Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Porto Gezilecek Yerler Listesi | Porto Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Güncel » Porto Gezilecek Yerler Listesi | Porto Gezi Rehberi

Duoro nehri fotoğrafı Porto

Portekiz Porto’ya Sıcacık Bir Giriş ve Dev gibi Porto Seyahat Rehberi

Porto gezilecek bölgeler sıralamasıne göz atmadan ilkin, merakınızı giderelim ve küçük detaylarla başlamış olalım ilk olarak. Renkli evleri daracık sokaklarıyla 2017’de Avrupa’nın en iyi destinasyonu şeçilen Portekiz Porto, merak uyandırıyor ve keşfedilmeyi bekliyor. Her sokağı ayrı bir güzelliğe açılıyor. Limana oluşturulan sokakları ayrı bir güzel. Taş köprüleri, zamanı yapıları, dere manzarası, ferforjeli renkli balkonlu evleri, Porto şarabı ile 1996’da UNESCO Dünya Mirası Sıralaması‘nde kendisine yer bulmuştur. Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro nehrinin ağzında bulunan Portekiz Porto, Portekiz’in başkenti Lizbon‘dan sonrasında, ülkenin ikinci büyük şehridir. Çağdaş ve zamanı yapılarıyla, sıcacık insanlarıyla etkileyen şehre bir kere ulaştıktan sonra tekrardan gelmek isteyeceksiniz. Ülkenin tecim merkezi konumunda bulunan Porto, şarap üretimiyle geçmişten günümüze dek önemini korumuştur.

Yalnız bu yukarıda saydıklarımızdan değil, ince kumlu plajları ve masmavi denizi ile değişik bir gezgin kitlesini de kendisine fanatik bırakmış ve bu sebeple her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir.

Porto gece manzarası

Duoro nehri süresince uzanan topraklarda yetişen üzümlerden elde edilmiş Porto şarabı, 15.yy’dan günümüze dek hususi durumunu korumuştur ve 18.yy’da çıkarılan kanunla koruma altına alınmıştır.

Porto, bununla beraber aşk ve romantizm kelimelerini çağrıştırır. Şarap, Portekiz müziği Fado, Douro’nun insanı ozan meydana getirecek kadar güzelliği, durgunluğu ve bununla beraber refah vermesi, masmavi okyanusun adeta göz kırpması, sahil şeridi en düz insanı bile duygusal yapabilir, aman dikkat.

Porto gezilecek bölgeler sıralamasıne bakmadan ilkin aşağıdaki video’yu seyredebilirsiniz.

Porto Şarabı

Mevzu uzun, öyleki ki Porto’ya bir tek “Porto Şarabı”almak için gelen sayısı bir fazlaca fazla. İstatistiklere de bakılırsa Porto şarabı Google’da fazlaca aranmış, o yüzden bu mevzuyu atlamayalım dedik. Mevzuyla ilgilenenleri o süre “Porto Şarabı” yazımıza alalım.

Porto Duoro Vadisi üzüm bağları

Porto Duoro Vadisi, üzüm bağlarının olduğu ve şarap yetiştiriciliği için mühim bir yerdir.

Portekiz Porto Nerede?

Portekiz’in kuzeyinde Rio Duoro Nehrinin ağzında yer edinen Porto, başkent Lizbon’dan sonrasında ülkenin ikinci büyük şehridir. Bilhassa Dom Luis köprüsü şehrin mühim simgelerindendir.

Porto’ya Iyi mi Gidilir?

Porto’ya İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile haftanın her günü direkt uçuşla 5 saatte gidebileceğiniz şeklinde TAP Portugal, Lufthansa, KLM, Iberia ve British Airways ile aktarmalı olarak 7 saatte de gidebilirsiniz.

Porto’ya 15 km uzaklıkta bulunan Porto havaalanı olan Francisco de Sá Carneiro Havalimanı‘na indikten sonrasında taksi, otobüs ya da metro ile averaj otuz dakikada merkeze ulaşabilirsiniz.

Öteki yol olarak da Lizbon’a gelebilir, oradan karayolu ya da demiryolu ile Porto’ya 3 saatlik bir yolculukla gelebilirsiniz.

Porto Kent İçi Ulaşım

Portekiz Porto, ulaşımı kolay bir kent. Öncelikli yapmanız ihtiyaç duyulan bir andante karta haiz olmak. İçine para yükleyip, birkaç şahıs ortak kullanırım deme şansınız maalesef  yok. Kontroller oldukca sıkı yapılıyor ve eğer yakalanırsanız 100 Euro cezası var. Fakat Porto kent merkezine geldiğinizde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz aslına bakarsanız, fazlaca büyük bir kent değil ve Porto gezilecek bölgeler birbirine yakın.

Porto’ya Ne Süre Gidilir?

Porto sıcak bir iklime haiz, bu şehre asla kar yağmıyor, fakat okyanus esintisi kar soğuğunu aratmıyor. Okyanusta yüzmeyi deneyimlemek isterseniz yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Bilhassa Haziran ayında kutlanan Porto’ya özgü festivale de katılabilirsiniz. İlkbahar ve güz ayları rahat rahat yürüyerek keşfedebileceğiniz zamanlardır.

Porto Hava Durumu

Genel olarak Akdeniz ikliminin hakim sürdüğü şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık geçiyor. Porto hava durumu, Akdeniz iklimine paraleldir.

Porto Gezilecek Bölgeler

1. Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı)

Porto’ya geldiğinizde ilk olarak kent merkezinden gezinize başlamanız gerekiyor. Aslen oldukça büyük bir kent değil, fakat gezilecek birçok yer var. Merkeze ulaştıktan sonra heryere yürüyerek ulaşabilirsiniz, bundan dolayı gezeceğiniz bölgeler birbirine yakın mesafede. Kısaca bu şehirde ulaşım için oldukça para harcamayacaksınız. Şehrin en büyük meydanı festival, etkinlik ve kutlamaların yapıldığı hem de Portoluların da buluşma noktası olan Avenida dos Aliados meydanı ya da Aliados meydanı, Porto’nun en meşhur meydanı olarak kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında geliyor. Alışveriş yapabileceğiniz birçok hediyelik eşya dükkanı da görmeniz mümkün. Benim projem aralık ayında başladığı için şehirdeki Christmas çoşkusuna denk geldim. Yılbaşı için meydana ışıklı bir çam ağacı ve salıncaklar yerleştirmişlerdi. Bu salıncakların üstüne ışıklı tabelalar ile Porto, Amor, Familia vs yazılmıştı. Ve hakkaten fazlaca sempatik gözüküyordu.

Avenida dos Aliados Porto

Aliados meydanı, Porto’nun kalbinin attığı yerdir.

2. Douro Nehri ve Cais da Riberia (Riberia Bölgesi)

Porto denince akla gelen ilk yerlerden birisi de meşhur Douro nehri ve Dom Luis Bridge olmalı. Douro, fazlaca büyük bir dere ve İspanya’dan başlayıp, Porto’dan Atlas okyanusuna dökülüyor. Bununla beraber şehri Porto ve karşı tarafta kalan Gaia şehri olarak ikiye ayırıyor. Porto kısmı, Riberia bölgesi olarak anılıyor. Ek olarak burası Unesco Dünya mirası sıralamasında içeriyor. Bir sürü renkli evler ve alt tarafında Douro nehrine karşı dizilmiş birbirinden lüks restoran ve kafeler bulunuyor. Tahmin edersiniz ki Duoro nehrine karşı dizilmiş olan bu restoranlar pahalı; İstanbul’daki Bebek, Ortaköy’e benziyor. Bu restoranların menüsü daha oldukça deniz mahsülleri, balık ve şarap üstüne. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız en doğru adres burası, fakat öteki bölgelere oranla pahalı bulunduğunu da ihmal etmeyin. Tam nehrin ucunda kurulmuş olan bir pazar var. Bu pazardan uygun fiyatlı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Porto’ya özgü horozlu havlular, süs eşyaları, magnetler, aksesuar ( takı, çanta) vs bulabilirsiniz. Birazcık daha ilerleyip tepeye çıktığınızda daracık sokaklarda birbirinden şirin kafeler görmüş olacaksınız. Ve bu kafelerden gelen waffle kokusu inanılmaz güzel. Ve gene bu sokaklarda ilerlerken fotoğraf makinanızı elinizden düşüremeyeceksiniz. Sanırım bu şehri bu kadar güzel kılan da sempatik daracık sokakları, renk renk boyanmış evleri.

Riberia Bölgesi Porto

Porto Riberia Bölgesi’ndeki renkli evler dikkat çekiyor.

3. Vila do nova de Gaia

Gaia bölgesi, şarap mahsenleri ile meşhur. Eğer ilginizi çekiyorsa buraya geçip, şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. Burada şarapları tadıp, beğendiklerinizi satın alma imkanı da bulabilirsiniz. Buraya Riberia bölgesinden turlar da düzenleniyor. Onlara da katılabilirsiniz.

Gaia bölgesinde yapabileceğiniz aktiviteler ise şu şekilde:

 • Sahil tarafında gezebilirsiniz.
 • Şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. En ünlüleri Sandeman, Cálem, Graham’s and Quinta do Noval
 • Dünya Mirası Sıralaması’nde bulunan 16.yy’dan beri gelen Mosteiro da Serra do Pilar manastırını ziyaret edebilirsiniz.
 • Teleferiğe binerek 50 metre yukarıda şarap mahzenlerini ve şahane manzarayı seyredebilirsiniz.
 • Duoro dere gezintisine çıkabilirsiniz.
 • Dom Luis 1 köprüsüne gidebilirsiniz.
 • 17.yy’a ilişkin barok şapelini ziyaret edebilirsiniz.

Porto Foz görüntüsü

Porto Foz, gün batımında kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan bir yer.

 • Mavi bayraklı sahillerinde denize girebilirsiniz. 17 km uzunluğundaki mavi bayraklı tertemiz denizde yüzmek ve incecik kumda güneşlenmek…Madalena, Valadares, Aguda ve Miramar’da Capela do Senhor da Bedra şapeli de bulunuyor.
 • Santo Inácio hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. 300 değişik tür ve 100’in üstünde canlı barındırn bu organik habitatta dünyanın 4 bir yanından canlı yaşamaktadır.
 • Akvaryum ve denizcilik müzesi Estação Litoral da Aguda‘ya gidebilirsiniz.
 • Ekoloji parkı Parque Biológico de Gaia‘ya gidebilir, onlarca çeşit kuş türüne fanatik kalabilirsiniz.

4. Dom Luis Bridge (Ponte Dom Luis I)

Douro nehri üstüne kurulmuş olan ve Gaia ile Porto şehirlerini birbirine bağlayan ve 1886’da inşa edilen meşhur köprü Dom Luis Bridge ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler sıralamasında üst sıralarda içeriyor. En üst katından tramvay geçişi yapılıyor, alt katından ise vasıta geçişi yapılıyor. Her iki kattan da yayaların geçmesine izin veriliyor. Köprünün uzunluğu 172 metre, yüksekliği ise 44 metre. Köprüyü icra eden şirket Gustave Eiffel şirketi doğrusu Paris’teki meşhur Eyfel kulesini icra eden şirket. Fakat bu köprünün yapım yılı Eyfel kulesinden ilkin olduğundan Portolular bu köprüye oldukca ehemmiyet veriyorlar. Köprü, I. Luis’in karısı tarafınca isim değişikliğine uğramış ve I. Luis köprüsü olarak değiştirilmiştir. Köprünün üstü de altı da kara ve yaya ulaşımına açık. Sanırım bu özelliğe haiz olan tek köprü.

Duoro nehri fotoğrafı Porto

Porto Duoro nehri

Dom Luis Köprüsünde neler yapabilirsiniz?

 • Köprünün üstünden Porto’nun görkemli manzarasını seyredebilirsiniz
 • Gece ışıklandırmasına fanatik kalabilir ve kucak dolusu fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Altındaki nehirde tekne turu yapabilirsiniz.
 • Köprünü karşısına Gaia şehrine geçerek şarap fabriklarıyla meşhur bölgede şarap tadımı yapabilirsiniz. Gaia’da rehberli şarap turlarına da katılabilirsiniz. Gaia tarafına
 • Ek olarak Matosinhos bölgesine geçerek sörf yapabilirsiniz.
 • Köprünün üst katının girişinden kalkan teleferik 8 Euro’ya Gaia bölgesine götürüyor. Bir de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz bu 5 dakikalık yolculukta.

Teleferik, Luis 1 köprüsünün girişinden kalkıyor

Porto teleferik ile Gaia bölgesine gidebilirsiniz.

5. Santa Catarina Caddesi

İstanbul’daki İstiklal caddesinin bir benzeri aslına bakarsak Santa Catarina caddesi. Fazlaca uzun ve alışveriş için bir sürü mağazanın bulunmuş olduğu bir cadde. Fakat bu caddeyi en ayrıcalıklı kılan şey, dünyanın en iyi ve en eski kafelerinden önde gelen meşhur Majestic Cafe’nin de bu cadde üstünde yer ediniyor olması. Burası ilk olarak Elite cafe adıyla açılmış. Ve o sıralar seçkin kesime hitap ediyormuş, sonrasında turistlerin de uğrak noktası haline erişince adı Majestic Cafe olarak değiştirilmiştir. Haliyle burada içeceğiniz bir kahve ve nata öteki bölgelere oranla daha pahalı.

Santa Catarina caddesi Porto

Santa Catarina caddesi üstünde birçok alışveriş yapılacak dükkan bulunuyor.

6. Sao Bento Tren İstasyonu

Yapımına 1900’lü yıllarda başlanmış ve yapımı 1916 senesinde tamamlanmıştır. Dünyanın en ihtişamlı tren istasyonları içinde yerini almıştır. Binanın içindeki resimler ressam Jorge Colaço tarafınca yapılmış olup Portekiz’in tarihini anlatmaktadır. Ressam bu resimleri 11 yıl içinde tamamlamıştır. İçine girer girmez duvardaki resimler ve çiniler direkt insanı etkiliyor. Oldukca büyüleyici ve otantik. Esasen bina dışarıdan da oldukca etkisinde bırakan, derhal dikkatini çekiyor insanoğlunun ve içine girme isteği uyandırıyor. Bu istasyondan Lizbon’a , Braga’ya gezi edebilirsiniz. Şehrin tam merkezinde yer ediniyor.

Sao Bente tren istasyonu Porto

Sao Bente tren istasyonu, dünyanın en garip tren istasyonlarından birisi.

7. Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı)

Porto’da bulunan bu zamanı kütüphane hem de dünyanın en iyi üçüncü kütüphanesi olma hususi durumunu taşıyor. Öteki bir özelliği ise J.K Rowling’in Harry Poter serilerini buradan esinlenerek kaleme almasıdır. Lello kütüphanesi, turistler tarafınca oldukça rağbet görmekte. İç mimarisi de kendisine fanatik bırakıyor. Giriş tutarı ise 4 Euro. Güncel bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Livraria Lello e Irmao Porto

Portekiz sahaflar çarşısı, şahane bir mimariyle ve gömü tutarındaki kitaplarla karşınıza çıkıyor.

8. Bolhao Market

1914 senesinde tüm sokak pazarlarının kapatılmasıyla şehrin en büyük kapalı pazarı haline gelen Bolhao market meyve, sebze ve deniz ürünleri yönünden fazlaca çeşitliliğe haiz. Bununla birlikte bu pazarda hediyelik eşya ürünleri de satılmakta. Pazar hafta içi saat 7:00’den 17:00’ye kadar , cumartesi günleri saat 07:00’den 13:00’e kadar açık. Pazar günü ise kapalı olan bu pazar Santa Catarina caddesine de yakın.

Bolhao Market Porto

Bolhao Market, zamanı bir pazar olup içinde onlarca sebze, meyve ve et dükkanı görebilirsiniz.

9. Torre dos Clerigos (Clerigos Kulesi)

Clerigos kilisesinin derhal dibinde ve R. de São Filipe de Nery  caddesinde yer edinen bu kule, kent manzarasının en iyi görüldüğü yer kim bilir. Sadece bu manzarayı izleyebilmeniz için 240 basamak çıkmanız gerekiyor. Giriş tutarı ise 2 Euro, 09:00- 19:00 saatleri içinde gezilebiliyor.

Clerigos Kulesi PortoTırmanmak için tam 240 merdiven çıkmanız ihtiyaç duyulan Clerigos Kulesi

10. Clerigos Kilisesi

Dış görünümüyle dikkat çeken kilise 18.yy’da ressam Nicollau Nasoni tarafınca tasarlanmış ve inşa edilmiş. Kilisenin yüksekliği 75 metre olup ilk barok kiliselerinden birine örnektir. Girintiler, çıkıntılar, detaylar ve figürler büyüleyici. R. de São Filipe de Nery caddesinde bulunuyor.

Clerigos Kilisesi Porto

Clerigos Kilisesi, mimarisiyle büyülüyor

11. Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

Porto tecim odası tarafınca inşa edilmiş olan Borsa Sarayı, R. de Ferreira Borges bölgesinde yer ediniyor. Turistlerin de uğrak noktası haline gelen sarayda en dikkat çeken yer ise mühim kişilerin ağırlandığı Arap salonudur. Günümüzde Kurultay Kültür merkezi olarak faaliyetlerine devam etmekte olan Bolsa Sarayı 08.00 ve 18.30 saatleri içinde ziyaret edilebiliyor.

Porto Borsa Sarayı

Borsa Sarayı, turistlerin uğrak yeri olup Arap salonu en dikkat çekici yeri

12. Atlantic Ocean/ Foz

Portoya gelip de Atlas Okyanusunu görmemek olmaz normal olarak. Riberia bölgesinden uzun ve keyifli bir yürüyüşle gelebileceğiniz benzer biçimde Avenida dos Aliados meydanından  kalkan 500 no’lu otobüsü de kullanabilirsiniz ya da 1 numaralı tramvayla da buraya ulaşabilirsiniz. Okyanus süresince yürüdüğünüzde de Foz’a ulaşacaksınız. Sahilden gelirken dinlenebileceğiniz birçok alternatif kafe de mevcut. Bu mekanlarda Porto şarabının tadına bakabilirsiniz.

Foz do Duoro Porto

Foz do Duoro, Duoro nehrinin Atlantik oynasuna döküldüğü kısımdır.

12. Jardim do Palacio de Cristal

Adını içindeki saraydan alan, içindeki bahçeleriyle ve şehrin tepeden manzarasıyla görülmeye kıymet bir yer olan Cristal park. Ortalama 8 hektarlık bir alana yayılmış olan park, bolca oksijenli yürüyüş parkurlarına da haiz. Aveni dos Aliados meydanından 200 no’lu otobüsle ulaşabilirsiniz.

Porto Jardim do Palacio de Cristal

Kristal Saray bahçesi, mükemmel bir manzaraya haiz

13. Se Katedrali (Porto Katedrali)

Şehrin ana katedrali olan Barok tarzdaki mimarisiyle dikkat çeken Se Katedrali, Hristiyan Haçlıları tarafınca yapılmış ve bir zelzele esnasında hasar alıp, yeniden restore edilmiştir. Hatta bir sürede cami olarak kullanılmıştır. 3 Euro’ya içerisini gezebilirsiniz. Katedralin dıştan görünümü ihtişamlı, ek olarak geniş avlusundan da kent manzarasını seyredebilirsiniz.

Se Katedrali Porto

Se Katedrali, botik mimarisiyle dikkat çekiyor ve bir zamanlar cami olarak da kullanılmıştır.

14. San Francisco Kilisesi

Değişik ve enteresan bir mimariye haiz San Francisco Kilisesi, taş görünümüyle, altın detaylarıyla ve kemerleriyle göz dolduruyor. 14.yy’da böylesi bir yapının inşa edilmiş olması şaşırtıyor. Largo de Sao Franciscoapit Caddesi’ndeki kiliseyi kesinlikle görmelisiniz. UNESCO tarafınca “World Heritage Site” duyuru edilen kilise şu anda ibadethane olarak hizmet veriyor.

San Francesco Kilisesi Portp

San Francesco Kilisesi, garip bir mimariye haiz. Tüm detaylarıyla göz dolduruyor

15. Serralves Vakfı Modern Sanat Müzesi

Devasa bir kampüsün içinde sanat müzesi, restoran, hediyelik eşya dükkanı, kütüphane benzer biçimde bölümlerden oluşan yapı 1999’dan beridir ziyaretçilere açık. Porto merkezinden 4 km uzaklıkta bulunan Boavista’ya gelmiş olarak görebileceğiniz yapıyı Alvora Siza adlı mimar tasarlamış.

Porto Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

Serralves Vakfı Uygar Sanat Müzesi, değişik sanat dallarından eserler barındırır.

16. Museu Nacional Soares dos Reis 

Heykeltraş, seramik ve fotoğraf alanında içinde dikkat çekici eserler bulunduran müzenin mimarisi de dikkat çekici ve oldukça süslü.Pazar günleri haricinde her gün ziyarete açık. Müzeyle ilgili detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Porto Milli Müzesi fotoğrafı

Museu Nacional Soares dos Reis (Porto Ulusal Müzesi), barındırdığı zamanı eserlerle geçmşte yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.

17. Porto Şarap Müzesi

Yüzlerce şarap fıçısının bulunmuş olduğu bir yerde, Porto’nun geleneksel şarabı Port’un iyi mi üretildiğini öğrenmek ister miydiniz? Müzenin içinde rehberli turla gezerek hem tarihçesini öğrenebilir, yapım şekli hakkında informasyon edinebilir hem de tur sonunda istediğiniz 3 şarabın tadına bakabilirsiniz.

Porto şarap müzesi, Porto'da mutlaka gidilmesi gereken bir yer

Porto şarap müzesinde rehberli tura katılarak şarap yapımı mevzusunda data edinebilirsiniz

18. Öteki Bölgeler

Porto’da gezilebilecek öteki bölgeler olarak Casa da Musica (Konser Salonu), San Francisco Klisesi, Estádio do Dragáo Stadyumu, Portekiz Fotoğraf Müzesi eklenebilir.

Porto Gece Yaşamı

Porto, keyifli ve renkli bir kent. Şehirde oldukca sayıda kutlama ve festivaller yapılmaktadır. Birçoğu, meşhur Aliados meydanında yapılır. Pub, gece klubü ve bar olarak fazlaca seçeneğin mevcut olduğu şehirde, eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Meşhur Duoro vadisinin etrafındaki üzüm bağlarından üretilen Porto şarabı gece yaşamının vazgeçilmezlerindendir.

Porto gece yaşamı yazısı için tıklayın

Porto’da Yeme, İçme Rehberi

Pastel de Nata

Porto’nun meşhur geleneksel tatlısı Pastel de Nata. Aslen en mühim özelliği tatlının üstüne meydana getirilen sosu ve bu yüzden yediğiniz bölgelere gore farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin Lizbon’da Belem pastası olarak biliniyor. Sos olarak da Porto’dakinden daha değişik bir sos kullanılıyormuş. Bizdeki milföy tatlısına benzettim, hatta boyoza da benzetenler var. Leziz ve güzel bir tatlı. Portekiz’e geldiğinizde denemeniz ihtiyaç duyulan lezzetlerden.

Pastel de Nata Porto

Pastel de Nata, Porto’nun meşhur bir yiyeceği

Francesinha

Porto’nun meşhur yemeği. Buraya daha geldiğim ilk günlerde adını duymaya başladım. İlginç bir yiyecek. Aslına bakarsak orjinalinde domuz eti kullanılıyor, ekmek üstüne bir kaç kat domuz eti, kaşar peyniri ve üstüne yumurta kırılıyor. Alt taraflarına ise domates sosu ve patates kızartması ekleniyor ve sıcak servis ediliyor.  Domuz eti haricinde et seçeneği olsa daha iyi olabilir.

Francesinha PortoFrancesinha, etli bir yiyecek

Bacalhau

Portekiz’in öteki meşhur yemeği Bacalhau. Porto’da müptelası olacağınız lezzetlerden kendisi. Bacalhau, sıcak balık köftesi. Yağda kızartılıyor ve Marino balığı ile yapılıyor. İçli köfte şeklinde ya da yuvarlak şekillerde hazırlanıyor. Hazırlanırken içine Porto şarabı da ekleniyormuş. Esasen ilk anlatıldığında hoşuma gitmişti. Neredeyse tüm balık restoranlarında ve marketlerde satılıyor. Eğer balık seviyorsanız denemeniz ihtiyaç duyulan lezzetlerden.

Bacalhau Porto

Bacalhau, sıcak balık köftesidir

Bola Rei (Kral Kek)

Portekiz’in meşhur Noel kekidir. Noel süreci süresince yenen bu keki marketlerden paketlenmiş olarak, pastanelerde ve cafelerde ise açık olarak satın alabilirsiniz. Kral tacına benzer, üstü şeker ve kuru meyvelerden oluşur. Ek olarak Portekizli aileler bu keki pişirdiklerinde ortasına bir armağan yerleştirirler ve kim bu hediyeyi bulursa o kişiden bir sonraki senenin kekini almasını ya da yapmasını beklerler.

Bola rei Porto

Bola rei, bilhassa Noel zamanı yenen bir Porto kekidir.

Porto’da nerede kalınır?

Porto’da kent merkezindeki lüks oteller de konaklayabileceğiniz benzer biçimde gene merkezdeki hosteslerde de konaklayabilirsiniz.

Ergonomik İp uçları

 • Porto ucuz bir ülke ve minik keşfedilmesi kolay bir kent.
 • Mümkünse kent merkezinde konaklayın, ulaşım için para harcamanıza gerek kalmayacak zira gezilecek bölgeler birbirine oldukca yakın.
 • İki tam gün kısa bir Porto turu için kafi, fakat daha keyifle dolaşmak isterseniz 4 gün ideal olacaktır.

Yapmadan Dönmeyin

 • Dom Luis köprüsünde güneşi batırmadan,
 • Meşhur Porto’nun tatlısı Nata’yı ve Porto şarabını tatmadan,
 • Livraria Lello kütüphanesine gitmeden,
 • Gaia’daki şarap mahsenlerini gezmeden,
 • Gün doğumunu ya da gün batımını Luis 1 köprüsünden izlemeden,
 • Duoro nehri kenarında deniz mahsülleri yemeden,
 • Duoro nehrinde tekne turu yapmadan,
 • Clerigos kilisesine çıkıp şehrin manzarasını seyretmeden,
 • Luis 1 köprüsünde teleferiğe binmeden,
 • Majestic cafe’ye yiyecek yemeden,
 • Müze ve zamanı kiliseleri ziyaret etmeden,
 • Livreria Lello’da kitap bakmadan ve hele ki kitap kurduysanız almadan,
 • Atlas Okyanusu kıyılarında gezmeden,
 • Porto’nun sempatik sokaklarında kaybolmadan dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan Iphone 8 Ve Iphone X Satışa Sunuldu | İşte Türkiye Fiyatı Ve Özellikleri başlıklı makalemizde iphone 10 çıktı mı, iphone 10 türkiye fiyatı ve iphone 8 kaç para hakkında bilgiler verilmektedir.

Porto Gezilecek Yerler Listesi | Porto Gezi Rehberi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Gökhan Uyaroğlu14 Eylül 2017

R10’dan geliyorum. Çok yararlı bilgiler veren bir site tebrik etmek istitorum 🙂

Mehmet Sönmez14 Eylül 2017

R10’daki arkadaşların tavsiyesi ile siteyi buldum bahsettikleri kadar varmış, site içerikleri çok iyi tebrik ediyorum

dogantuysuz14 Eylül 2017

porto çok güzel bir şehir ama Beşiktaş yenince daha bir güzel oldu. Buraları gezmek görmek lazım ama malum ülke şartları.

Harun Köfüncü15 Eylül 2017

R10’dan geliyorum çok güzel bir site . Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz 🙂

Aygün İnciroğlu15 Eylül 2017

Harika bir yer Umarım gitmek nasip olur

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ödem Şişkinliğinizi Atacak Mucizevi 8 Yiyecek Grip Ve Nezleden Nasıl Kurtulurum ? Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir? Dünyanın En Zenginleri Listesi | Aralarında Türk Var Mı Acaba ? Valizim Küçük Eşyam Çok Diyorsan Mutlaka Oku Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır