Oksijenli Su Yaraya Nasıl Uygulanır ?

Ana Sayfa » Güncel » Oksijenli Su Yaraya Nasıl Uygulanır ?

Oksijenli Su Nedir? Hidrojen Peroksit Nedir?

Oksijenli Su %3 oranında H2O2 ( Hidrojen Peroksit) ihtiva eden su çözeltisine verilen isimdir. Belli bir ölçünün üstünde toksik tesir gösterebilen bu bileşik makul ölçülerde bir ekip amaçlar için kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan oksijenli su içinde % 3 oranında H2O2 bulunduğundan bu miktarın düzgüsel ölçülerde ve içilmediği taktirde vücuda zarar verme ihtimali düşüktür.

Oksijenli Su Iyi mi Kullanılır? Oksijenli Suyun Yararları

Hidrojen Peroksit; endüstriyel olarak ağarma, dezenfekte etme şeklinde amaçlarla kullanılmaktadır. Tıbbi olarak da yaraların temizlenmesi ve mikropların öldürülmesi, toksinlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla kullanılır. Formülü H2O2 olan bu madde kararsız bir yapıya bir haiz olup; vücuda, deriye, bir yara üstüne yada bir madde üstüne temas ettiğinde yapısındaki bir oksijeni bırakarak suya dönüşme özelliğine haizdir. Bıraktığı bu oksijen ise derhal reaksiyona girme eğilimindedir. Mesela yara üstüne uygulandığında köpürme sebebi yapısındaki bir tane oksijeni bırakması ve bu oksijenin derhal reaksiyona girmesidir.

Bu özellikleri sebebiyle; hidrojen peroksit çözeltileri yaraların temizlenmesi, çıkmayan lekelerin giderilmesi, çamaşırların beyazlatılması ve ağartılması,meyve ve sebzeleri dezenfekte etmesi, diş beyazlatma, ayak mantarı, saç ağartma,kulak temizliği şeklinde pek oldukca alanda kullanılabilir. Ek olarak fazlaca seyreltik Oksijenli su uygulamalarında dahili olarak alınan suyun vücudu toksinlerden arındırdığı, zararı dokunan bakterileri yok etmiş olduğu öne sürülmüştür. Sadece direk vücutla temas eden yada içilen oksijenli sudaki H2O2 oranının ne olabileceği, ne kadar sürede tesir edeceği yada tesir edip etmeyeceği bu mevzular tıbbi mevzular olduğundan gelişigüzel kullanılması ciddi hatta ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Gene dişleri beyazlatma ve saç ağartmada kullanımı açısından da dikkat edilmesi gerekir. Fakat genel evsel kullanım için güvenilir olduğu noktasında kuşku yoktur.

Giysileri Beyazlatmak için Oksijenli Su Kullanımı?

Eczaneden alınacak Oksijenli su ile elbiseleri beyazlatmak mümkün değildir ve ek olarak ekonomik de değildir. Daha derişik oranlarda ( % 50 H2O2 içeren oksijenli sular ) temizlik ve kimyasal amaçlı satış yerlerinde satılmaktadır. Doğal olarak kimyasal amaçlı yerlerden alınan oksijenli su kesinlikle temizlik haricinde kullanılmamalı, vücut ile temas ettirilmemeli hatta ağzı açık bile bırakılmamalıdır. Çamaşırlar yıkanmadan ilkin bir bardak hidrojen peroksit ve yeteri oranda su karıştırılır ve çamaşırlar derhal bu suya bırakılır.

Ev Temizliğinde Oksijenli Su Kullanımı?

Kesme tahtalarının temizliği, bulaşık süngerleri ve temizlik bezlerinin dezenfekte edilmesi, banyo ve lavaboların temizlenmesi için de kullanılabilir. Aynı şekilde bulaşıkların parlatıcı gözüne 1 çay kaşığı kadar eklenmesi bulaşıkların daha parlak olmasını sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Beli İnceltmek İçin Ne Yapılmalı başlıklı makalemizde beli inceltmek için diyet, beli inceltmek için ne yapılmalı ve beli inceltmek için ne yemeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Oksijenli Su Yaraya Nasıl Uygulanır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Netflix Dizileri 2018 | Netflix 2018’de Neler Geliyor ? Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Cilt Lekeleri İçin En Etkjli Maske Tarifleri Tesla Tarafından İnsansız Elektrikli Tırlar Üretildi Takma Kirpik Yapıştırıcısı Yerine Ne Kullanılır Ev Yapımı 5 Cheesecake Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır