Omuz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ?

Ana Sayfa » Güncel » Omuz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ?

Omuzlar gün içinde sık kullanımdan dolayı en oldukça mesele yaşanmış olan eklemlerin başlangıcında geliyor. Meydana getirilen yanlış hareketler, anlık kazalar ya da sık kullanmaya bağlı olarak omuz eklemlerinde hasarlar görülebiliyor. 

Omuz rahatsızlıklarının ortalama yüzde 80’i ise erken dönemde çeşitli ilaçlar, egzersiz ve fizik tedaviyle iyileşebiliyor. Memorial AtaşehirŞişli Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Kısmı’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, sık yaşanmış olan omuz eklemlerinde yaşanmış olan problemler ve tedavileri hakkında data verdi.

Yanlış hareketler omuz eklemlerinde hasara yol açıyor
Kas kirişlerinde aşınma ve yırtık, eklemlerde çıkık ve kırıklar en sık yaşanmış olan problemler arasındadır. Çoğu zaman meydana getirilen ani ya da yanlış hareketler, kazalar omuz bölgesi eklemlerinde hasarlara yol açabilmektedir. Omuz bölgesinde oluşan problemlere en kısa sürede müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde vakit içinde kireçlenmelere yol açabilir. Bu durum da cerrahi müdahaleyle tedavi şansını ortadan kaldırabilmektedir. Dolayısıyla omuz ağrılarının hafife alınmaması gerekir. Kollar yukarı kaldırıldığında, arkaya uzanıldığında ya da omuz üstüne yatıldığında şiddetli ağrı yaşanması halinde bir uzmana başvurulması gerekir.

Omuz çıkıklarına acil müdahale gerekiyor
Omuz çıkıkları, bilhassa genç yaş grubunda görülmektedir. Kemik uçları zorlanarak düzgüsel konumlarından çıktığında, şiddetli bir ağrı yaşanır. Bu mesele kimi zaman darbe yada vücuttaki yatkınlık, kimi zaman de düşmenin yaşandığı sporların yapılması sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde bir problem görüldüğünde, hastanın eklemi oynatmadan, hareket ettirmeden bir sıhhat kurumuna başvurması gerekir.

Tedaviyi takip eden birkaç hafta istirahat eden hasta, sonrasında düzgüsel aktivitesine dönebilir. Sadece genç yaş grubu başta olmak suretiyle, her bireyde omuz çıkığının tekrarlayabildiğinin unutulmaması gerekir. Kimi zaman de doğuştan esnek yapılı hastalarda omuz eklemi darbe olmaksızın kolaylıkla çıkabilir. Omuz çıkığının tekrarlaması halinde cerrahi yönteme başvurulabilir. Tedavi çoğunlukla artroskopik yöntemlerle, tamamen kapalı ameliyat tekniğiyle, birkaç minik delikten kameralarla girilerek yapılır. Cerrahiyle; omuz ekleminde tekrarlayan çıkığa yol açan labrum yırtığı onarım edilebilir, gevşemiş omuz kapsülü eski gerginliğine kavuşturulabilir. Bu tip yatkınlık durumlarında hastaya fizik tedavinin yanı sıra davranış eğitimi de verilmektedir.

Aşınmaya bağlı yırtıklar görülebiliyor
Vücut seneler içinde yıpranabildiğinden oldukça kullanmaya bağlı olarak da aşınma sorunları oluşabilmektedir. Kas kirişleri, düşmeye ve çarpmaya bağlı olarak kopabilmektedir. İleri yaş grubunda ise daha oldukca aşınmaya bağlı dejeneratif yırtıklar oluşmaktadır. Omuzu yukarı kaldırırken destek olan, döndürücü kılıf rotator manşet isminde olan kaslarda yırtık görülebilir. Ev içinde meydana getirilen halı silkelemek, yüksek bir rafa uzanmak şeklinde en kolay hareketler bile soruna yol açabilmektedir. Bir hareketin devamlı yapılması kasların yavaş yavaş kopması, süre içinde de yırtılmayla sonuçlanabiliyor. Fiziki muayene esnasında anlaşılsa da MR ile yırtığın yapısı ve bununla beraber uygulanacak tedavi yöntemi tespit edilmektedir. Tam olarak bir yırtık var ise, hastanın aktivitesini etkiliyorsa ve yaşı da uygunsa artroskopi; doğrusu kapalı cerrahi tercih edilmektedir. Tam değilse, omuzda aşınma şeklindeki ve hastanın hareketine devam edebildiği durumlar da çoğu zaman fizik tedavi yada enjeksiyonla tedavi edilmektedir.

Omuz tendon zorlanmalarına istirahat koşul
Omuz tendon aşınmalarını ifade eden “tendon iltihabı”, tıpta mikropsuz iltihaplar; kısaca tendinit olarak tanımlanmaktadır. En sık ani, yüklenmeyle başlanan sportif aktivitelerde görülür ve adalelerin hemen hemen egzersize hazır olmamasından meydana gelmektedir. Tendinitte kolu yukarı kaldıran ya da pazu kasının kirişinde yırtıklar oluşmaktadır. Uygun olmayan teknik ve hareketler, tendon üstüne fazla yük yaparak bu soruna yol açabilir. Yırtık büyük değilse ilaçlar, enjeksiyon, fizik tedavi ve istirahat tedaviyi desteklemektedir. Tam yırtık halinde kapalı cerrahi gündeme gelmektedir. Tendon yırtıkları onarım edilmediği takdirde ileriki zamanlarda omuzda kireçlenme yapabilir. Bu durumda hasta kapalı ameliyat şansını kaybederek, protez kullanmak zorunda kalabilir.

Bir önceki yazımız olan Çalışma Odası Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizde Çalışma, çalışma alanı dekorasyonu ve çalışma masası dekorasyon ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Omuz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Faizsiz Taksitli Nakit Avans Veren Bankalar Gece Yemek Yemek Nasıl Önlenir ? Filmlerde Sürekli Dinlediğiniz Ve Aklınızda Kalan Müzikler Var Hani ! Lif Kopması İyileşir Mi ? Kitap Kurdu Olanlar İçin Ölmeden Önce Okunması Gereken 15 Eser Sakın Maden Suyunu Bardakla İçmeyin !

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır