Sabah Uyanınca Baş Ve Boyun Ağrısı

Ana Sayfa » Güncel » Sabah Uyanınca Baş Ve Boyun Ağrısı

Sabah uyandığınızda dinlenmiş bir halde kalkmayı beklerken baş, boyun ve göz bölgesinde ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Genel anlamda sabahları yaşanmış olan baş ağrıları tolere edilse de bununla birlikte yaşanmış olan boyun ve göz ağrısı değişik hastalıkların emaresi olabilir. Bir çok şahıs yaşamış olduğu bu kısa süreli ağrılarının üstünde durmaya gerek duymaz sadece bilhassa boyun ağrıları ileride bazı fizyolojik hareketlerin kısıtlanmasına bile yol açabilir. Bu sebeple sabahları yaşanmış olan bu tip ağrılara kulak asılması ihtimaller içinde bir hastalığın teşhisinde oldukça önemlidir.

Sabahları Baş Ağrısı Sebepleri

başı ağrıyan adam

1. Yüksek gerilim

Hipertansiyon hastalarının çoğunlukla şikayetçi olduğu konuların başlangıcında sabahları yaşadıkları baş ağrıları gelir. Uyku esnasında yaşamsal fonksiyonlar minimum seviyede yürütülür ve vücut dinlenir. Bu sırada kan basınca da düşer. Bu da hipertansiyon hastalarının şiddetli bir halde baş ağrısıyla güne başlamasına niçin olur.

2. Gizli saklı depresyon

Depresyon hastaları isteksiz ruh halleri sebebiyle sabahları uyanmakta kuvvetli çeker, yine uykuya dalmak için kendilerini zorlarlar. Fazla uyuyunca baş ağrısıyla beraber depresyonu tetikleyen kaygı, stres benzer biçimde durumlar da meydana gelir.

3. Uyku apnesi

Uyku apnesi bulunan kişilerde yalnızca horlama şeklinde kolay emareler görülmez. Horlama vücudun tam anlamıyla dinlenmesine engel olan bir problemdir sadece uyku apnesi horlamadan daha tehlikeleri bazı semptomların ortaya çıkmasına yol açabilir. Uyku apnesinin kendini gösterdiği zamanlarda solunumda güçlük yaşanır ve hatta kısa süreliğine solunumun durması bile söz mevzusu olabilir. Ani bir halde gelişen solunumun durması durumu yada burnun uyku esnasında tıkanması beyne giden oksijen miktarının azalmasına niçin olur. Solunum durması yaşayan kişilerde sabahları meydana gelen baş ağrılarının sertliği yoğun olur. Hem vücudun yeteri kadar dinlenememesi hem de beynin bitkin olması güç içinde de bu ağrıların tekrarlamasına niçin olabilir. Kişinin yaşamsal fonksiyonlarını tehdit edecek şekilde ortaya çıkan bu ağrılar uykudan uyandıran baş ağrısına dönüşebilir. Bu ağrıların sebep olduğu uykusuzluk, bitkinlik benzer biçimde durumlar ise yaşam standardını negatif yönde etkileyen başlıca faktörlerdir.

4. Stres ve fena yaşam

Birçok hastalığın tetiklenmesinde oldukça mühim bir yere haiz olan stresin sabah yaşanmış olan baş ağrılarının üstündeki tesiri de büyüktür. Strese alkol, sigara benzer biçimde fena alışkanlıklar da eşlik ediyorsa vücut devamlı bir bitkinlik halinde olur. Sigara, alkol şeklinde maddelerin içinde bulunan kimyasallar ve toksin maddeler vücudun işlevlerini sekteye uğratır. Vücut, bu toksin maddeleri bir an ilkin uzaklaştırmak adına daha çok efor sarf eder, normalin üstünde yorulur. Bu da dolaylı olarak uykuda geçirilen sürenin artmasına niçin olur. Bu yaşam tarzına bağlı olarak geç uyanınca baş ağrısı çekmek de kaçınılmaz olur. Dokuz saatten fazla uyumak beyinde serotonin hormonunun seviyesinde azalmaya niçin olur. Bu da kan akışını yavaşlatır ve baş ağrılarını ortaya çıkarır.

5. Endorfin hormonu

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin seviyelerindeki düzensizlikler beyne giden damarlarda daralmaya ve sıkışmaya niçin olur. Bu da sabahları şiddetli bir halde yaşanmış olan baş ağrılarını doğurur. Öte taraftan bir süre sonrasında sertliği artan bu ağrıların gözlerde de tesir göstermesi beklenir.

Sabahları Boyun Ağrısı Sebepleri

boynu ağrıyan kadın

1. Boyun düzleşmesi

Anatomimiz gereği omurgamızın belirli bir duruşu vardır. Omurganın duruşunu destekleyen ve omurga kemiklerinin içinde bulunan kauçuk özellikteki diskler, vakit içerinde meydana getirilen yanlış hareketler sonucu yırtılmaya, kaymaya adım atar. Bu da boyun düzleşmesini meydana getirir. Gece hareketlerin kontrolü sağlanamadığı için gün içinde yapılmasından kaygı duyulacak hareketler gece bilinçsiz bir halde yapılabilir. Bu da boyun ağrılarının gece vakitlerinde daha sık yaşanmasına niçin olur. Boyun ağrıları sıklaştığı takdirde uyku düzeni bozulur, geceleri şiddetli bir boyun ağrısıyla beraber uyanılır. Kolayca tedavi edilebilir düzeyde boyun düzleşmesi problemi yaşayan hastalarda bu durum görülmeyebilir.

2. Tutukluk

Boyun hareketlerinin kısıtlanmasına neden olan tutukluk, en sık görülen boyun ağrısı sebeplerindendir. Genel anlamda tutukluk uyku esnasında daha oldukca huzursuz eder. Eğer tutukluğun sebebi fizyolojik bir durum ise sabahları şiddetli bir boyun ağrısıyla beraber uyanılır. Sadece bu süreçte boyun ağrılarının süresi ehemmiyet taşır. Eğer kısa süreli bir boyun ağrısı ise kaygı edilmesine gerek kalmamıştır.

3. Uygun olmayan yastık

Genel anlamda her insanın kendini rahat hissettiği yastık sertliği ve yüksekliği farklıdır. Bunun için bir ölçü ya da tanım vermek doğru olmaz. Fakat yastık yüksekliği boyun ile omuz arasındaki mesafeyi kapatacak şekilde olmalıdır ki kafanın ağırlığı boyun ve omuza binmesin. Eğer değişik bir sıhhat problemi sebebiyle boyun ağrıları yaşanıyorsa gece uyurken boyun hareketlerini kısıtlayan bir yastık tercih edilmesinde yarar var.

Sabahları Göz Ağrısı Sebepleri

gözü ağrıyan kadın

1. Göz tansiyonu

Göz tansiyonu yediden yetmişe herkeste görülmesi olası bir hastalıktır. Sadece genel anlamda belirtilerinin önemsenmemesi sebebiyle erken dönemde fark edilemez. Görme kalitesinin neredeyse tamamen bozulmasıyla beraber doktora başvurulur. Aslen bu da hastalığın kurnaz bir halde ilerlediğini gösterir. Geç teşhis edilmesiyle beraber de tedavi güçleşir. Gözde bulunan sinirler genel anlamda tahrip olduğundan bilhassa gece uzun devam eden karanlıktan çıkıp sabahın ilk ışıklarıyla gözün odaklanmaya çalışmasında şiddetli göz ağrıları görülür.

2. Göz yangısı

Göz oldukça duyarlı ve oldukça elemanlı bir yapıya haizdir. Eğer göz küresinin beyaz kısmında ya da göz kapağının içini kaplayan zarda bir sebepten dolayı enfeksiyon gelişmiş ise sabahları bu problemler sertliğini artırır. Bu enfeksiyonlar genel anlamda mevsim geçişlerinde göz alerjisi bulunan kişilerde görülür. Mevsim geçişlerinde yaşanmasının haricinde kimi zaman de gözle teması olan cisimlerden de enfeksiyon kapılabilir. Bilhassa hanımefendilerin silmeden uyuduğu makyaj ürünleri göz yangısının hanımlarda çoğunlukla görülmesinin sebebidir.

3. Göz kuruluğu

Gözyaşı bir tek duygu durumunu belli etmez. Gözyaşı bununla birlikte göz içindeki mikropların devamlı olarak dışarı atılmasına ve steril bir ortam oluşmasına da destek sunar. Göz kuruluğu problemi yaşayanlar geceleri nesneleri bulanık bir halde görürler. Bununla birlikte gözde batma hissi de yaşanır. Göz gece uyku esnasında görme yetisinin harekete geçmesine gerek duymadığı için geceleri daha rahat uyunur sadece sabah uyanıldığında aynı şiddetle batma, yanma ve ağrı hissi yaşanması muhtemeldir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Ve Mutlu Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ? başlıklı makalemizde Doğru, götürsün ve Gün hakkında bilgiler verilmektedir.

Sabah Uyanınca Baş Ve Boyun Ağrısı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Katlı Kesim Saç Modelleri Tarihteki En Popüler Ve Başarılı Film Serilerinden Jurassic World’ün Devam Filmi: ”Jurassic World: Yıkılmış Krallık” Abiye Topuz Saç Modelleri 2018 Saç Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur ? Döllenme Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır ? Sigara Kanser Yapar Mı?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır