Kabul edelim ki Avrupa bizim için pahalı, hem de 4 kat. Gezginseniz, düşük bütçeli tatilleri bir tek uzak doğuda değil Avrupa’da da yapabilirsiniz. Batı Avrupa’nın en pahalı yerlerinden birisi olan Paris’te bile aslen bedavaya yapabileceğiniz bir oldukca şey var. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz Bedavaya Paris Gezilecek Bölgeler sıralaması.…..

Paris rehberi: Fransa’nın başkenti Paris, Fransız kültürü, mutfağı, sanatı, modası ve mimarisi ile popüler destinasyonlar içinde kim bilir en başta gelmektedir. Fransız kültürü olarak şarap, iyi yiyecek, iyi müzik ve iyi giyim Paris’in özellikleri arasındadır ve yapması da epey pahalıdır. Paris ziyaretinizi birazcık alışveriş, birazcık yiyecek ve bir iki kadeh şampanya ile renklendirebilir, bu tarz şeyleri aşağıda bahsettiğimiz yerlerde bedavaya gerçekleştirebilirsiniz! Paris turları düzenleyen birçok tur şirketi aşağıdaki ücretsiz bir şekilde görebileceğiniz bölgeleri esasen listelerine almış durumdalar.Kendi başınıza geziyorsanız ve tur şirketlerine fazla para yatırmak istemiyorsanız gelin beraber sizin için hazırlamış olduğumuz Paris seyahat notlarına bakarak Paris seyahatinizi unutulmaz kılalım. Paris tayyare biletinizi alın ve muhteşem bir seyahate hazır olun! Dolaşmak için sabırsızlandığımız Paris nerede içeriyor diye sormuş olacaktır olursanız Paris Fransa‘nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üstüne, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Peki bedavaya Paris’te nereler gezilir? Paris gezisi’nin eğer olmazsa olmazları nedir?

1. Notre Dame de Paris Katedrali

Notre Dame ya da Notre Dame Katedrali olarak da malum ve kim bilir Paris’in meşhur bölgeleri içinde başta gelen Notre Dame de Paris, şehrin 4. bölgesi Ile de la Cite’nin doğu tarafında yer edinen bir katolik katedralidir. Paris turlarının olmazsa olmaz noktası olan Notre Dame Katedrali ek olarak Fransız Gotik mimarisinin en iyi örnekleriden  biri olmakla beraber, Fransa Paris ‘in en iyi malum ve en büyük kiliseler içinde da yer almıştır.

Her gezi edenin Paris’te gezilecek bölgeler sıralamasında bulunan Notre Dame Kilisesi‘ne giriş parasız olmakla beraber uzun kuyruklarla karşılaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla içeri girmek yerine bu görkemli yapıyı dışarıdan izlemeyi de tercih edebilirsiniz.

Notre Dame KilisesiNotre Dame Katedrali

2. Le Champ de Mars

Champ de Mars Eyfel Kulesi ve Ecole Militaire içinde yer edinen büyük yeşil bir alandır. Bir piknik seti alın, örtünüzü çimlerin üzerine gösterim ve günbatımında Paris Eyfel Kulesi‘nin ışıklandırılmasını Champ De Mars‘dan izleyin. Hem oldukca keyifli hem de parasız!

Eyfel Kulesi, Le Champ de Mars, Paris

3. Parc Monceau

Boulevard de Courcelles, Rue de Prony ve Rue Georges Berger’in birleşiminde yer edinen bu 8 dönümlük park Paris’in 8. bölgesinde yer almıştır. Bu parkı öbürlerinden ayıran en büyük özelliği ise kıvrımlı yürüyüş yolları, düzensiz dağılımı ve rastgele yerleştirilen heykellerdir.

Güneşli bir akşamüzerinde güzel bir piknik yapmak için çok önemli bir alan olan Parc Monceau‘da Maupassant, Chopin, Charles Gounod, Ambroise Thomas, Alfred de Musset, Edouard Pailleron şeklinde meşhur Fransız adların heykellerine de rastlayabilirsiniz. Hala Paris’te ne yapılır diye düşünüyorsanız bu maddeyi seyahat rehberinize eklemeyi ihmal etmeyin deriz!

Park Monceau, Paris

4. Avenue des Champs-Elysees

Paris’te kesinlikle görmeniz ihtiyaç duyulan yer: Champs- Elysees Bulvarı! Sinemaları, kafeleri, lüks mağazaları ve kestane ağaçlarıyla Champs Elysees (Türkçe’de Şanzelize olarak da biliyoruz). Şanzelize nerede diye merak ediyorsanız bu bulvar Paris’in şimal batısında 8. bölgede içeriyor. Bulvarı şüphesiz ki dünyanın en meşhur ve en pahalı caddelerinden bir tanesi. Place de la Concorde ile Place Charles de Gaulle içinde uzanan 2 kilometrelik bulvar meşhur Arc de Triomphe‘ye (Zafer Takı) ev sahipliği yapıyor. Bu Şanzelize Paris’te yürümek oldukça keyifli, hem de bu tadı bedavaya yaşayabilirsiniz!

paris şanzelize

Şanzelize Caddesi

5. Jardin des Tuileries

Tuileries Bahçesi Louvre müzesi ile Place de Concorde içinde yer edinen halka açık bir bahçe olan Jardin des Tuileries Paris’te kesinlikle görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer ediniyor Catherine de Medicis tarafınca 1564 senesinde Tuileries Sarayı’nın bahçesi olarak yaratılmıştır ve 1667 senesinde halka oluşturulan Jardin des Tuileries Paris gezinsel bölgeler içinde yer almıştır.

Paris’te görmeniz ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer edinen Tuileries Bahçeleri‘nde Marie Antoinette’in yürümüş olduğu yollara ayak basarak Napolyon’un Zafer Kemeri’ni görebilirsiniz. Hem de tüm bunlara yapmanın maliyeti: sıfır!

Tuileries Bahçesi, Tuileries Sarayı Tuileries Gardens

Tuileries bahçesi, Tuileries Sarayı

6. Père Lachaise Mezarlığı

Paris seyahatinizde görmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki yer ise 44 hektarlık alanıyla Pere Lachaise Mezarlığı’dır. Paris şehrinin en büyük mezarlığı olan Pere Lachaise, Birinci Dünya Savaşı hatıralarıyla da dolu olan mezarlık ilk bahçe mezarlık ve ilk belediye mezarlığı olma özelliklerini de taşımaktadır.

Proust, Edith Piaf, Ahmet Kaya, Balzac, Oscar Wilde ve The Doors‘un genç yaşta ölen solisti Jim Morrison da sonsuz uykularını burada sürdürmektedirler.

Père Lachaise Mezarlığı, Paris

7. Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris

Paris’e gidip de müze gezmemek doğal olarak ki de olmaz. İşte bu müzelerden bir tanesi de “Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris“. Bu müze 20 ve 21. Yüzyılın çağıl sanat ve modern sanatına adanan bir belediye müzesidir. Paris’in 16. bölgesinde President Wilson Avenue üstünde yer alır.

Bu çağıl sanat müzesi 6 haftada bir değişen geçici sergilerin yanında bilhassa 20. yüzyıl Avrupa’sından ve dünyanın her yerinden 8000 kadar bölüme ev sahipliği yapmaktadır. Eğer siz de bir sanat aşığı iseniz Paris’te gezilecek bölgeler içinde, hiçbir karşılık ödemeden bu görkemli eserleri gözlemleyebilirsiniz. Müze gezilerine başladıysanız Paris Louvre Müzesi‘ni de atlamayın. Paris’te görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde olan Louvre Müzesi giriş tutarı ise 12 Avro’dan başlayarak dolaşmak istediğiniz bölümlere nazaran değişebiliyor fakat bu müzeyi de parasız gezmeniz mümkün. Paris Louvre müzesi her ayın ilk pazar günü ücretsiz bir şekilde ziyarete açılıyor.

Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris

Çağdaş Sanatlar Müzesi, Paris

8. Marche d’Aligre

Paris turunun eğer olmazsa olmazları: Müthiş Fransız peynirleri, hususi etler, taze meyveler, sebzeler, yeni ve mis kokulu çiçekler…İşte bunlar Marche d’Aligre’de yürürken kendinizden geçmenizi sağlayacak şeyler. Paris’te ne yenir diye düşünüyorsanız buraya muhakka uğramalısınız. Etrafa göz atın, yerli insanlarla konuşun, gülleri koklayın ve kendinizi renkli atmosfere bırakın. Ortalama 100 dükkanın bulunmuş olduğu Marche d’Aligre de tüm bu hazzı yaşamak parasız! Ürünler, doğal olarak ki ücretli.

Marche d’Aligre, Paris

9. Parc des Buttes- Chaumont

Paris’in şimal doğusundaki bu park toplam 24.7 hektarlık bir alana yayılarak Paris şehrinin en büyük beşinci parkı olma özelliğindedir. Bu park da 3.Napolyon periyodunun tüm parklarını inşa eden Jean-Charles Alphand tarafınca yapılmış ve 1867 senesinde halka açılmıştır.Eğer Paris’teyseniz seyahat rehberinize Parc des Buttes- Chaumont’u eklemeyi ihmal etmeyin.

Parkın en meşhur özelliği ise La Sibylle tapınağıdır. Tivoli’deki Vesta tapınağından esinlenilerek suni bir göl üstüne kurulan Sibylle Tapınağını da Paris’te görülecek bölgeler içinde.

Parc des Buttes- Chaumont, Paris

10. Canal St. Martin

Bastille ve Republique‘de yer altından gidereken Seine nehri ile Canal de l’Ourcq’u birbirine bağlayan Saint Martin kanalı ortalama 4.5 kilometre uzunluğundadır . Paris sokaklarını keşfettikten sonrasında kanal etrafındaki restoran ve publarda oturabilir, kanal üstünden geçen gemileri izlemenin keyfine varabilirsiniz.

Kanalın yapım emri 1802 senesinde Paris’e temiz su getirmek amacıyla 1.Napolyon tarafınca verilmiştir. Bugün ise Paris tatilinizde gelen geçene bakmak ve piknik yapmak için parasız, ideal bir alandır.

Paris St Martin Kanalı x

St Martin Kanalı

11. The Eiffel Tower

Paris’in meşhur bölgeleri denildiğinde ve Paris’te gezilecek bölgeler sıralamasında çoğumuzun aklına gelen ilk yer doğal olarak ki Paris Eyfel Kulesi oluyor.Eğer Paris Fransa‘ya geldiyseniz Eyfel Kulesi‘ni (Eiffel Tower) görmeden dönmeyi düşünmeyin. Eğer kendi başınıza Paris turu yapıyorsanız Paris Eyfel‘i muhakkak seyahat planınıza almalısınız. Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektirmeyen instagram fenomeni kaldı mı ki?

Paris gezilecek noktalar içinde kilit nokta olan Paris Eiffel Tower adını, inşa ettiren şirket olan Gustave Eiffel‘den alan demir kuledir. Bununla beraber Eyfel Kulesi tüm dünyada Fransa’nın sembolü haline gelmiştir. Doğal olarak ki Fransa’nın ve Paris’in sembolü haline gelen bu yapı hakkında çoğumuzun merak etmiş olduğu bir sual olan Eyfel Kulesi uzunluğu tamı tamına  300 metre olmakla beraber bu uzunluk senelik ısı averajlarına bağlı olarak 15 santimetre uzayıp kısalmaktadır.

Dünyanın en eşi olmayan yapılarından biri bulunduğunu anlatmaya gerek duymadığımız Eyfel Kulesi’ni de ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Peki Eyfel Kulesi nerede:  Paris’te Seine Nehrinin kıyısında halka açık yeşil alan Champ de Mars üstüne inşa edilen benzeri olmayan yapıyı çimlerde oturup görme olanağına sahipsiniz. Paris sokaklarını keşfedip Fransa’nın görkemli mimarisine şahit olup Paris Şanzelize Caddesi’ni gezdikten sonrasında günün yorgunluğunu Eyfel Kulesi manzarası eşliğinde şaraplarınızı yudumlayarak atabilirsiniz.

Eyfel kulesi, Paris

Paris’e tayyare biletinizi alın ve sizler için derlediğimiz bedavaya Paris seyahat notları ile Paris hakkında informasyon edip güzel bir Paris tatili’nin tadını çıkarın!