Pilates ve Pilatesin Faydaları Hakkında

Ana Sayfa » Güncel » Pilates ve Pilatesin Faydaları Hakkında

Pilates Nedir?

Pilates, 20. yy’ın başlarında geliştirilmiş fitness disiplinidir. Joseph Hubert Pilates tarafınca geliştirildi. 1880 senesinde doğan Joseph Hubert’ın doğuştan raşitizm ve astım hastalığı vardı. Bu hastalıklar sebebi ile ağlatısal bir çocukluk geçiren Hurbert’ın ailesine doktorlar oldukca uzun süre yaşamayacağını söylemişti. Buna karşın Joseph Hurbet; hastalıklarını iyileştirmek için kendisini araştırmaya vermiştir. Daha fazlaca tıp ve Uzakdoğu disiplinlerini araştırarak yıllarını geçirdi. Pilates bu araştırmalar sonucunda; çeşitli dalların birleşimi ( kayak, yoga, dans vs.) olarak ortaya çıktı. Joseph Hurbet, geliştirdiği bu disiplini kendi hayatında uygulayarak 87 yaşına kadar sıhhatli bir halde yaşamını sürdürdü ve geriye bu muhteşem disiplini miras bıraktı. Bu disiplin o denli başarılıydı ki 500’den fazla hareket ile pek oldukca sporcu, balerin, yaralı askerler, kondüsyon sağlamaya çalışanlar, duruş bozuklukları olanlar vs. üstünde başarı ile uygulanmıştır. Ek olarak, Joseph Hurbert Pilates,  metotları üstüne üstüne Return to Life through Contrology ve Your Health: A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education şeklinde kitaplar yazdı.

Pilates icra edilirken tipik egzersizlerde olduğu benzer biçimde tekrara dayanan egzersizler şeklinde değilde, belirli bir şekilde ve sayıda uygulanmaktadır ve bazı ana çerçeveler içinde tanımlanabilir.

1-) Denetim: Yapılacak hareketlerin aslına uygun yapılmasıdır.
2-) Merkezleme: Pilateste merkez kalça, göbek ve bel çevresi ile beraber kas sistemlerini ihtiva eder.
3-) Akıcı Hareket: Hareketler acil etmeden her bir noktadan tek tek geçerek ve duraksamadan yapılmalıdır.
4-) Kesinlik ( Belirlilik): Egzersizler tam ve doğru bir halde ayırt edici şekilde yapılmalıdır.
5-) Nefes: Nefes alıp verme işlemi, sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp nefesi tamamiyle dışarı üflemek yöntemiyle olmaktadır.

Pilatesin Yararları Nedir?

Pilates metodu, zihnin kas sistemi üstünde gösterdiği tesir ve denetim mekanizması olmasından dolayı Denetim Bilimi ( Contrology ) olarak adlandırılmıştır. Yukarıda belirtildiği şeklinde bazı meslek dallarına özgü rahatsızlıklarda ( duruş bozuklukları, bel ağrıları vs.) ve yaralılarda fiziki güçlenme ve rehabilite amacıyla başarı ile uygulanır. Plates uygulamasında ek olarak hareketlerin uygulanmasına yönelik çeşitli aletlerde geliştirilmiştir. Pilates yapılırken genel olarak vücudun ağırlığı ve yer çekimine karşı dirençle oluşan teknikleri kullanılarak hareketler yapılır. Bu özelliği ile kardiyo egzersizlerinden farklıdır.

Pilates, bilhassa rejim sonrası vücudun kendisini toparlaması ve sıkılaştırması açısından etkilidir. Rejim yada herhangi bir nedenden yaşanılan zayıflama sonrasında bilhassa basenler, kollar, göbek çevresi ve bacaklarda görülen sarkma ve gevşemelere karşı uygulanır. Bunun haricinde günlük egzersiz aktiviteleri yerine de yapılabilmektedir.

Genel olarak çocuklarda, gençlerde ve masa başı çalışanlarda görülen duruş bozukluklarına, kamburluk ve omur eğriliğine karşı etkili bir disiplindir.

Sporcuların pilates yapma sebepleri sakatlanmalara karşı direnç kazanmalarını sağlamasıdır.

Zayıflamak isteyenler için de tavsiye edilen bir metottur. Pilatesle zayıflarken bununla beraber sıkılaşmakta mümkündür. Doğal olarak ki günlük ihtiyaç duyulan kalorinin üstüne çıkmamak kaydı ile.

Plates, bel, karın ve omur kaslarını güçlendirdiğinden bel ve boyun fıtığı şeklinde sorunlara oldukça yarar sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kışın Soğukta Üşümekten Nefret Edenlere Buluşma Fikirleri başlıklı makalemizde buluşma, Çiftlere ve Eden hakkında bilgiler verilmektedir.

Pilates ve Pilatesin Faydaları Hakkında - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Trileçe Nefis Yemek Tarifleri Video HAKMAR 11 OCAK 2018 AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU Sezona Hızlı Giriş Yapıp Erken Final Yapan Diziler | 2017 Facebook’tan Eşinizi Hemen Silin Yoksa … Nar Suyunun Saça Faydaları Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!!

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır