Osmanlı Tükenmez Şerbeti

Ana Sayfa » Güncel » Osmanlı Tükenmez Şerbeti

Tükenmez İçeceği Nedir? Tükenmez İçeceği Iyi mi Yapılır?

Tükenmez içeceği; geleneksel bir Anadolu lezzetidir. Yapımında ana araç-gereç muşmula meyvesidir. Muşmula haricinde genel olarak elma, armut, ayva, üzüm benzer biçimde son bahar meyveleri kullanılır. Kabaca yapımı meyvelerin su içine atılıp bekletilmesi ile elde edilir. Bir süre bekleme işleminden sonrasında meyveler özünü suya bırakırlar ve oluşan su parfümsü kokulara haiz tatlı bir sudur. İçildikçe içine su katılır ve bu şekilde aylarca tüketildiğinden adı Tükenmez içeceği olarak anılmıştır. Geleneksel olarak meydana getirilen bu içecek, alt tarafında musluk bulunan bir fıçı yada cam kap içinde hazırlanmış olur ve bu kaplardan suyun akıtılması şeklinde tüketilirdi. Musluklu bir kap yoksa düzgüsel büyüklükte bir kavanoz ile işleme devam edilebilir.

Tükenmez İçeceği Iyi mi Yapılır?

Tükenmez İçeceği Yapımı için Malzemeler:

Ana araç-gereç muşmula haricinde öteki meyvelerden elde olanlarla yapılabilir yada başka meyveler de ilave edilebilir.

30 tane muşmula
5 tane elma
3 tane armut
3 tane ayva
Var ise bir avuç alıç, nar taneleri, üzüm, hurma, aden hurması vs.de
4-5 yiyecek kaşığı bal yada 1.5 su bardağı çay şekeri
1 yiyecek kaşığı nohut
Kabın alabileceği kadar su

Tükenmez içeceği yapımı

Tüm meyveler iyice yıkanır ve sap-dip kısımları temizlenir. Meyveler oldukca ufak olmayacak şekilde cam kapın ağzından geçecek büyüklükte doğranır. Bir birileri ile harmanlanarak benzeşik olması sağlanır. Sonrasında bir-iki avuç meyve karışımı kapa aktarılır üstüne birazcık şeker ve bir kaç tane nohut eklenmiş olur yeniden bir kaç avuç meyve karışımı kavanoza doldurulur ve üstüne şeker ve bir kaç tane nohut eklenmiş olur. Meyveler kavanoza girinceye kadar bu işleme devam edilir. Kavanozun ağzına uygun büyüklükte bir tıpa geçirilebilir ve ara ara tıpa gevşetilerek fazla suyun ve gazın dışarı çıkması sağlanır. Tıpa yoksa günde bir kez ağzı açılarak oluşan gazın ve fazla suyun dışarı çıkması sağlanır. Bu iş için cam kaplar en sıhhatli olmasına karşın 5 litrelik plastik pet şişeler daha ideal. 15 gün 20 gün sonrasında artık tükenmez içeceği hazır hale geliyor. İçecek tüketildikçe içine temiz su ve bir miktar damak tadına bakılırsa bal yada şeker ilavesi yapılır. Tükettikçe içine su ve şeker eklenmesi, içeceğin bozulmasını, şaraplaşmasını yada sirkeleşmesini önlüyor. Meydana getirilen bu içecek düzgüsel olarak içileceği benzer biçimde kokteyl hazırlanmasında da kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yaz Diyeti 2018 başlıklı makalemizde 1 aylık yaz diyeti, Alın ve Altına hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı Tükenmez Şerbeti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Karaciğer Dostu Besinler İbrahim Saraçoğlu iPhone | iOs | Asphalt Xtreme İncelemesi Hoverboard Fiyatları En Ucuz Ameliyatsız Yüz Germe Fiyatları Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Berlin Gezilecek Yerler Alışveriş

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır