Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Kadın » Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ?

Orkideler devletimizde olmasıyla birlikte tüm dünyada da en kıymetli çiçekler içinde. Salepgiller familyasına ilişkin çiçekli bir bitkidir. Karacıl bir çiçek türü olan orkidenin minik yaprakları ve uzun bir gövdesi vardır. Değişik renklerde orkideler bulunuyor olsa da, beyaz renk ile bağdaşmış bir çiçek türüdür. Narin, kırılgan yapısına gore oldukça dayanıklı ve kalıcı bir bitkidir. Çiçekçilikte, asaletin ve özenin temsili olarak adlandırılır.

Tropik ve ılıman iklimlerde organik olarak yetişen bir süs bitkisi olan orkidenin binlerce çeşidi var. Orkide ailesi ortalama olarak 35 binin üstünde türü, 100 binin üstünde meleziyle dünyanın en geniş nebat ailesinden. Yumrulu ve oldukça senelik bir çiçek olan orkidenin en pahalı çiçeklerden bulunduğunu söyleyebiliriz. Evde kendi orkidelerinizi yetiştirmek istiyorsanız, bilmenizde fayda olacak burada:

Orkide Iyi mi Bakılır?

Orkide Bakımına Dair Merak Ettiğiniz Herşey

  • Senenin belirli zamanlarında çürümüş, solmuş yada sararmış yaprakları budanmalıdır.
  • Direkt güneş ışığı görmesi koşul olmayan bu nebat öteki ışık kaynaklarından yararlanabilir.
  • Hava akımından kolay etkilenirler ve bundan dolayı orkideyi korumak için önlemler alınmalıdır.
  • Her bitkide olduğu benzer biçimde yılda en bir kez vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır.
  • Saksı değişimi mayıs ayının sonuna doğru yapılmalıdır.
  • Orkideler herhangi bir cisimle temas kurmamalıdır. Temas halinde lekelenmeler olabilir.
  • Orkideyi yetiştirmek için en mühim kaide kış aylarında bile oda sıcaklığında tutulması gerekmektedir.
  • Orkideler tertipli olarak gübrelenmekten hoşlanır. Orkideler için yapılmış hazır gübreler kullanabilirsiniz.
  • Yazın haftada bir kez, kış aylarında ise ayda bir kez gübreleme yapmak yeterlidir

Orkide Saksısı Iyi mi Olmalıdır?

Orkide bakımında toprak yada plastik saksılar kullanılabilir. Plastik saksılar yukarıdan aşağı doğru yavaş yavaş kururlar. Saksı üstü kuru olsa dahi saksı merkezi nemli kalabilir. Bundan dolayı daha seyrek sulanmalıdır. Toprak saksılar gözenekli yapısı yardımıyla çevreyle etkileşim halindedir. Plastik saksılara bakılırsa daha dengeli sadece daha süratli kuruma yaparlar. Bu yüzden daha sık sulanmaları gerekir.

Orkide Iyi mi Sulanır?

Orkide Bakımına Dair Merak Ettiğiniz Herşey

Daldırma yöntemi: Bu yöntemde suyun kök boğazını geçmesine izin vermeden saksı kova içine daldırılır. Tüm saksı materyali ıslanana kadar bekletilir. Sudan çıkarılan saksı, suyu süzülerek yerine kaldırılır. Eğer bir süre sonrasında saksı altlığında su birikirse dökülür. Bu yöntem ergonomik ve kullanışlıdır sadece orkidelerinizde her hangi bir hastalık görülürse tek kovadan meydana getirilen sulamalarda hastalığın öteki bitkilere sıçraması kaçınılmazdır.

Dökme sulama: Bu yöntem musluk altında yada sulama kabıyla üstten sulama yöntemidir. Orkide sulamada genel kabul görmüş bir kaide saksı harcı tamamen ıslanana kadar sulamaktır. Bu yüzden dökme sulama da bolca suya gerekseme vardır. Eğer su kaynağınız orkideler için uygunsa çeşme altına tutarak sulama yapabilirsiniz.

Ne Vakit Sulama Yapmalısınız?

Baş parmağınızı 1. boğumuna kadar saksı harcına soktuğunuzda saksı harcı kurumuşsa sulama vakti gelmiş anlamına gelir. Bu süredeki ağırlığı not ederseniz sonraki sulama zamanını saksı ağırlığı ölçerek sulama zamanını tespit edebilirsiniz. Orkide kökleri daima nemli olmayı sevmez. Ara sıra hafifçe kuruma gereksinimleri vardır. Bu yüzden sulama zamanını saptamak orkideler için yaşamsal ehemmiyet taşır.

Orkide Iyi mi Çoğaltılır?

Orkide Bakımına Dair Merak Ettiğiniz Herşey

Çoğalma bitkinin köklerini ayırma yöntemiyle olur. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar yeni bir bitkiyi oluşturur. Bu kısımları alarak yeni bir saksıya dikebilirsiniz. Eğer orkidenizde kahverengi benekler çıkmaya başlamışsa çiçeğiniz hastalanmış anlama gelir. Sıhhatli olan yerlerine ulaşmaması için makas yardımıyla hasta olan bölgeleri ötekilerden ayırabilirsiniz.

Kaz Eti Nasıl Pişirilir ? Konumuza da bakmayı unutmayın

Bir önceki yazımız olan Üşümeyi Önleyen Yiyecekler Nelerdir ? başlıklı makalemizde ayakların üşümemesi için ne yapmalı, denizde üşümek ve havuzda üşümemek için ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kırmızı Pelerin Çayı Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir ? İnternetten Yayın Yaparak Para Kazanmak İster Misiniz ? Assassin’s Creed Rebellion Ne Zaman Çıkacak? Kilo Vermeyi Engelleyen Vitamin Eksiklikleri C Vitamininin Bulunduğu Besinler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır