Profesyonel Fotoğrafçılık İçin Mükemmel Işık Düzenlemeleri

Ana Sayfa » Foto Galeri » Profesyonel Fotoğrafçılık İçin Mükemmel Işık Düzenlemeleri
Kaliteli Işıkta Fotoğraf Çekimi
Hangi ustalaşmış fotoğraf makinesi ya da dijital fotoğraf makinesini kullandığınızdan bağımsız olarak bazı ışık kuralları var. Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle açık alanlarda çekeceğimiz fotoğraf sayısı da bir o denli artış gösteriyor. Açık alanda çekilen görünüm, tabiat vb. fotoğraflar hem göze bir açıklık hem de düşüncelerimizde bir sakinlik bırakıyor. Bu fotoğrafların da standardını arttırmak için belli başlı ışık düzenlemeleri yapılması gerekir.
Bilhassa içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde ve kışın örtüsünü üstünden attığımız bahar aylarında güneşin geliş açısındaki bazı değişimler kaliteli ışık süresini kısaltabilir. Bu durum da fotoğrafların netliğinde ve aydınlığında bir ekip olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Fotoğrafçı flaş,pozlandırma,dinamik aralık, dinamik aralık parametreleri ve sensör özellikleri benzer biçimde durumları denetim altına alabilirse ışık koşullarının elverişli olmadığı durumlarda da etkisinde bırakan fotoğraflar çekebilir.
Ustalaşmış fotoğrafçı ya da amatör fotoğrafçı olun fark etmez. Canon fotoğraf makinesi ya da Fujifilm kullanın ya da kullanmayın. Markadan da bağımsız bir gerçek vardır: Bahar ve yazları güneş ışınlarının dinamik aralığı ve kontrastının yüksek olması sebebiyle sadece günün sonuna doğru kaliteli fotoğraflar çekebiliriz. Bu sebeple bu mevsimlerde ışığın geliş yönlerikontrast, pozlandırmadinamik aralıkflaş vb. destek araçların kullanımı, makinenin sensör özellikleri, raw formatı, dinamik aralık parametreleri şeklinde fotoğrafçılık alanında büyük öneme haiz terimlerin bilinip doğru kullanılması fotoğraflarınızın standardını kat be kat arttıracaktır.profesyonel kameraIşık oyunları

Coğrafyanın Fotoğraf Üstündeki Büyük Oyunu

Güneş ışıklarının geliş açısının değişimi fotoğrafın çekileceği yerin enlemi, senenin hangi gününde ve hangi saatinde nerede olduğunuza bağlı olarak değişim izah edebilir. Dünyanın eksen eğikliğinin 23 derecelik bir açıda olmasından dolayı çeşitli enlemlerde ve günlerde güneş ışıklarının geliş açısı büyük farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple içinde bulunmuş olduğu coğrafyanın ışık özelliklerini bilip bu bilgilere nazaran hareket eden bir fotoğrafçı öteki fotoğrafçılara bakılırsa 1-0 öndedir.

Türkiye’nin coğrafi koordinatları 36-42 aşama şimal enlemleri ve 26-45 doğu boylamları içinde yer verilmiştir. Bu sebeple güneş ışıklarının geliş açısının en dik olduğu yer ve vakit 21 Haziran saat 13:00’te 36. enlemdeki Akdeniz( 77 aşama) iken;  aynı tarihte 42 aşama enlemde bulunan Sinop  İnceburun’da ise bu açı 70 derecedir.

Yukarıda verilen bu informasyon baz alınarak, söyleyebiliriz ki Türkiye’de ideal fotoğrafik ışık olarak kabul edilen 30 aşama ve altındaki ışık kış mevsiminde rahat bir halde kullanılabilir. Bununla beraber ekinoks tarihlerinde ( 21 Mart- 23 Eylül)  07:05-10:00 saatleri arasın, öğleden sonrasında da 16:30-19:17 saatleri arası fotoğraf çekimi için uygun aralıklardır. 21 Haziran’da ise 05:32-08:15 saatleri arası, öğleden sonrasında ise 17:45-20:39 saatleri arası fotoğraf çekimi için uygun aralıklardır.

profesyonel fotoğraf makinesi

Yazın Gün Batımında Işık Ayarları

Peki niçin güneş ışınlarının geliş açısı 30 derecenin altında ideal iken 30 derecenin üstünde niçin ideal kabul edilmiyor? Fotoğrafçılar için büyük ehemmiyet belirten suni ışık saatleri birçok fotoğrafçının çekim planlarını bu ışık zamanına gore düzenlemesine sebep olmuştur.Peki niçin yatay ışık bu kadar mühim bir detay? Sebepleri şu şekilde belirtmek mümkün:” Güneş ışınlarının rengi gün doğumu olan kırmızıyla adım atar ve günün ilerleyen saatlerinde koyu sarının tonlarına ve açık sarıya doğru bir değişim gösterir. Gün ilerledikçe ışığın aydınlığı doğrusu pozometrenin ölçeceği ışık miktarının azalmasıyla kontrast ve dinamik aralık daha düşüktür. Bu sebeple fotoğraf makinesinin sensörünün dinamik aralığı eksilme( azca yada fazla pozlama ile bilginin tümden yok olması) olmadan kaydedebilir.  Özetlemek gerekirse fotoğraflarınız tüm açık ve koyu tonların bilgileri görünür. Bununla birlikte bu ışıkların yönü ara tonların zenginliğini ve derinliği kuvvetlendirir. Pozlandırma hatası da oldukça düşüktür. Özetlemek gerekirse yatay ışık saatleri aydınlığın,rengin, yönün,dinamik aralığın, kontrast farkının uygun olduğu saatlerdir.”

Doğru Süre, Doğru Yer, Doğru Işık

Fotoğraf çekimlerinin devamlı kusursuz olması mümkün değildir. Bilhassa, gündüzlerin oldukça uzun geçmiş olduğu bahar ve yaz mevsimlerinde ışığın dik açıyla geldiği vakit dilimlerinde fotoğraf çekimi, fotoğrafçıyı bir hali zorlayacaktır. Gün içinde hatta mevsimsel değişikliklerde güneş ışınlarının özellikleri, çeşitli atmosferik ortamlar ve açının artması vb. faktörlere bağımlı olarak değişim göstermektedir. Eğer içinde bulunulan ortamın ışık miktarı artarsa( aydınlığı) mevzunun dinamik aralığı da bu artışla orantılı olarak değişim gösterir. Bu durum da pozlama açısından belli başlı problemlere niçin olabilmektedir. Doğru pozlamanın püf noktası mevzunun dinamik aralığının fotoğraf makinesinin dinamik aralığı içinde bulunmasıdır. Bu şart sağlandığında azca yada fazla pozlama yapılmadan kaliteli fotoğraflar çekilebilir.

Dinamik aralığı belirleyen iki unsur vardır: mevzunun üzerine gelen ışık ve değişik yüzeylerden yansıyan ışık. Mevzunun üstüne gelen ışık dinamik aralıkta daha belirleyici bir rol oynamaktadır. Güneş ışınlarının olduğundan daha dik açıyla geldiği saatler, yatay açıyla geldiği saatlere nazaran daha çok ışık ihtiva eder, bunun sonucunda da daha yüksek bir dinamik aralık oluşur. Dinamik aralık güneşli açık bir günde yüksek; puslu,tozlu ve nemli bir günde düşüktür. Işığın geliş yönü de dinamik aralık değerinin değişmesinde büyük bir rol oynar. Işığı arkanıza aldığınız cephe ve yatay ışıkta dinamik aralık düşükken; ters ışıkta yüksektir. Hem de ışık kaynağının kadrajın içinde bulunmuş olduğu her şartta dinamik aralık yüksektir.

canon fotoğraf makinesi

Dijital fotoğraf makinenizin ayarlarını ışığa nazaran değiştirmeniz gerekir

Çekim yaptığınız fotoğraf makinesinin dinamik aralığı fotoğrafı çekilen mevzunun dinamik aralığını kapsayacak bir biçimdeyse pozlama mevzusunda bir sorunla karşı karşıya gelme ihtimaliniz oldukça düşük. Fakat bu durumda da yüksek kontrast sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yüksek kontrastta ara ton kıymeti oldukça düşüktür. Fotoğrafı çekilecek mevzunun özelliğine bakılırsa ara tonların olması istenmeyebilir; fakat genel anlamda fotoğrafta ara tonların görülmesi istenir. Bir görüntüdeki en açık aydınlık kıymet ile en koyu aydınlık kıymeti arasındaki oransal kıymet kontrastı oluşturur. Kontrastta ara ton kıymeti olması gerekmez.

Yüksek kontrast,dik açılı ve de aydınlanmanın oldukça yüksek olduğu ışıkların sebep olduğu veri kaybı ve pozlama sorunların çözümünde çeşitli metotlar kullanılıyor. Bu metotlardan biri HDR ( High Dynamic Range) olarak bildiğimiz, çoğunlukla aynı mevzunun değişik bir halde pozlanmış bir seri fotoğrafının yazılım vesilesiyle işlenmesi ve tonlanması tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknik yardımıyla,sensörün dinamik aralığını aşan kontrastı yüksek mevzuyu kullanılabilir ton aralığına indirebilirsiniz. Bir öteki yöntem ise poz taraması yapmak. Eğer seçtiğiniz alanın pozlanmasında kararsızlıklar yaşıyor ve konunuzda yüksek dinamik problemi var ise poz taraması yapmak size destek olacaktır. Tarama yapmak için diyaframı ve çekim hızını kullanabilirsiniz. Bununla beraber uygun mevzunun poz taraması gerçekleşmişse sonrasında HDR tekniğini kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın Merkezi İstanbul'da Gezilecek Yerler Listesi başlıklı makalemizde istanbul sea life akvaryum, istanbulda gezilecek doğal yerler ve istanbulda gezilecek yerler anadolu yakası hakkında bilgiler verilmektedir.

Profesyonel Fotoğrafçılık İçin Mükemmel Işık Düzenlemeleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Meyve Detoksu Tarifleri

Meyve Detoksu Tarifleri 22 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bebegen Bebek Giyim Ve Kıyafetleri Büyük Şehirlerden Uzak Sakin Bir Yaşam İçin En Doğru Adres! Feng Shui Dekorasyon Kuralları Saç Bakım Maskesi Suna Dumankaya 2018 Saç Modelleri Kadın Dışarıda Yemek Yemek Kilo Yapar Mı ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır