersine hücrelerden kana şekeri çekmekte ve böylelikle hücrelerde şeker birikimini engellemektedir. Hücrelerde fazla şeker konsantrasyonu kanser hücrelerini besleyerek kanseri tetikleyebilmekte ve de fazla şeker hücrelerde yağa dönüşerek hücre ve doku yağlanması sonucu fazla kilo ve obeziteye sebep olabilmektedir.

– Kalp ve Damar Tıkanıklığını Engeller: Kandaki şekerin fazlasının yağa dönüşmesi bununla birlikte damarların kireçlenmesine niçin olabilir ki bu durumda kalp yetmezliği ve kalp krizini tetikler. Aslına bakarsan kalp damar hastalıklarının kökeninde de kan damarlarındaki şeker ve yağ fazlasından meydana gelen bu kireçlenme kısaca damar daralması yatmaktadır.

– Kronik Hastalıkları Engeller: Fazla şeker-yağ kanda ve hücrede solunan havadaki oksijenle tepkimeye girerek toksik köktencilik isminde olan zararı dokunan maddeler açığa çıkarır. Bu zararı olan maddeler damar çeperlerinde birikerek damar tıkanıklığı ve takibinde kalp ve damar hastalıklarına, mide yüzeyini tahrip ederek gastrit ve ülsere, eklemlerde birikerek eklem iltihaplanmasına (artrit), beyin damarlarında birikip bu damarları daraltarak Alzheimer ve Parkinson benzer biçimde neurolojik hastalıklara niçin olabilmektedir.”

Bir önceki yazımız olan Diyet İçin En Önemli Etken Psikolojik Hazırlık başlıklı makalemizde dikkat, diyetlere ve hazırlıktan hakkında bilgiler verilmektedir.

Sağlıklı Yaşamak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Her Okul İçin Mutlaka Uygulanması Gereken Muhteşem Fikir Jaybird Run Ve Freedom 2 Kablosuz Kulaklıklarını Duyurdu Ağrı’da Gezilecek Yerler Ve Konaklama Önerileri | Ağrı Gezi Rehberi Ios 11’de Hangi Özellikler Var ? Borsa Nasıl Oynanır Video Siz Hiç Sebzeli Taco Yediniz mi ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: