Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Protein Eksikliği Kadın Hastalıklarına Neden Oluyor!

Ana Sayfa » Güncel » Protein Eksikliği Kadın Hastalıklarına Neden Oluyor!

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, bayanların çoğunlukla şikâyet etmiş olduğu saç dökülmesi, ciltte erken kırışıklıklar, tırnaklarda zayıflama, ödem şeklinde sorunların protein eksikliğinden kaynaklanabileceğini belirterek, “Sık sık hastalanıyorsanız, hafifçe bir serinlik ya da rüzgârdan sonrasında hapşırmaya başlıyor, spor salonunda birazcık fazla çalışsanız dönüşte halsizlik, bitkinlik, hafifçe ateş ve kırıklık hissediyorsanız, aman diyelim ve günlük protein tüketiminizi gözden geçirin, bağışıklık sisteminizi zayıf düşürmeyin” dedi. Tamer, protein tüketimi mevzusunda mühim uyarılarda bulunmuş oldu

Protein Vücudunuz İçin Yaşamsal Öneme Haiz

Protein vücudumuzda sudan sonrasında en oldukca bulunan maddedir. Kaslar, kemikler, eklemler, cildimiz, saçlarımız, iç organlarımızın pek fazlaca kısmı, neredeyse vücudumuzun her parçasında protein bulunur. Kanda oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında da, bağışıklık sistemimizin mühim hücrelerinde de, sindirim sistemimizdeki enzimlerin fonksiyonel kısımlarında da proteinler yer alır. Egzersiz icra eden insanların, hem egzersiz esnasında hem egzersiz sonrasında kaslarında ortaya çıkan hasar ve onarımlar için proteine gereksinimleri vardır.

Vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en ufak yapı taşları da aminoasitlerdir. Spor meydana getiren ve kaslarını çoğaltmak, güçlendirmek isteyen pek oldukca şahıs için aminoasit kelimesi tanıdık gelebilir. Fakat her aminoasit aynı değildir, her birinin değişik görevleri olduğu şeklinde tüketilmeleri ile ilgili farklılıklar da vardır. Esansiyel aminoasit dediğimiz grup, kesinlikle her gün diyetimizde bulunması ihtiyaç duyulan proteinlerdir. Onlar olmadan kaslarımızın güçlenmesi bir yana vücudumuzun muntazam emek vermesi bile mümkün olmaz. Bilhassa hayvansal proteinler ile süt ve süt ürünleri esansiyel aminoasit açısından varlıklı kaynaklardır.

Bayanların Proteine İhtiyacı Var

protein eksikliği

Tertipli spor meydana getiren hanımefendilerin da minimum erkekler kadar tertipli protein almaları gerekiyor. Protein tüketmek ya da protein desteği denince akla derhal kas yığını erkekler gelmemeli. Tertipli egzersiz icra eden, vücudunun sıkı olmasını arzulayan, sağlığına ehemmiyet veren bayanların her gün vücut ağırlıklarının kilogramı başına minimum 0.8 gram protein tüketmeleri gerekiyor. Eğer orta ya da daha yüksek aktivitede spor yapıyorsanız bu miktarı kilo başına 1,2 ila 1,5 gr düzeylerine çıkarabilirsiniz.

Vücudunuz Protein İhtiyacını Belli Eder

Aslen tertipli ve sıhhatli beslendiğinizi düşünüyor olsanız bile kimi zaman vücudunuz size daha çok proteine ihtiyacı olduğuna dair işaretler gönderebilir. Mesela bayanların oldukça çoğunlukla şikâyetçi oldukları saç dökülmesi probleminin sebeplerinden birisi de yeterince proteinden varlıklı beslenmemek olabilir. Aynı şekilde ciltte ortaya çıkan esneklik sorunları, erken kırışıklıklar ve tırnaklarda zayıflama şeklinde durumlar da sizin daha çok proteine ihtiyacınız bulunduğunu gösteren bir işaret olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Sık sık hastalanıyorsanız, hafifçe bir serinlik ya da rüzgârdan sonrasında hapşırmaya başlıyor, spor salonunda birazcık fazla çalışsanız dönüşte halsizlik, bitkinlik, hafifçe ateş ve kırıklık hissediyorsanız, aman diyelim ve günlük protein tüketiminizi gözden geçirin, bağışıklık sisteminizi zayıf düşürmeyin.

Hanımlarda sık rastlanan bir şikâyet de vücudun ödem toplamasıdır. Aslına bakarsak ödem, bir çok süre kafi proteine haiz olmayan hücrelerden, hücreler arası ortama sızan sıvının yer çekimi etkisiyle bazı bölgelerde, örneğin ayak bileklerinde toplanmasıdır. Kafi protein alımı, bu sıvının dışarı sızmasını engelleyebilir ve ödemden kurtulmanıza bir çözüm getirebilir.

Aşırı Protein Tüketimine De Dikkat Edin

protein eksikliği

Aşırı protein tüketimi hiçbir soruna çözüm değildir, bunu da unutmamalı! Bilhassa aşırı oranda kırmızı et tüketimi, hem de yağlı olursa kolon kanseri benzer biçimde bazı durumlara da yol açabilir. Aman diyelim, her gün tertipli olarak ve tüm öğünlere yayılmış şekilde kafi ve kaliteli protein tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin. Eğer fırsat ya da süre eksikliği yaşıyorsanız, o vakit da güvenilir markaların size uygun protein desteklerinden yararlanmanız da sakınca yok. İster içeceklerinize, isterseniz yoğurt yada sütlü tatlılarınıza ilave ederek daha da leziz seçenekler yaratabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni BMW i3 Ve i3s İncelemesi Ve Fotoğrafları başlıklı makalemizde Yeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Protein Eksikliği Kadın Hastalıklarına Neden Oluyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Almanya Hamburg Gezi Rehberi | Seyahat Önerileri Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir ? Diyet İçecek Ve Yapay Tatlandırıcılardan Uzak Durun ! Konya Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler | Otel Tavsiyeleri 4 Bin Kişinin Öldüğü Dünyanın En Büyük Depremi Hamburg Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler | Kalınacak Oteller

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: