Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız ?

Ana Sayfa » Güncel » Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız ?

Havaların soğumaya başlamasıyla, nebat ve meyve çayları tüketiminde de artış yaşanıyor. 

Tüketicilerin bu zamanda, mevsimin negatif etkilerinden korunmak amacıyla nebat ve meyve çaylarına yöneldiğini belirten Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, açıkta satılan ürünlerle ilgili mühim bir uyarıda bulunmuş oldu. Yurdagül, “Açıkta satılan bitkilerin kontrollü bir üretim standardı yoktur. Oysa çay formatına getirilen bitkilerin sıhhatli özelliklerinden faydalanabilmek için üretim ve ambalaj koşullarının kalite güvence sistemlerine uygun olması gereklidir.

Ürünlerin Türk Besin Kodeksi’ne uygun olarak analizlerden geçmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu yüzden MÜMSAD olarak, el değmeden hijyenik koşullarda üretimi ve ambalajlaması meydana getirilen, güvenilir firmaların poşetli nebat ve meyve çaylarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Kış mevsimi yaklaşırken tüketiciler, mevsimin negatif etkilerini azaltmak ve değişik lezzet deneyimleri yaşamak için nebat çaylarına başvuruyor. Doğadan, Lipton ve Martin Bauer benzer biçimde nebat ve meyve çayları pazarının mühim temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği’nin (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, soğuk havaların etkisiyle nebat çayı tüketiminin arttığını belirterek, sektörle ilgili mühim bilgiler verdi.

Nebat çayları sıhhat trendi oldu
Nebat ve meyve çaylarının, sıhhatli yaşam bilincinin yaygınlaşmasıyla mutfak ürünlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirten Metin Yurdagül şunları söylemiş oldu: “Tüketicilerin yaşam kalitesine katkı elde eden nebat çayları, ABD ve Avrupa’da büyük bir yaygınlık kazanırken, devletimizde de bir sıhhat trendi haline geldi. Bilhassa havaların soğumaya başlamasıyla ve kış döneminde bu ürünlere olan ilgi artıyor. Türkiye’de 2010 senesinde 560 milyon poşetlik bir hacme haiz olan nebat ve meyve çayları pazarı, 2016 senesinde 900 milyon poşet ebatlarına geldi. Başka bir ifadeyle, yılda 1600 tonun üstünde, 45 milyon kutu poşetli nebat ve meyve çayı tüketiliyor.”

MÜMSAD olarak temel amaçlarının, poşetli nebat ve meyve çaylarını tanıtmak ve daha çok tüketiciyle buluşturmak bulunduğunu vurgulayan Metin Yurdagül, şirketlerin önümüzdeki 5 yıl içinde bugün yüzde 35 olan hane penetrasyon seviyesini yüzde 40’a getirmeyi hedeflediklerini söylemiş oldu.

Ürünler Türk Besin Kodeksi’ne uygun olmalı
Metin Yurdagül açıklamasında, açıkta satılan nebat ve meyve çaylarına karşı uyarıda bulunmuş oldu. Kontrolsüz ve herhangi bir denetimden geçmeden tüketicilere sunulan, açıkta satılan ürünlerin sektördeki en temel sorun bulunduğunu söyleyen Metin Yurdagül, görüşlerini şöyleki açıkladı: “Açıkta satılan bitkilerin kontrollü bir üretim standardı yoktur. Oysa çay formatına getirilen bitkilerin sıhhatli özelliklerinden faydalanabilmek için üretim ve ambalaj koşullarının kalite güvence sistemlerine uygun olması gereklidir. Ürünlerin Türk Besin Kodeksi’ne uygun olarak analizlerden geçmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu yüzden MÜMSAD olarak, el değmeden hijyenik koşullarda üretimi ve ambalajlaması meydana getirilen, güvenilir firmaların poşetli nebat ve meyve çaylarını tavsiye ediyoruz.”

Soğuk havalarda hangi çaylar içilmeli?
MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, tüketicilere nebat çayı önerilerinde de bulunmuş oldu. Yurdagül, kışın negatif etkilerinden korunmak için; Ihlamur, Kuşburnu, Ekinezya, Zencefil, Adaçayı ve Yeşil Çay içmeyi önerdi.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Watch ABD’deki tüm kullanıcıların erişimine açıldı Sigara Kanser Yapar Mı? LG V30 MWC Özellikleri Ve Türkiye Fiyatı Makyaj Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler Neler ? Marulun Faydaları İbrahim Saraçoğlu Koltuk Altı Kararması Kesin Çözüm

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır