Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı

Ana Sayfa » Güncel » Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı

Ramazan ayının gelişiyle birlikte, oruç tutanların beslenme şekli değişim gösterir. Bu ayda günde 3 ana öğün olan beslenme düzeni, günde 2 ana öğüne düşer oysa Ramazan ayında vücudun gereksinimleri değişmez. Vücut direncinin düşmemesi ve sağlığın bozulmaması için Ramazan ayında sıhhatli beslenmek önemlidir. 

Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Rejim Kısmı’nden Dyt. Aysu Aydın, Ramazan ayında sıhhatli beslenme hakkında informasyon verdi.

Sahurda gıda kıymeti yüksek gıdalar tercih edilmeli
Ramazan ayında sahur günün ilk öğünüdür ve önemi yüksektir. Gece yatmadan ilkin yiyecek yiyecek yada gece kalkıp yalnız su içip yatmak sakıncalıdır. Şundan dolayı bu tip beslenme, ortalama 15 saat olan açlığı, averaj 18–20 saate çıkarmaktadır. Bu durumda kas yıkımı olarak, metabolizma yavaşlamaktadır. Emarelerde ise; günlük hareketlerde yavaşlama, uyku isteği, baş ağrısı, halsizlik görülmektedir.

Kan şekerini hızla yükselten besinler yerine posa miktarı fazla olan besinler tercih edin
Vücudun temel gereksinmelerinden birisi de sıvı alımıdır. Oruç tutan kişilerde günlük sıvı ihtiyacı gün içinde tüketilemediği için karşılanamaz. Susuz vücut; bitkinlik, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde güçlük, sersemlik ve ısı hissine niçin olmaktadır. Bunun için muhakkak sahurda yatmadan ilkin, uyanınca, iftar öncesi, iftar sonrası yatana kadar sıvı tüketimini dikkatsizlik etmemek gerekmektedir.Sahurda yapılacak en güzel öğün kahvaltıdır. Kaliteli bir protein içeriğine haiz yumurtanın tok tutma özelliği vardır.Yumurta, peynir, yağlı tohumlardan ceviz, ekmek, bolca yeşillik ,süt benzer biçimde çeşitlilik artırılabilir.

İftar ile sahur içinde sıvı ihtiyacınız olan şeyi karşılayın
Uzun devam eden bir açlık sürecinin (15-16 saat) peşinden tek öğünde ve daha hareketsiz olunan saatlerde yüksek miktarlarda gıda tüketilmektedir. Bu durum sindirim ve dolaşım sistemi bozuklukluklarına, metabolizma hızının düşmesine, harcanan günlük enerjinin azalmasına yol açmaktadır. Süratli yiyecek yiyecek ve gıdaları iyi çiğnemeden tüketmek gene bu zamanda en sık görülen problemler olan gaz ve hazımsızlığa niçin olmaktadır.Yetersiz sıvı, bu dönemlerde genel anlamda konstipasyon öteki bir değimle kabızlık riskini de artırmaktadır. Bu sebeple de iftar saatinden sahur bitimine kadar minimum 12- 14 bardak sıvı alınması şarttır. Sahurda 3-4 tane taze kayısı tüketilmesinde ise yarar vardır.

İftarda dikkat edilmesi gerekenler;
• Ufak bir başlangıçla iftarımızı açılmalı. (ilk olarak 2 bardak su üstüne 2 hurma)
• Ilık bir çorba iftar sofralarının vazgeçilmezi olarak tüketilmeli.(1 kase çorba içildikten 5 dk sonrasında ana yemeğe geçilmeli)
• Ana yiyecek; ızgara yada haşlama olacak şekilde et, tavuk yada balık yiyecekleri olmalı. Ana yemeğin yanında kesinlikle 1 kase yoğurt yada 1 bardak ayran yada 1 kase cacık tüketilmeli.
• Yemeğin yanında 1 yada 2 dilim esmer ekmek alınmalı. 1 dilim esmer ekmek yerine 1/8 pide yenilebilir.
• Pişmemiş sebze kucak kucak tüketilmeli. Pişmemiş sebze lif ihtiva eder tokluk sağlar.
• Yağlı ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durulmalı.
• Çay ve kahve susuzluk yaratacağı için fazlaca fazla tüketilmemeli.
• Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmeli sadece haftada 1-2 kez olmalı.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Ve Mutlu Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ? başlıklı makalemizde Doğru, götürsün ve Gün hakkında bilgiler verilmektedir.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Katlı Kesim Saç Modelleri Tarihteki En Popüler Ve Başarılı Film Serilerinden Jurassic World’ün Devam Filmi: ”Jurassic World: Yıkılmış Krallık” Abiye Topuz Saç Modelleri 2018 Saç Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur ? Döllenme Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır ? Sigara Kanser Yapar Mı?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır