Pastel Boyadan Ruj Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Pastel Boyadan Ruj Nasıl Yapılır ?

Ruj, dudağa renk vermesi için kullanılan ve içinde pigmentler, yağlar, balmumu ve yumuşatıcı maddeler içeren bir kozmetik ürünü. Çeşitli renklerde, ışıltılı, simli olabilir. Makyaj ürünlerinin en oldukça tercih edilen ürünüdür. Ruj kelimesi Fransızcada “kırmızı” anlamına gelen “rouge” kelimesinden gelmektedir. Rujun içinde ozokerit, lanolin ve ceserin mumları, balmumu, kastor yağı, beyaz mineral yağı, lanolin yağı, hidrolenmiş bitkisel yağlar, oleil alkol ve bromo asitler bulunmaktadır. Dünyada her üç hanımdan biri ruj kullanmaktadır ve yaşamı süresince bir bayan averaj altı gram ruj yutmaktadır.

Ruj yiyecek zararlımı?
Ruj yapımında kullanılan tüm maddeler iyi bir halde testlerden geçirilir ve sadece insan sağlığını tehdit etmedikleri durumda kullanılırlar. Kozmetikte kullanılan tüm hammaddeler bu anlamda kontrole tabidir. Bir ruj averaj 5 gr ağırlığındadır. Günde 3 kere dudaklarını boyayan bir şahıs ortalama 16 mg ruj uygulama etmektedir. Dudak kalemi niçin önemlidir?İlk olarak dudak kalemi dudaklara biçim verirken rujun dudak kenarlarında birikmesini ve akmasını engeller. Dudak kalemi yardımıyla dudaklarınıza biçim verebilirsiniz. Dudak makyajının naturel bir görünüm sergilemesi için kalem rujla aynı renkte yada rujdan bir ton koyu renkte olmalıdır. Dudaklar kurursa ne yapmalıyız? Çatlamış dudaklarınıza ruj sürmek zorundaysanız, ilkin bir nemlendirici krem uygulayın ve sonrasında rujunuzu uygulama edin. Rujlarınızda Vitamin E var ise dudak çatlamalarınıza iyi gelecektir.

Tüm formüller birbirine benzerse tutarları niçin değişik?

Formüllerde ana yapı birbirine benzer. Bir tek oranlar değişmiş olur. Buna karşın içerikte kullanılan, bitkisel malzemeler, vitaminler, filtre oranları, boya yüzdeleri, kullanılan sedefler formülde fiyat farklılığı oluşturur. Bunun yanı sıra aynı yapıda iki ürün arasındaki fiyat farkı tamamen ambalajdan oluşur. Parlak, şık bir ambalaj maliyette ciddi br yer meblağ.

Ruj Niçin İmal Edilir?

Yukarıdaki ana malzemelere ek olarak rujun özelliğine bakılırsa değişik maddeler kullanılabilmektedir. Mesela rujun parlamasını elde eden ve “inci aslı” başlığıyla satılan rujlar incilerin ezilmesinden elde edilmiş tozla değil, ringa şeklinde parlayan balıkların pullarından üretilir. Yumuşatıcı özellikli rujlarda çoğu zaman jojoba yağı, E vitamini, shea yağı kullanılır. Ek olarak pek oldukça ruj papatya yağı, zerdeçal aslı, aloe vera, shea yağı ve pancar aslı şeklinde organik maddeler ihtiva eder.

Bir rujun ağrılığının ortalama %60’ını balmumu ve yağ oluşturur. Hint yağı haricinde ruj üretiminde en fazlaca kullanılan yağlar; kakao yağı, bitkisel yağlar, lanonin ve mineral yağdır. En sık kullanılan balmumu türü ise, Brezilya’ya özgü palmiye ağaçlarından elde edilmiş “Carnauba ” balmumudur. Bu balmumunun daha ucuz alternatifi ise kadelilla balmumudur.

Rujun makyaj malzemesi olarak ilk kullanımı 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Eski Mısır’da ve Babillerde balmumu ve kırmızböceği kullanılarak kırmızı parlak renkli rujlar kullanılıyormuş. Katı ruj ise ilk kez, Arap Endülüs kozmetikçi Ebu’l-Kâsım el-Zehravi tarafınca üretilmiş. Ruja, bir makyaj malzemesi olarak popülerliğini ise Kraliçe Elizabeth kazandırmış.

Oldukca eski bir makyaj ürünü olan ruj, son 15-20 yılda, üretiminde kullanılan malzemeler sebebiyle pek oldukca münakaşaya mevzu olmuştur. Ruj imalatında kullanılan bazı hayvansal yağlar çevre örgütleri tarafınca şiddetle eleştirilirken, bazı içeriklerin kansere ve zehirlenmelere yol açmış olduğu söylenmektedir. Bu maddelerin bir çok ABD ve Avrupa Birliği tarafınca yasaklanmıştır sadece vatanımızda satılan rujların içinde ne olduğu hakkında Sıhhat Bakanlığı tarafınca gösterilen bir belge bulunmamaktadır.

Bazı Rujlarda Kullanılan Tehlikeli Maddeler

Ruj satın almadan ilkin içindekiler bölümünü okuyarak aşağıdaki maddeleri içerip içermediğini öğrenebilirsiniz. Marka jus satın aldıysanız internette aratarak içindekileri detaylı olarak görebileceğiniz sitelere ulaşabilirsiniz. Aşağıda listelenen maddeler sağlığa zararlıdır.

Kurşun: Kurşun sindirildiğinde, kısırlık, anemi, kanser, öğrenme güçlüğü ve davranış bozukluklarına yol açabilir. 2007 senesinde ABD’de meydana getirilen bir araştırma ülkede satılan rujların %60’ının kuruşun içerdiğini ortaya koymuştur.

Katrandan Türetilen Boyalar: “Red#40” adlı renklendirici kömür katranından elde edilir ve yutulduğunda mide bulantısı, baş ağrısına ve cilt tahrişine yol açabilir. Ek olarak alüminyum, baryum, potasyum ve stronsiyumdan elde edilmiş renklendiricilerin kullanıldığı rujlar cilt tahrişine niçin olabilir.

Suni Kokular: Bileşik esanslar dudakların çatlamasına, kurumasına ve dermatite yol açabilir.

Zamanı

Antik Mezopotamyalı hanımefendiler, büyük olasılıkla ruju buluş eden ve kullanan ilk kişilerdi. Yarı kıymetli mücevherleri öğüterek dudaklarını boyamak için bu tarz şeyleri kullandılar. Antik İndus Vadisi Uygarlığı, yüz boyamada ruju dudaklarına sürdüler. Antik Mısırlılar, karıştırdıkları çeşitli nebat ve hayvan yağlarını kızıl kurşun ve demir oksitle renklendirip dudaklarına sürdüler. Karışımdaki pas kokusunu gidermek için kullandıkları malzemeyse organik malzemelerdi.

İslam’ın Altın Çağı’nda Arap Endülüs kozmetikçisi Abu al-Qasim al-Zahrawi, katı rujları buldu. Ortaçağ Avrupasında, ruj kilise tarafınca yasaklandı ve “şeytanın cisimlenmiş hali” olarak düşünüldü, kozmetikler fahişeler için ayrıldı. 18. yüzyılda ruj erkekler içinde da yaygınlaştı ve Fransız mahkemelerinde yüzlerini öne çıkarmak isteyen görevliler dudaklarını boyarlardı.

19. yüzyılda ABD Birleşik Devletleri’nde ruj, kırmızı boya ile renklendirildi.

Bir önceki yazımız olan Yaz Diyeti 2018 başlıklı makalemizde 1 aylık yaz diyeti, Alın ve Altına hakkında bilgiler verilmektedir.

Pastel Boyadan Ruj Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pubg Güncelleme Ne Zaman ? Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video İzle Sudocrem Faydaları Nelerdir ? Demet Akalın da Kullandı ! Dudaklara Bitkisel Bakım Nasıl Yapılır ? Bu Ay Sinemada Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler | Mayıs 2017 Tarçın Bakır Saç Rengi Kimlere Yakışır 2018

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır