Pazının Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ana Sayfa » Güncel » Pazının Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Pazı bilisel adı Beta vulgaris var. cicla olan Ispanakgillerden, yaprakları büyük bir yeşil yapraklı sebzedir. İngilizce’de Chard olarak bilinir. Pazı genel anlamda pişmeden olarak tüketilebilen bir sebze olmakla beraber pişirilebilir yada sotelenebilir. Pişirildiğinde daha yumuşak ve leziz bir tat elde edilir. Hazmı kolay ve besleyici kıymeti devasa yükseklikte bir besindir.

Pazının Yararları Nedir? Pazının Gıda Kıymeti

K,CiA vitamini ve vitamin E, riboflavin ve B6 vitamini şeklinde vitaminleri ihtiva eder. Mineraller açısından, varlıklı bir magnezyum, manganez, potasyum, demir, sodyum ve bakır ihtiva eder. Ek olarak, rejim lifine ek olarak mühim oranda polifenolik antioksidanlar, filizotinler ve enzimlere haizdir.

Pazının kim bilir en mühim yararlarından biri, vücudumuzdaki kan şekeri seviyelerini düzenleme kabiliyetidir. Pazı içinde bulunan Syringic asit, eşi olmayan flavonoidlerden biridir ve oldukca alışılmadık bir kabiliyete haizdir.

Pazı, mühim oranda kalsiyum ihtiva eder, bu da kemik sağlığı için büyük bir destek olduğu anlamına gelir. Kalsiyum ile beraber bu sebzede bulunan öteki minerallerin yanı sıra magnezyum ve K vitamini dkemik büyümesini ve gelişimini desteklemeye destek sağlar.

Ek olarak pazının ve öteki pek fazlaca sebzenin içinde bulunan potasyum ve öteki bileşenler beynin sıhhatli işlevini yerine getirmesi oldukça önemlidir.

İçerdiği demir minerali sebebiyle başta demir eksikliği olmak suretiyle pek oldukca alanda vücuda destek verir. Ek olarak ihtiva ettiği varlıklı potasyum ve antioksidanlar sebebiyle hem kalp sağlığını hem de kansere karşı koruma elde eden gıdalardandır.

Not: Pazı düzgüsel oranlarda sıhhatli bir besindir. Aşırı kullanımlardan kaçınmakta yarar vardır. Anılan yararları beslenme desteği durumunda olup tavsiye değildir.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Pazının Faydaları İbrahim Saraçoğlu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Çok Sinirli Olanlar Mutlaka Bu Besinleri Yemeli İncinin Sağlığa Faydaları Kilo Dengesini Korumak İçin Altın Tavsiyeler En Ünlü Caddeler Listesinde Dünya’nın İlk 25’i Aloe Vera Faydaları Nelerdir ? Aloe Vera Bitkisi Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Reklam Hizmetinde En Çok Kullanılan Yöntem: One Way Vision Baskı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır