Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Parker Solar Probe İle Güneşe Dokunabilmek İster Misiniz ?

Ana Sayfa » Güncel » Parker Solar Probe İle Güneşe Dokunabilmek İster Misiniz ?

NASA (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi) gelecek yıl güneşe dokunmak için çalışmalarını hızlandırdı. İnsansız uzay aracı Parker Solar Probe ile güneşe dokunmayı hedefleyen NASA, Maryland’deki Laurel Labaratuvarı’nda tasarlanan ve minik bir otomobil büyüklüğündeki aracı basına tanıttı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Uygulamalı Fizik Kısmı’nde çalışan Nicky Fox, Parker Solar Probe’un bilim adamlarının on senelerdir ortaya çıkarmaya çalışığı Güneş’e ilişkin sırları araştıracağını söylemiş oldu. Güneş’in dış çeperinin iç kesimlerden niçin yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır. Güneş rüzgarı da taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu plazma dalgası dünyada yaşamı etkiliyor.

NASA'nın yeni hedefi Parker Solar Probe ile güneşe dokunmak

Güneşin oğlu Parker Solar Probe

1371 derecelik sıcaklığa dayanabilecek malzemelerle tasarlanan uzay aracı, süpersonik parçacıklar ve kuvvetli radyasyondan da etkilenmeyecek şekilde tasarlandı. Parker Solar Probe adlı uzay aracı, Güneş’in atmosferi olarak da malum taç küreyi (korona) inceleyecek, iyi mi ısındığına dair veriler toplayacak ve Güneş’e, yıldızın çapının ortalama 5 katı kadar yaklaşacak. Güneş’e 7 milyon km uzaklıkta tur atabilecek. 140 milyon km uzaklıktan Dünya’daki bilim adamlarına informasyon gönderebilecek. Bugüne dek Solar Probe Plus adıyla anılan uzay aracına, güneşin plazma parçacıklarını bir rüzgar şeklinde uzaya saçmış olduğu teorisini 1958 senesinde geliştiren Eugene Parker’ın adının verilmişti. Böylece NASA ilk kere bir uzay aracına hayatta olan bir bilim insanının adını vermişti.

Bir önceki yazımız olan Hyundai i30 Fastback Tanıtıldı başlıklı makalemizde Fastback, Hyundai ve Tanıtıldı hakkında bilgiler verilmektedir.

Parker Solar Probe İle Güneşe Dokunabilmek İster Misiniz ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Seri Katil Ted Bundy’nin İnanılmaz Hayatı Valizim Küçük Eşyam Çok Diyorsan Mutlaka Oku Türk Ünlülerin Yüzükleri Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligindeki Rakip Analizi Planetstorm: Fallen Horizon Yaban Mersini Nasıl Kullanılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: