Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Probiyotikler Stresi Azaltıyor

Ana Sayfa » Güncel » Probiyotikler Stresi Azaltıyor

Probiyotikler sıhhat açısından yararlı canlı mikroorganizmalar. Probiyotik bakterilerin, öteki bakterilerin aksine, vücuda zarar vermediğini ve vücuda çeşitli şekillerde yardım ettiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Rejim Uzmanı Özge Yüksel “Probiyotiklerin çeşitli gıdaların sindirilmesinden, bedenimize yararlı kimi maddelerin üretimine kadar, oldukça çeşitli işlevleri var. 

Ayran, süzme peynir, yoğurt, lahana turşusu, kefir şeklinde gıdalarda naturel olarak bulunurken son zamanlarda bazı gıdaların içine de eklendikten sonra kapsül formunda tüketilebiliyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Probiyotik gıdaların her gün tertipli olarak tüketilmesi icap ettiğini vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Rejim Uzmanı Özge Yüksel günde 1 ya da 2 bardak kefir ya da probiyotik yoğurdun probiyotik ihtiyacını karşılamaya yettiğini belirterek “Stresli olunan dönemlerde bağırsaktaki probiyotik bakterilerinin sayısı azalır. Dışarıdan alınan probiyotik ürünler (yoğurtlar) bu bakterilerin sayısının artmasına ve bağırsak sisteminin tertipli çalışmasına sebep olur” dedi.

30 gün probiyotik tüketimi ruhsal sorun seviyesini azaltıyor
Son zamanlarda bilim adamlarının probiyotiklerin kaygı ve depresyon tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını araştırdıklarını söyleyen Beslenme ve Rejim Uzmanı Özge Yüksel “Probiyotiklerin beyni iyi mi etkilediği hemen hemen belirgin değil sadece probiyotiklerin bağışıklık sistemini etkileyerek beyni etkileyebildiği söyleniyor (stres, anksiyete).

İngiltere’de meydana getirilen 45 kişilik bir çalışmada probiyotik kullananlar ve kullanmayanlar bilgisayar testi kullanılarak değerlendiriliyor. Bu testte probiyotik kullananların kullanmayanlara bakılırsa negatif bilgilere daha azca dikkat etmiş olduğu pozitif bilgilere ise daha çok dikkat etmiş olduğu görülüyor. Benzer tesir depresyon ve kaygı durumunda ilaç kullananlarda da görülüyor. Fransa’da meydana getirilen bir çalışmada ise 30 gün süresince probiyotik kullananların ruhsal sorun seviyelerinin azaldığı görülüyor.

Meydana getirilen bir başka çalışmada ise 1 ay süresince probiyotik takviyesi alan adam bireylerin tüketmeyenlere bakılırsa kendilerini daha azca stresli hissettikleri, bununla beraber bu bireylerin kan değerlerindeki stres durumunda artan kortizon seviyesinin daha azca olduğu gözlemleniyor. Kısacası tam tesiri belli olmasa da uzun soluklu probiyotik kullanımının stres ve kaygıyı azaltabileceği söylenebilir” açıklamasında bulunmuş oldu.

Probiyotikler ve probiyotik yoğurtların yararları

*Sindirim hastalıklarına iyi gelir. Bilhassa enfeksiyonlara bağlı ishalin ve antibiyotiğe bağlı oluşan ishalin önlenmesinde, irrite bağırsak sendromunda ve inflamatuar bağırsak hastalığında kullanılabilmektedir.
*İshal durumuna iyi geldiği benzer biçimde bağırsak florasını düzenlemiş olduğu için kabızlık durumunda da kullanılabilmektedir.
*Egzema ve alerjik rinit benzer biçimde alerjik reaksiyonların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabilmektedir.
*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu yüzden soğuk algınlığına yakalanmamak için tüketilebilmektedir.
*Diş çürüğü, diş eti hastalıkları benzer biçimde çeşitli ağız sağlığı sorunlarında da kullanılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? başlıklı makalemizde baş, Cilt ve Edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Probiyotikler Stresi Azaltıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Porto Şarabının Ünlü Olmasının Sebebi Nedir ? Porta Şarabı Kaç Para ? Hurma Diyeti ile 1 Haftada 3 Kilo Vermek Mümkün Porto Gezilecek Yerler Listesi | Porto Gezi Rehberi Örgülü Salaş Topuz Saç Modelleri 2018 Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ? Türkiye İle Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: